ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"YUNUS EMRE GEL GÖR BENİ SERGİSİ" AÇILDI          "Yunus Emre Gel Gör Beni Sergisi'nin açılışı Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sn. Serdar ÇAM, Temel Eğitim Genel Müdürümüz Sn. Doç. Dr. Cem GENÇOĞLU, Türksoy Genel Sekreteri Sn. Düsen KASEİNOV' ve Müdürümüz Sn. Turan AKPINAR'ın eşi Muazzez AKPINAR Hanımefendi'nin katılımlarıyla gerçekleştirildi. Kendilerine Şube Müdürümüz Sn. Metin HALICI ve Ankara Olgunlaşma Enstitüsü Müdiresi Sn. İlknur KOÇBIYIK da eşlik ettiler.

          TÜRKSOY'un ev sahipliğinde, T.C. Millî Eğitim Bakanlığı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C. Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Yunus Emre Enstitüsü iştirakleri ve Ankara Olgunlaşma Enstitüsü işbirliği ile hazırlanan Yunus Emre temalı "Gel Gör Beni Sergisi"; Cumhurbaşkanlığımızın 2021 yılını, "Yunus Emre ve Türkçe Yılı" ilan etmesinden dolayı hazırlanmış olup genel hatlarıyla; Yunus Emre felsefesini ve Yunus Emre'nin yaşamış olduğu dönemi konu almaktadır.

           Tüm bir medeniyete damgasını vuran, "Sekiz Erdem'i" temsil eden "Selçuklu Yıldız Motifi'nin" taşıdığı anlamlara ithafen farklı özellik ve tekniklerle, harmonik sergi ürünleri ortaya çıkarılmıştır. Bu yolla; Yunus Emre'nin yaşadığı yılları kapsayan 11. Ve 13.yüzyıl Selçuklu Devleti kültür ve sanat anlayışı yorumlanarak; figüratif ve simgesel öğelerle, desenlerle, doku ve yüzey çalışmalarıyla günümüze taşınması amaçlanmaktadır.

          Bu proje içerik bakımından, Ankara Olgunlaşma Enstitüsü'nün patenti altında; Makina Nakışları, Renkli Nakış, Türk İşi, Sırma, Kuyumculuk, Seramik, Sanat Tasarım, Dokuma, Grafik ve Moda Çiçek Atölyeleri'nin tasarladıkları ürünlerin sunumlarını içermektedir. Sergi koleksiyonu, toplamda 60 parça eserden oluşmaktadır.

          Sergi açılışını; Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sn. Serdar ÇAM, Temel Eğitim Genel Müdürümüz Sn. Doç. Dr. Cem GENÇOĞLU ve sergiye ev sahipliği yapan TÜRKSOY Genel Sekreteri Sn. Düsen KASEİNOV birlikte gerçekleştirdiler. Heyete, sergilenen eserlerin tarihî, kültürel yolculukları ve Yunus Emre düşüncesinde taşıdıkları manâlar hakkında sunumlar gerçekleştirildi. Sergi alanının gezilmesinin ardından bahçede, Ankara Olgunlaşma Enstitüsü öğretmenlerinin kurdukları ebru baskı standında, "Yunus Emre - Sarı Çiçekler" temalı ebru gösterisi ve Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sn. Serdar ÇAM, Temel Eğitim Genel Müdürümüz Sn. Doç. Dr. Cem GENÇOĞLU ve TÜRKSOY Genel Sekreteri Sn. Düsen KASEİNOV'un da son dokunuşları ile ortaya çıkan ebrunun ipek üzerine alınması canlı uygulaması ile "Yunus Emre Gel Gör Beni Sergisi'nin açılış programı sona erdi.

14-06-202114-06-202114-06-202114-06-202114-06-202114-06-202114-06-202114-06-2021

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.