ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ULUSLARARASI TÜRK DÜNYASI 4. BİLİM VE KÜLTÜR ŞENLİĞİ YAPILDI

ULUSLARARASI TÜRK DÜNYASI 4. BİLİM VE KÜLTÜR ŞENLİĞİ YAPILDI

Türk Dünyası Çocuk Vakfı (TDÇV) tarafından Ankara Valiliğin himayesinde, Altındağ Belediyesi ve Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle düzenlenen 4. Uluslararası Türk Dünyası Bilim ve Kültür Şenliği, başladı.

Ankara Valisi Sayın Vasip ŞAHİN'in katılımıyla gerçekleştirilen törende Sayın ŞAHİN'e, Vali Yardımcımız Sayın Ali SÖZEN, TDÇV Yönetim Kurulu Başkanı Güngör Azim TUNA ve İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Turan AKPINAR eşlik ederken Altındağ Belediye Başkanı Asım BALCI, Altındağ Milli Eğitim Müdürü Oğuz YILMAZ, okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler de törende hazır bulundular.

         21 ülkeden 90 projenin sergilendiği şenlikte bir de yarışma yapıldı. Teknoloji, tıp, enerji, savunma ve sanayi alanlarında yerli ve milli beyinlerin yetişmesinde umut vaat eden projeler, Tübitak, Türk Patent Enstitüsü ve üniversitelerin öğretim üyelerinden oluşan jüri heyetince "yenilikçilik, uygulanabilirlik, sürdürülebilirlik ve sosyal etki" kriterleri bağlamında ele alınarak değerlendirildi.

Şenlik kapsamında "buluş" ve "engellilerin hayatını kolaylaştıracak projeler" dallarında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrenci ve öğretmenlere ödülleri Valimiz Sayın Şahin ve protokol üyeleri tarafından takdim edildi.

Amacı Türk dünyasından gelen çocukların bilimsel proje yapma kabiliyetlerinin artırılması, çocukların kaynaşması olan projeyle kültürel is? birlig?inin güçlendirilmesi ve ortaokul seviyesinde okuyan öğrencilerin yeni icatlar yapmaya tes?vik edilmesi hedefleniyor.

Yarışmada başvurular arasından seçilen 90 proje 5-7 Mart tarihlerinde Altındağ Kapalı Spor Salonu'nda sergilenecek.

05-03-202005-03-202005-03-202005-03-202005-03-202005-03-2020

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.