ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okul Servis Araçları Yönetmeliğine İlişkin Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın katılımıyla Çankaya Muazzez Karaçay İlkokulunda "Okul Servis Araçları Yönetmeliği"ne ilişkin bilgilendirme toplantısı yapıldı.
Okul Servis Araçları Yönetmeliğine İlişkin Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Toplantıya, Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Ankara Valisi Ercan Topaca, Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürü Doç. Dr. İlker Gündüzöz, İl Millî Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı, Çankaya Kaymakamı Kadir Çakır, İlçe Millî Eğitim Müdürü Mustafa Özel, Bakanlık yetkilileri, okul müdürleri, öğretmenler, okul aile birliği başkanları ve üyeleri katıldı.

Geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerimizin evden okula, okuldan da eve götürülürken daha sağlıklı, güvenli ve iyi şartlarda taşınması kaliteli eğitimin olmazsa olmaz unsurları olduğunu vurgulayan Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, ‘Okul servislerinde istenilen sağlıklı, güvenli ve kaliteli hizmet seviyesinin yakalanabilmesi için bu alanda çalışan tüm kamu görevlilerinin uyum içinde olması, araçların teknik şartlarının iyileştirilmesi, servis personelinin eğitilmesi ve servis hizmeti denetimin de aksatılmadan yürütülmesi esastır. Bunu teminen yeni yönetmelikte, güvenlik ve denetim işleri İçişleri Bakanlığınca, servis araçlarının teknik niteliği Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca, kreş, gündüz bakımevi, çocuk kulübü taşımaları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca, araçlarda bulundurulacak personelin eğitimi ve servislere ilişkin hizmet satın alınması işlemleri, mülki amirlerin onayına tabi olmak kaydıyla Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yerine getirilecektir. İnanıyoruz ki yeni yönetmelik çerçevesinde verilecek hizmet daha iyi, daha güvenli ve sağlıklı olacaktır.’ dedi.

Çocukların ve araçların güvenliği ile ilgili ayrıntılar içeren yönetmeliğin, geçiş döneminde zorlayıcı değil dikkatli ve güvenli kurallar oluşturulduğunu ifade eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ‘Veliler rahat olsun. Çocuklarımız evden okula gidene kadar, okuldan da eve gelene kadar tüm güvenlik önlemlerini almak bizim temel sorumluluğumuzdur. Bu sorumluluk içerisinde hareket edeceğimizi bilmenizi isteriz. Bir anne, bir baba çocuğunu sürekli gözüyle nasıl takip ediyorsa devlet de aldığı vergiler karşısında o görevi yerine getirmek sorumluluğunu ortaya koyacaktır. Bundan bütün vatandaşlarımızın emin olmasını isteriz. Devlet denetleyecek, bu doğru. Vatandaşımızın da, çocuğu okusun okumasın, bir gözü okul servis araçları içerisinde olmalıdır. Bu sorumluluk hepimizin sorumluluğudur. Verilen numaralar ve sosyal medya dahil olmak üzere bildirilmesi esastır. Bu toplumsal bir meseledir. Elimizi taşın altına koymak zorundayız.’ dedi.

Geleceğin teminatı çocukların eğitim hayatına devam ederken herhangi bir eksiklik yaşamaması ve en üst seviyede hizmet alınması adına geçmişte bir yönetmelik çıkarıldığını belirten Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, ‘Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı olarak yönetmeliği biz yayımlamıştık. Yönetmeliğin tarafları olarak İçişleri Bakanlığımız ile denetim, Millî Eğitim Bakanlığımız ile de eğitim sürecinde birlikte hareket ediyorduk ancak zaman zaman yönetmeliğin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı sorumluluğunda olması nedeniyle bazı maddelerde, ´hangi bakanlık, hangi görevi ifa edecek´ diye karışıklıklar meydana gelebiliyordu. Hem bunu ortadan kaldırmak hem bu işin tarafı olan bakanlıkların eşgüdüm içinde ortak yönetmelikle hareket edebilmesi ve bakanlıkların taşra teşkilatlarının da görevlerini ifa ederken görev karışıklığı olmaması için üç bakanlığın birbirini tamamlar mahiyette hareket etmesi adına çalışma başlattık.’ dedi.

Herkesin en kıymetli varlığı olan çocukların güvenliği için dört Bakanlığın bir araya geldiğini ifade eden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, ‘Sabah evinin kapısından yavrusunu okula gönderen velilerimizin, annelerimizin, babalarımızın huzur içinde olmaları ve evlatlarının okul dönüşünü  beklerken kaygı değil güven içinde beklemeleri, çocukların evlerine güven içinde gelmeleri bizim bu çalışmamızın en temel kaynağını oluşturuyor.  0-3 yaş arası kreş, gündüz bakımevi ve çocuk kulüplerinin kuruluşlarının denetimi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına ait. Bu kuruluşlara devam eden çocuklarımıza yönelik servis hizmetleri de bugünden itibaren bu yönetmelik kapsamına alındı. Bu bizim için önemli bir çalışmaydı. Bu konuda gerek sorumlu bir bakan olarak, gerek bu yaş gurubunda bir çocuğu olan anne olarak bu eksikliğin giderilmesinden büyük memnuniyet duyduğumu ifade ediyorum. Bu çalışma gerçekten çok çok önemli. Bizler için 0-3 yaş arası çocuklarımız yaş grubu itibarıyla taşıma güvenliği bakımından en hassas olunması gereken yaş grubu. Bu çocuklarımızın da bu yeni düzenlemeyle taşıma güvenliğini daha da güvence altına almış bulunuyoruz.’ dedi. 

Konuşmaların ardından toplantıya katılan Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya hazırlanan yönetmeliği imzaladı. Toplantının ardından Bakanlar sınıfları gezerek, öğrencilerle sohbet etti, hatıra fotoğrafı çektirdi. Ardından öğretmenler odasına geçen Bakanlar burada da öğretmenlerle sohbet edip, kendi öğretmenleriyle ilgili anılarını paylaştı. 

26-10-201726-10-201726-10-201726-10-201726-10-201726-10-201726-10-201726-10-201726-10-201726-10-201726-10-201726-10-201726-10-201726-10-2017

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.