ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Suriyeli Öğrenciler İçin Eylem Planı Hazırlık Çalıştayı Yapıldı

Suriyeli Öğrenciler İçin Eylem Planı Hazırlık Çalıştayı Yapıldı

Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü ve UNICEF iş birliğiyle ortak hazırlanan Ankara’da Suriyeli çocuklarda okullaşma oranının artırılması için hazırlanan Eylem Planı Hazırlık Çalıştayı Ankara Plaza Hotel’de yapıldı.

 

Eylem Planı Hazırlık Çalıştayı’na Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) temsilcileri, Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ve Uluslararası Göç Örgütü (IOM) temsilcileri, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şubesi Müdürleri, Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Eğitim Uzmanı, İlçe Milli Eğitim Müdürleri ile Büyükşehir Belediyesi, İl Emniyet Müdürlüğü, Halk Sağlığı Kurumu, İl Göç İdaresi, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

 

Ülkemizdeki Suriyeli çocukların eğitimi konusunda Milli Eğitim Bakanlığı’nın kalıcı çözümler üretmek istediğini, çözüm üretemezse bu meselenin kartopu gibi büyüyen bir mesele olacağını ifade eden Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük: “Eğitim ihmale gelebilecek bir konu değildir. Suriyeli öğrenciler için de elimizden geleni iyi niyetle ve yürekten yapıyoruz, bu işi iyi niyetle ve yürekten yapacak arkadaşlara da ihtiyaç duyuyoruz.”dedi. Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük, 260 bin Suriyeli çocuğun sisteme dahil olduğunu yılsonuna kadar bu sayıyı 460 bine çıkarmak istediklerini, sistem dışında tek bir öğrenci kalmayana kadar da çalışmalarına devam edeceklerini belirtti.

 

Çalıştay’da İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından yürütülen çalışmalar, Suriyeli öğrencilerin yaşadığı sorunlar ve bu sorunlar için çözüm önerileriyle ilgili konular görüşüldü.

 

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.