ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eğitim Müfettişleri Başkanlığı

Birim Adı                      

:

Eğitim Müfettişleri Başkanlığı

Birim Başkanı      

:

Turgut ÇOLAK

Birim Başkan Yardımcıları

:

Ökkeş SÖNMEZ         

Mesut ŞENTÜRK

Leyla SERBES

Atanur DİKBIYIK

Birim İletişim 

:

312 212  65 85 /  212 65 86  

Birim Adres

:

Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü Ek Hizmet Binası

Gazi Mahallesi Silahtar Caddesi Yukarı  Sokak 

Okul Çıkmazı No :12  06560 Yenimahalle/ANKARA

Birim WEB Adresi

:

http://ankara.meb.gov.tr/teftis/ 

Birim e-posta Adresi

:

teftis06@meb.gov.tr

Birim Şefleri

:

Hülya AÇAR    

Necati ERKEÇ 

 

Birim Görev, Yetki ve Sorumlulukları

Eğitim Müfettişlerinin görev, yetki ve sorumlulukları; 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 327 nci maddesinde yer almaktadır.

1 Mart 2022 tarihli ve 31765 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Müfettişleri Yönetmeliğinin 41. Maddesinde, eğitim müfettişleri başkanlıklarının görevleri aşağıdaki şekilde belirlenmiştir:

a) 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 327 nci maddesinin üçüncü fıkrasında sayılan görevleri yapmak.

b) İlde bulunan kurumların rehberlik, iş başında yetiştirme, denetim, izleme ve değerlendirme, araştırma, inceleme, soruşturma ve ön inceleme hizmetlerini planlamak ve yürütmek.

c) Üç yıllık çalışma planı ile yıllık faaliyet programını hazırlamak ve valinin olurunu aldıktan sonra uygulamaya koymak, bir örneğini Başkanlığa göndermek.

ç) Eğitim müfettişi ve eğitim müfettiş yardımcıları tarafından düzenlenen rehberlik, denetim, izleme ve değerlendirme raporlarını incelendikten sonra ilgili birimlere göndermek.

d) Araştırma, inceleme, soruşturma, ön inceleme, suç duyurusu ve tevdi raporları ile bu kapsamdaki diğer çalışmaları incelemek ve ilgili yerlere sunmak.

e) Rehberlik ve denetim grupları tarafından yapılan denetimler sonucu hazırlanan rehberlik ve denetim değerlendirme raporlarını incelemek, analiz ve değerlendirmesini yaptıktan sonra mevcut durum ile problemleri ve çözüm önerilerini içeren yıllık rehberlik ve denetim değerlendirme raporunu hazırlamak, il millî eğitim müdürlüğüne bildirmek ve bir örneğini Başkanlığa göndermek.

f) Mali yılsonunda yıllık faaliyet raporunu hazırlamak, il millî eğitim müdürlüğüne bildirmek ve bir örneğini Başkanlığa göndermek.

g) İlde eğitim öğretim ve özel öğrenci barınma hizmetlerinin niteliğini artırmaya yönelik çalışmalar yapmak, kurumların gelişimini, mevzuata, plan ve programa uygun çalışmasını temin etmek amacıyla gerekli teklifleri hazırlayıp il millî eğitim müdürlüğüne bildirmek.

ğ) Kurumların gelişimini izlemek ve değerlendirmek.

h) Mevzuatla verilen diğer görevleri yapmak.

 

 

 

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.