ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Türkiye’nin İlk Yenilenebilir Enerji Lisesi Açıldı

Türkiye’nin ilk yenilenebilir Enerji Lisesi olan Cezeri Yeşil Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Berat Albayrak,  Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz ve Ankara Valisi Sayın Ercan Topaca’nın katılımlarıyla açıldı.
Türkiye’nin İlk Yenilenebilir Enerji Lisesi Açıldı

Açılış törenine,  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Berat Albayrak ve Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz, Ankara Valisi Sayın Ercan Topaca ile birlikte Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin, Vali Yardımcısı Ali Sözen, Milletvekilleri, Bakanlık bürokratları,  İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı,  öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak,  Cezeri Yeşil Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Tüm Türkiye’ye müjde vermek istiyorum: Bu okul tek olmayacak. Farklı şehirlerde benzer yatırımları yapacağız. Bu okulumuz yüksek enerji verimliliği sağlayan altyapısı sayesinde yıllık 23,6 kilovat saat enerji tüketecek. Bu, diğer liselere göre toplamda en az yüzde 80 enerji verimliliği demek. Ayrıca, ısıtma, soğutma, aydınlatma ve havalandırma sistemleri için gereken enerji güneş panelleri ve rüzgâr türbinlerinden üretilerek sağlanacak. Gelişmiş arıtma kapasitesine sahip sulama sistemleriyle de atık su ve yağmur suyunun geri dönüşümünden yüzde 70 oranında verimlilik sağlanacak. 26 derslik, 6 laboratuar, 10 atölye, kapalı spor salonu ve 147 yataklı pansiyona sahip okulumuz yaklaşık 26 milyon liraya mal oldu. Yani aynı özelliklerdeki standart bir liseye göre 1,5 kat daha fazla paraya mal olmasına rağmen, ortaya koyduğu bu tasarrufla bu yatırımı 9,5 yılda amorti edecek. Normal bir liseye göre daha fazla maliyet gerektiren bu ek yatırımları ise yani rüzgâr, güneş, verimlilik noktasındaki yatırımların geri dönüşü 3 yılda sağlanacak." dedi.

Türkiye’yi 2023 ve 2071 hedeflerine, eğitime açık ve idealist bir gençliğin taşıyacağını ifade eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, ‘‘Ekonominin ve sanayinin büyümesinde bu yatırımlar ülkemize doping etkisi yapacak. Geleceğin mühendislerini burada görüyorum. Türkiye´yi bir üst lige taşıyacak önemli gelişmelere ön ayak olacaksınız. Bizim ürettiğimiz rüzgâr tribünleri dünyanın her yerinde kullanılacak. Tek bir eksiğimiz var. Yetişmiş insan gücü. Onun için MEB ile birlikte bu alanda devrim gibi adımlar atıyoruz. Daha kaliteli ve rekabet edebilir bir sürecin arifesindeyiz. Alın terinin yanında akıl terini de ortaya koyacak, dünyaya meydan okuyacak yeni genç El Cezeri´lere ihtiyacımız var. Yazılacak bu hikâyenin başkahramanları burada oturuyor.’’ dedi.

Konuşmasına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve çalışma arkadaşları başta olmak üzere, UNDP ve Küresel Çevre Fonu (GEF) ile okulun yapımında emeği geçen herkese teşekkür ederek başlayan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, ‘‘Enerji ihtiyacını karşılama noktasında ülkemizde ilk olan okulumuzun tüm kamu kuruluşlarına örnek olmasını temenni ediyorum. Açılışı yapılan lise, bünyesindeki güneş enerjisi panelleri ve rüzgâr türbini ile kendi yıllık enerjisinin yüzde 80´ini karşılayacak. Okul, enerji ihtiyacının büyük kısmını karşılamakla kalmayacak, aynı zamanda güneş enerjisi ve rüzgâr enerji sistemleri dallarında uzmanlar yetiştirecektir. Mesleki ve teknik eğitimi, memleket meselesi olarak görüyoruz. 2023´te mesleki eğitimi yüzde 60´a çıkarmayı hedefliyoruz. Bu yıl ilk defa 12 ilde 19 tematik meslek lise açıldı. Cezeri Lisesi de bu tematik liselerden biri. Bu yıl bütün mesleki ve teknik okulların performansını ölçeceğiz, okulları değerlendireceğiz ve her birisine bir karne vereceğiz. Başarılı olan okullarımızı, yöneticileri ve öğretmenleriyle birlikte ödüllendireceğiz.’’ dedi.

Bu yıl  Türkiye Ulusal Ajansı´na sunulan ve hibe almaya hak kazanan 526 projeden 471´inin meslek liseleri tarafından hazırlandığını ve bugüne kadar 16 milyon eurodan fazla hibe alındığını belirten Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, meslek lisesi öğrencilerini iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı sigortaladıklarını, bu okullardan mezun olan öğrencilere teknisyen unvanı vermeye başladıklarını ve bu yıl 64, gelecek yıl ise 100 öğretmeni, kendi alanlarında dil eğitimi almaları için  İngiltere´ye göndereceklerini bildirdi. 

Ankara’da eğitim - öğretim yatırımlarında son dönemlerde inanılmaz güzel işler yapıldığını ifade eden Ankara Valisi Ercan Topaca, ‘‘Etimesgut ilçemize kazandırılan Cezeri Yeşil Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin ilçemize, vatandaşlarımıza, öğrencilerimize, kentimize ve ülkemize hayırlı olmasını; güzel evlatlar yetişmesine vesile olmasını diliyorum. Hükümetimizin 2018-2019 eğitim-öğretim dönemine kadar tekli eğitime geçiş hedefine Ankara’da ulaşmak için emin adımlarla ilerliyoruz. Bu konuda Milli Eğitim Bakanımıza huzurlarınızda özellikle şükranlarımı sunuyorum. Bu yıl temelini atmayı planladığımız, bir taraftan inşaatı devam eden, bir taraftan projeleri devam eden 330 okulu inşallah bu yılsonuna kadar tamamlamayı planlıyoruz. İnşallah bunlar gerçekleştiği zaman Ankara’mızda şu an çiftli eğitim yapan 400’ün üzerindeki okulumuzda da tekli eğitime geçmek suretiyle çocuklarımızı çok daha güzel ortamlarda geleceğe hazırlama imkânı bulacağız. Vatandaşlarımızın şunu bilmesini istiyorum: Bu kampanyaya, bu yatırım faaliyetine herkesin çok büyük katkıları var. Büyükşehir Belediyemiz başta olmak üzere yerel yönetimlerin çok büyük, olağanüstü gayretleri var. Kendilerine de çocuklarımız adına, eğitim camiası adına bir kez daha şükranlarımı sunmak istiyorum.’’ dedi.

Konuşmaların ardından, yenilenebilir enerji teknolojileri üzerine eğitim verilecek olan Cezeri Yeşil Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin açılışı yapıldı.

27-09-201727-09-201727-09-201727-09-201727-09-201727-09-201727-09-201727-09-201727-09-201727-09-2017

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.