ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

YURT DIŞI BURSİYERLER VİZYON VE FARKINDALIK EĞİTİMLERİ'NE YÖNELİK BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

YURT DIŞI BURSİYERLER VİZYON VE FARKINDALIK EĞİTİMLERİ'NE YÖNELİK BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

         Milli Eğitim Bakanlığı Yükseköğretim ve Yurtdışı Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Kızılcahamam'daki "Yurt Dışı Bursiyerler Vizyon ve Farkındalık Eğitimleri" toplantısı Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK'un katılımlarıyla yapıldı.

            Lisansüstü öğrenim bursu kazanan 2019 YLSY öğrencilerine yönelik "Yurt Dışı Bursiyerler Vizyon ve Farkındalık Eğitimleri" toplantısında Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK'a Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Sayın Ahmet Emre BİLGİLİ, Yükseköğretim ve Yurtdışı Eğitim Genel Müdürü Sayın Yusuf Büyük ve İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Turan AKPINAR eşlik ettiler.

            Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK, "Yurt Dışı Bursiyerler Vizyon ve Farkındalık Eğitimleri" toplantısına katılarak lisansüstü eğitim için yurt dışına gönderilecek MEB burslusu katılımcılara hitap etti.

         Sayın Ziya SELÇUK, ülkenin çok saygın kurumlarında görev alacak, ülkeyi, bayrağı daha yükseklere götürecek bir toplulukla beraber olduklarını ifade ederek, Türkiye'nin insan gücünün çocukların geleceğine çok daha parlak şekilde bakılmasına vesile olacağını vurguladı.

Lisansüstü eğitim için yurt dışına giden bursluların bu ülkelerde evrensel bir bakış açısına sahip olmasının önemine dikkati çeken Bakan SELÇUK, "İnsan için, insanlık için ve bu topraklar için neler yapabileceğimizi salim kafayla düşünürüz, dünyayı gözden geçiririz ve içselleştirdiklerimizi de bu toprakların boyasıyla boyayıp millileştiririz, güzelleştiririz." dedi.

Türkiye olarak bakış açılarının çok daha evrensel olduğunun altını çizen Bakan SELÇUK, MEB bursiyerlerine şu sözlerle hitap etti: "Artık dünyanın her yerinde olagelen her şeyi anlık olarak izleyip nasıl bir gayret içinde olmamız gerektiğinin daha çok farkındayız. Çok farklı bir çağa doğru gidiyoruz ve siz onların ilk şahitlerinden biri olacaksınız. Dünya tarihindeki 4 büyük kırılmanın 4'üncüsüne sizler şahitlik edeceksiniz. Tekillik çağı, bütün varlığı etkileyecek olan ve insanı dünyada yeniden konumlandıracak olan bir çağ. İşlerin çok büyük kısmını robotlar yapacaksa insanlar ne yapacaklar? Bu meseleler, sizlerin özellikle etik ve ahlak üzerinde daha fazla durmanızı gerektiren meseleler. Bu çağ, dünyanın en iyi üniversitelerinde okumuş insanların nasıl kendi çıkarları için dünya ekonomisini batırdıklarına tanıklık ediyor. Bu çağ, eğitim seviyesi arttıkça açlık ve obezitenin aynı anda yükseldiğini gösteren bir çağ. Refah yükseldikçe çevre kirliliğinin çok daha büyük çetrefilli hale geldiğini gösteren bir çağ. Bilim olarak bir yere gelmekle ilgili müthiş bir hızdan söz ediyoruz ama etik olarak, ahlak olarak bir yere gelemediğinizi de çok net olarak görme imkânına sahibiz. Ahlakla yıkanmayan bilimin insanlığın hayrına olmayacağını bilmemizde fayda var."

Bakan SELÇUK, MEB bursiyerleri ile ilgili beklentilerinin yüksek olduğunu vurgulayarak, "Biz ortalamaya talip değiliz. İddiası olan insanlarla, iddiası olan meseleleri konuşmak istiyoruz. Eğer iddianız yoksa gelecek için ortalama bir beceri göstereceksek o zaman bu işin hukukunu teslim etmiş olmayız, o zaman toplumun milli servetinin rızasını almamış olursunuz. Bu toplumun rızasını almazsanız yaptığınız işin de şahsileştiğini daha fazla görürsünüz." ifadelerini kullandı.

YLSY'ye başvurular yüzde 26 arttı

Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürü Yusuf Büyük ise Milli Eğitim Bakanlığınca Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme ve Yerleştirme Sınavı'na (YLSY) başvuruların yüzde 26 arttığını bildirdi. 

Başvuran 12 bine yakın öğrenci arasından ALES puan üstünlüğüne göre 3 bin 400 öğrencinin mülakata çağrıldığını, 1100 öğrencinin başarı gösterdiğini belirten Büyük, mülakatları kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve alanlarında uzman akademisyenlerle birlikte yaptıklarını anlattı.

         Etkinlikte, geçen yılki MEB'in YLSY etkinliğinde sunum yapan ancak geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun'un anısına hazırlanan video da gösterildi.

06-01-202006-01-2020

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.