ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Suriyeli Minikler Türkçe Öğrenmeye İlk Adımı Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar’ın Dağıttığı Kitaplarla Atacaklar

Suriyeli Minikler Türkçe Öğrenmeye İlk Adımı Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar’ın Dağıttığı Kitaplarla Atacaklar

Altındağ Fatih Sultan Mehmet İlkokulu’nda Suriyeli mülteciler için açılan geçici eğitim merkezinde eğitim gören miniklerin Türkçe öğrenmesine katkı sağlayacak olan Türkçe Ders kitapları Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar’ ın katıldığı 22.05.2015 günü yapılan bir törenle dağıtıldı.

 

Suriyeli öğrenciler, Vali Kılıçlar ve Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt’u kendi geleneklerine uygun şekilde hazırladıkları gösteriyle karşıladı. Gösteriyi büyük bir beğeniyle izleyen Kılıçlar ve Bozkurt, kendilerine sevgi gösterisinde bulunan öğrencilerin arasından sınıflarda bekleyen öğrencilerin yanına geçtiler. Sınıflarda, görevli öğretmenlerle sohbet edip bilgi alan Vali Kılıçlar; öğrencilere tercüman vasıtasıyla Türkçe öğrenmek isteyip istemediklerini sordu. Suriyeli minikler coşkulu bir biçimde istediklerini ifade etti. Öğretmenlerin herhangi bir isteği olup olmadığını soran Ankara Valisi’ne Suriyeli öğretmen; bütün engelleri aştıklarını, bir eksikleri ve şikâyetlerinin olmadığını söyledi.

 

Samimi sohbetlerde öğretmenler ve diğer görevlilerden çalışmaların nasıl yürütüldüğüyle ilgili bilgi alan Vali Kılıçlar, öğrencilerin düzen ve disiplinine hayran kaldığını gizlemedi; bunun nasıl sağlandığını sordu. Sınıf öğretmeni Suriye’ deki eğitim sistemi, alışkanlıkları ve geleneksel yapılarıyla alakalı olduğunu anlattı.

 

Türkçe ders kitaplarını, Ankara Valisi, İl Milli Eğitim Müdürü ve Yunus Emre Enstitüsü Başkanı’nın elinden alan miniklerin heyecanı ve sevinci gözlerindeki ışıltıdan anlaşılıyordu. Vali Kılıçlar ve İl Milli Eğitim Müdürü Bozkurt, Suriyeli öğrencilere sevgilerini göstererek onlarla yakından ilgilendiler.

 

Kitap dağıtımının ardından öğretmenler odasında öğretmenlerle bir araya gelen Kılıçlar: “ Sizler bizim misafirimiz, hatta misafirden öteye kardeşimizsiniz. Sizlerin ihtiyaçlarının karşılanması bizim için bir görev ve büyük önem taşıyor.  Bunun için elimizden geleni yapacağımızı bilmenizi isterim. Burada misafirimiz olarak kaldığınız sürece size her türlü imkânı sağlamak için gayret gösterecek; sonrasında Suriye’de karışıklık sona erip huzur ve sükûn sağlandıktan sonra salimen ülkenize dönmenizi temin etmek için çaba sarf edeceğiz.” dedi.

 

Söz alan Suriyeli öğretmenler; öncelikle devletimize, Valiliğe, Altındağ Belediyesi’ne, Diyanet Vakfı’na İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yardımlarından dolayı teşekkür ettikten sonra çalışma şartları, eğitim faaliyetlerinin devamlılığı gibi konularda kafalarında oluşan soruları sordular. Vali Kılıçlar, imkânlar nispetinde ellerinden gelenin en iyisini yapmaya gayret edeceklerini belirterek, kendi yetkilerini aşan hususlarda ise gerekli makamlara konuyu ileteceklerini ifade etti. Vali Mehmet Kılıçlar: “ Ben kendi adıma, eğitim faaliyetlerinin yaz tatilinde de kesintisiz devam etmesinden yanayım; Özellikle Altındağ Kaymakam’ımız bu konuda sizin isteklerinizi karşılayacak çözümü bulacaktır. Aynı zamanda Suriyeli çocuklarımızın sokakta akranı Türk çocuklarıyla oynaması uyum sağlamasına ve Türkçeyi daha çabuk öğrenmelerine katkı sağlayacaktır.” dedi. Suriyeli öğretmenlerin hizmetlerini takdir ettiğini belirten Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar, her türlü desteklerinin devam edeceğini yineleyerek toplantıyı tamamladı.

 

Ziyaret sonunda Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hayati Develi, Erol Bozkurt ile okul bahçesinde yaptıkları sohbetleri sırasında Suriyeli çocukların ve yetişkinlerin Türkçe öğrenmesi konusunda yardıma devam edeceklerini belirterek: “ Her türlü desteği vermeye devam edeceğiz. Düzenlenecek eğitimlere, sertifikalı uzmanlar ve öğretmenler gönderebiliriz. Bu konuda Diyanet Vakfı’yla da iletişime geçeriz. Kaynak konusunda da elimizden geleni yaparız; her zaman yanınızdayız.” dedi.

 

Vali Kılıçlar okuldan ayrılmadan, okul bahçesinde Suriyeli bir miniğin İstiklal Marşı’mızı ezbere okumasını çok beğendi. Vatandaşların isteklerini dinleyen Ankara Valisi hasta ve yaralı olduğunu belirten bir Suriyeli ile bizzat ilgilendi. Ziyaret fotoğraf çekimi ve miniklerin sevgi gösterileriyle sona erdi.

 

 Suriyeli Minikler Türkçe Öğrenmeye İlk Adımı Ankara Valisi Mehmet Kılıçların Dağıttığı Kitaplarla AtacaklarSuriyeli Minikler Türkçe Öğrenmeye İlk Adımı Ankara Valisi Mehmet Kılıçların Dağıttığı Kitaplarla AtacaklarSuriyeli Minikler Türkçe Öğrenmeye İlk Adımı Ankara Valisi Mehmet Kılıçların Dağıttığı Kitaplarla AtacaklarSuriyeli Minikler Türkçe Öğrenmeye İlk Adımı Ankara Valisi Mehmet Kılıçların Dağıttığı Kitaplarla AtacaklarSuriyeli Minikler Türkçe Öğrenmeye İlk Adımı Ankara Valisi Mehmet Kılıçların Dağıttığı Kitaplarla AtacaklarSuriyeli Minikler Türkçe Öğrenmeye İlk Adımı Ankara Valisi Mehmet Kılıçların Dağıttığı Kitaplarla AtacaklarSuriyeli Minikler Türkçe Öğrenmeye İlk Adımı Ankara Valisi Mehmet Kılıçların Dağıttığı Kitaplarla AtacaklarSuriyeli Minikler Türkçe Öğrenmeye İlk Adımı Ankara Valisi Mehmet Kılıçların Dağıttığı Kitaplarla AtacaklarSuriyeli Minikler Türkçe Öğrenmeye İlk Adımı Ankara Valisi Mehmet Kılıçların Dağıttığı Kitaplarla AtacaklarSuriyeli Minikler Türkçe Öğrenmeye İlk Adımı Ankara Valisi Mehmet Kılıçların Dağıttığı Kitaplarla AtacaklarSuriyeli Minikler Türkçe Öğrenmeye İlk Adımı Ankara Valisi Mehmet Kılıçların Dağıttığı Kitaplarla AtacaklarSuriyeli Minikler Türkçe Öğrenmeye İlk Adımı Ankara Valisi Mehmet Kılıçların Dağıttığı Kitaplarla AtacaklarSuriyeli Minikler Türkçe Öğrenmeye İlk Adımı Ankara Valisi Mehmet Kılıçların Dağıttığı Kitaplarla AtacaklarSuriyeli Minikler Türkçe Öğrenmeye İlk Adımı Ankara Valisi Mehmet Kılıçların Dağıttığı Kitaplarla AtacaklarSuriyeli Minikler Türkçe Öğrenmeye İlk Adımı Ankara Valisi Mehmet Kılıçların Dağıttığı Kitaplarla AtacaklarSuriyeli Minikler Türkçe Öğrenmeye İlk Adımı Ankara Valisi Mehmet Kılıçların Dağıttığı Kitaplarla AtacaklarSuriyeli Minikler Türkçe Öğrenmeye İlk Adımı Ankara Valisi Mehmet Kılıçların Dağıttığı Kitaplarla AtacaklarSuriyeli Minikler Türkçe Öğrenmeye İlk Adımı Ankara Valisi Mehmet Kılıçların Dağıttığı Kitaplarla AtacaklarSuriyeli Minikler Türkçe Öğrenmeye İlk Adımı Ankara Valisi Mehmet Kılıçların Dağıttığı Kitaplarla AtacaklarSuriyeli Minikler Türkçe Öğrenmeye İlk Adımı Ankara Valisi Mehmet Kılıçların Dağıttığı Kitaplarla AtacaklarSuriyeli Minikler Türkçe Öğrenmeye İlk Adımı Ankara Valisi Mehmet Kılıçların Dağıttığı Kitaplarla AtacaklarSuriyeli Minikler Türkçe Öğrenmeye İlk Adımı Ankara Valisi Mehmet Kılıçların Dağıttığı Kitaplarla AtacaklarSuriyeli Minikler Türkçe Öğrenmeye İlk Adımı Ankara Valisi Mehmet Kılıçların Dağıttığı Kitaplarla AtacaklarSuriyeli Minikler Türkçe Öğrenmeye İlk Adımı Ankara Valisi Mehmet Kılıçların Dağıttığı Kitaplarla AtacaklarSuriyeli Minikler Türkçe Öğrenmeye İlk Adımı Ankara Valisi Mehmet Kılıçların Dağıttığı Kitaplarla Atacaklar

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.