ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Türkiye’nin İlk Engelsiz Meslek Lisesinin Temelleri Ankara’da Atıldı

Türkiye’nin İlk Engelsiz Meslek Lisesinin Temelleri Ankara’da Atıldı

Türkiye’de bir ilk ve model olacak Engelsiz Meslek Lisesinin temel atma töreni Ankara’da Başbakan Yardımcısı Yıldırım Tuğrul Türkeş’in katılımlarıyla gerçekleştirildi.

 

Dünya Serebral Palsi Günü’nde gerçekleştirilen törene Başbakan Yardımcısı Yıldırım Tuğrul Türkeş, Ankara milletvekili Tülay Selamoğlu, Elazığ milletvekili Serpil Bulut,,Ankara Vali Yardımcısı Süleyman Hurrem Aksoy, TOKİ Başkan Yardımcısı Ömer Bulut, Ankara Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt, SERÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Sinem Ersoy, basın mensupları, veliler, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

 

Engelsiz Meslek Lisesi ile serebral palsili çocuklar adına önemli bir adım atıldığını ifade eden Başbakan Yardımcısı Yıldırım Tuğrul Türkeş: “Toplumsal farkındalık oluşturmak adına katıldığım bir toplantıda solak biri olarak benden sağ elle makas kullanmamı istediklerinde zorlandığımı hatırlıyorum. Engelli arkadaşlarımızın, kardeşlerimizin yaşadıkları sıkıntıları tahmin etmek bu bakımdan zor değil.Engelsiz Meslek Lisesi ile bu arkadaşlarımızın hayatın içinde daha çok yer almasını istiyor ve bu arkadaşlarımızı, kardeşlerimizi destekliyoruz.” dedi.

 

Serebral palsili öğrencilerin öğrenimlerine devam etmelerini sağlamak ve gelecekte iş edinebilmelerini kolaylaştırmak amacıyla Türkiye’de bir ilk ve yeni bir model olacak okulun aynı zamanda dünyanın ilk Engelsiz Meslek Lisesinin temelinin Ankara’da atılmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Ankara Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt: “Engelsiz Meslek Lisesinde engelli ve engeli olmayan çocukların eğitsel ve sosyal yönden bütünleşmesini amaçlayan kaynaştırma eğitimle; engelli çocukların sosyal ilişki kurma ve bunu sağlıklı bir biçimde sürdürme,  çevresiyle sevgi ve saygı içerisinde iletişim kurmalarını sağlama, değer görme, beğenilme ve takdir edilmelerinin sağlanması amaçlanmaktadır. Bu hizmeti almak onların en doğal hakkıdır.” dedi.

 

Eğitim her engeli aşar.

Ülkemiz ve dünya için örnek olabilecek Engelsiz Meslek Lisesi ile eğitimin her engeli aştığına dikkat çeken Milli Eğitim Müdürü Bozkurt, Ankara’da 544 serebral palsili öğrenci olduğunu ve bu öğrencilere lise seviyesinde eğitim verecek okulda kaynaştırma eğitim uygulanacağını 400 engeli olmayan ve 200 serebral palsili öğrencinin birlikte eğitim alacağını ifade etti.

 

Gerçekten isteyince yapılamayacak bir iş yoktur ve istenilen işe de engel yoktur.

Konuşmasında bir anısını paylaşan Milli Eğitim Müdürü Bozkurt: “Bana hep azmin ve başarının önünde hiçbir engelin bulunamayacağını  hatırlatan bir anımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Doğan Çağlar Ortopedik Engelliler Okulunda engelli öğrencilerimizin masa tenisinde kazandığı, azmin elinden hiçbir şeyin kurtulamayacağının göstergesi ve ülkemize büyük bir gururla getirdikleri bir Avrupa derecesi vardı ve bu dereceyi getiren yavrularımızın her birinin de bir engeli vardı. Kimi tekerlekli sandalyeli, kimi elektrik çarpması sonucu kolunu ve bacağını kaybetmiş kimisi de raketi tutmak için eli ve parmakları olmadığı halde raketi bileğine bağlayarak oynamış ve kazanmış başarmaya inanmış gençlerdi. Bu aslında benim gözümde sadece bir Avrupa derecesi değildi bu bir zaferdi, bir inanmışlıktı, hayata karşı pes etmemeydi, yaşama sevinciydi ve başarma arzusuydu. Ben bu öğrencilerin gözlerinde başarmanın mutluluğunu ve heyecanını görmüştüm. Bu çocuklarımız beni hem çok etkilemiş hem onlarla gurur duymama vesile olmuştu. Bize bu öğrencilerin gösterdiği aslında şuydu: Gerçekten isteyince yapılamayacak bir iş yoktur ve istenilen işe de engel yoktur.” dedi.

 

Serebral palsili öğrencilerin sunumları sonrasında Başbakan Yardımcısı Yıldırım Tuğrul Türkeş, protokol üyeleri ve serebral palsili öğrencilerin toplu fotoğraf çekimlerinin ardından temel atma töreni son buldu.

 

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.