ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“ÖNCE TÜRKÇE PROJESİ KAPSAMINDA” DENEYİMLİ SPİKERLERİNDEN ÖĞRETMENLERE TÜRKÇENİN KULLANIMI VE DİKSİYON EĞİTİMİ TANITIM PRPGRAMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

“ÖNCE TÜRKÇE PROJESİ KAPSAMINDA” DENEYİMLİ SPİKERLERİNDEN ÖĞRETMENLERE TÜRKÇENİN KULLANIMI VE DİKSİYON EĞİTİMİ TANITIM PRPGRAMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

PRPGRAMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Bakanlığımız Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ile TRT Genel Müdürlüğü, bazı özel televizyonların haber spikerleri iş birliğinde öğretmenlere yönelik “Önce Türkçe” projesi başlatıldı.

 MEB Şura Salonu’nda, Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK’un katılımıyla gerçekleştirilen programa Milli Eğitim Genel Müdürlerimiz, Daire Başkanlarımız,  Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Turan AKPINAR, TRT Genel Müdür Yardımcısı Sayın Erkan DURDU, İlçe Milli Eğitim Müdürlerimiz, Şube Müdürlerimiz çok sayıda spiker ve öğretmen katıldı. Proje ile 2023 Eğitim Vizyonu hedefleri doğrultusunda öğretmenlerin mesleki gelişimlerinin desteklenmesi, yeterliklerinin artırılması hedefleniyor.

“BU BİR MİLLET ÖDEVİDİR”

Törende konuşan Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK, Türkçenin önemine vurgu yaparak, “Bu bir millet ödevidir. Bu bir kurum, bakanlık ödevi değildir. Bir kuruluş ödevi değildir." dedi.

         Bakan SELÇUK, “Medeniyetimizin kilit taşı olan Türkçeye verdiğimiz önemi tekrar tekrar vurgulamakta hiçbir sakınca yok. Türkçe bizim uygarlığımızın kilit taşıdır. Bütün kültürümüzün taşıyıcısıdır. Dil olmadan düşünce olmaz, düşünce olmadan kültür olmaz. Kültür olmadan medeniyet olmaz. Dolayısıyla insan olmaz, insanlık olmaz” dedi.

         Öğretmenlere dil konusunda seslenen Selçuk, "Türkçe bizim dil bayrağımız, Türkçe bizim ana sütümüz ve her birimizin Türkçeyi daha güzel kullanmak konusunda bir ömür vakfetse bile alacağı mesafe var. O sebeple bu bitmeyen bir eğitim, bitmeyen bir bilinç alanı. Öğretmenlerimiz Türkçeyi daha iyi kullanması konusunda ne tür desteğe ihtiyaçları varsa biz buradayız. Bütün toplumuzun bütün öğretmenlerimizin hizmetindeyiz. Bu kadar kirletici atmosfere rağmen, bu kadar zayıflatılan dil alanına rağmen biz de ödevimizi yapacağız. Biz de gerekeni yapacağız. Bununla ilgili derinleşen bir şuur sahası oluşturmayı da hedefleyeceğiz.” ifadelerinde bulundu.

Türkçenin söyleniş kuralları, etkili iletişim, beden dili ve diksiyon başlıklarında gerçekleştirilecek eğitimlere, TRT kurumsal destek sağlarken, Duygu Canbaş, Cem Öğretir, Seda Öğretir, Buket Aydın, Didem Arslan Yılmaz, Nazlı Çelik, Sultan Arınır Buzbaş, Erhan Ertürk, Işıl Açıkkar, Ahmed Arpat, Nihan Günay, Fuat Kozluklu, Ekrem Açıkel, Serkan Bayam, Ceren Bektaş, Cansu Canan Özgen gibi deneyimli haber spikerleri verecek. Mayıs ayında başlayacak program, yıl boyu devam edecek.

29-04-201929-04-201929-04-201929-04-2019

29-04-201929-04-2019

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.