ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Vefatının 80. Yılında "Akif´i Anlamak, Asım´ı Yaşamak"

Mehmet Akif Ersoy´un vefatının 80. yılı dolayısıyla Ankara Atatürk Lisesi´nde Millî Eğitim Bakanlığı ve Anadolu Mektebi  işbirliğiyle ‘Yazar Okumaları Projesi’ kapsamında "Akif´i Anlamak,  Asım´ı Yaşamak" programı düzenlendi.
Vefatının 80. Yılında "Akif´i Anlamak,  Asım´ı Yaşamak"

Programda konuşma yapan Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz kitabının ilk ayeti "oku" olan bir dinin mensuplarını okumaya teşvik etmenin yapılması gereken en doğru şey olduğunu belirtti. Bakan Yılmaz, "Bu coğrafyada yazılmış en önemli kitaplardan biri olan Mesnevi´de de ´Dinle´ diyor. Dolayısıyla biri okuyacak, okuduklarını anlatacak ve birileri de dinleyecek. İkisi de birbirinden ayrılmaz bir husus. Hangisi daha önemli?  Muhakkak hepsi  önemli.  Ama ikisini bir kefeye koyarsak okumak  çok önemli. Çünkü okursanız daha iyi görürsünüz ve daha iyi anlarsınız." ifadelerinde bulundu.

Yılmaz,  “Mehmet Akif, Osmanlı´dan Cumhuriyet´e geçiş döneminde yazıları, konuşmaları ve şiirleriyle edebiyatımıza damga vurmuş, İstiklal Marşımızı kaleme almış önemli bir şahsiyettir. Akif, İstiklal Marşı ve yüksek ahlakıyla, toplumsal sorunları gönülden anlatışıyla her zaman milletimizin ortak bir değeri olmuştur. ‘Sahipsiz olan vatanın batması haktır, sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır.’ Bu duygularla Millî Şairimiz Mehmet Akifi, vefat yıldönümünde şükran ve minnetle anıyoruz. Akif her bakımdan bize, gençlerimize bir örnektir. Akif, bu milletin öz değerlerinin temsilcisidir. Asım’ın nesli bugün sizlersiniz. Gençliğimizde Mehmet Akif’in nitelediği bütün değerler yaşıyor. 15 Temmuz da, Akif’in değerlerini, Asım’ın şahsında ve bugünkü gençliğimizde yaşadığını gösterdi. ’’  dedi.

Program kapsamında ‘Mehmet Akif’in Gençlik Tasavvuru, Medeniyet anlayışı, Sanatı, Edebiyatı ve Milli Mücadeledeki Rolü’ konularında Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen öğrenciler tarafından bir panel düzenlendi. Program, Mehmet Akif Ersoy konulu resim sergisinin gezilmesi ile sonlandı.

27-12-201627-12-201627-12-201627-12-201627-12-201627-12-201627-12-2016

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.