ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Müzakereci Akran Arabulucu Lider Öğrencilerin Yemin ve Sertifika Töreni

Müzakereci Akran Arabulucu Lider Öğrencilerin Yemin ve Sertifika Töreni

Ankara Milli Eğitim Müdürlüğünün yürüttüğü, Polatlı, Sincan ve Etimesgut İlçelerinde örnek uygulama olarak başlattığı Müzakereci Akran Arabulucu Lider Öğrencilerin Yetişmesi Projesinde atılan adımlar hedefe ulaştı.

 

Ankara Valiliği Başkanlığında Ankara Milli Eğitim Müdürlüğünün yürüttüğü 1 Eylül 2015’te başlayan Müzakereci Akran Arabulucu Lider Öğrencilerin Yetişmesi  Projesiyle Ankara’da şu an 6 bin arabulucu öğrencimize akran arabulucu liderlik eğitimi verilmiş ve proje hayata geçmeye başlamıştır. Projede hedef Ankara’da 100 bin arabulucu öğrenciye ulaşmak.

 

Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü “Müzakereci Arabulucu Lider Öğrenci Yetişiyor” Projesiyle kültürümüzde yer alan barış, uzlaşı, birlikte yaşama, anlaşma, kardeşlik değerlerinin okullarda birer sorun çözme becerisi olarak öğrencilere kazandırılmasını ve öğrencilerin birer müzakereci arabulucu lider olarak yetiştirilmesini hedefliyor. Projeyle liselerde öğrencilere anlaşmazlık çözüm yollarını tanıtarak, iletişim, liderlik, öfke yönetimi, müzakere becerisi ve akran arabuluculuk becerisi konusunda yeterlik kazandırıp, anlaşmazlıklarını sorun çözme yollarını kullanarak yönetmelerini ve çözümlemelerini sağlamaları amaçlanıyor. 

 

Öğrencilere kendi anlaşmazlıklarını çözümleterek onların hem sorun çözme becerilerinin hem de liderlik, öz güven, öz saygı, öz yönetim becerilerinin gelişmesi ve desteklenmesine katkı sağlamak amacıyla Ankara’da çok önemli çalışmalara imza attıklarını ve “Müzakereci Arabulucu Lider Öğrenci Yetişiyor” Projesiyle bir paradigma değişikliğine gittiklerini belirten Ankara Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt eskiden okullarda yaşanan sorunların otoriteler tarafından çözüldüğünü, okul müdürü, öğretmen ve disiplin kurulunun devreye girerek bir karar aldığını oysa bu proje ile bir paradigma değişikliğine gidildiğini ve öğrencilerin gücün devreye girmesinden önce kendi aralarında sorunlarıyla yüz yüze gelebildiğini, empati yapabilmeyi başarabildiklerini ve sorunlarla karşılaştıklarında kendilerinin belirlediği kendi yaşındaki bir müzakereci akran arabulucu lider öğrenciyi devreye sokarak anlaşmazlıkları çözümleyebildiklerini ifade etti.

 

Amacımız lider öğrenciler yetiştirmek.

Ankara Milli Eğitim Müdürü Bozkurt: “Bizim amacımız lider öğrenciler yetiştirmek. Kendine güvenen, öz güveni, öz saygısı yüksek ve aynı zamanda öfkesini kontrol edebilen bir nesil yetiştirebilmek ve olayları konuşarak karşılıklı değerlendirmeler içinde bulunarak değerlendirebilen, etkili iletişimde dilin ve iletişimin gücünü kullanabilen bireyler yetiştirmek için çabalıyoruz.

 

Toplumumuzda İstişare, İletişim Gücü, Kardeşlik ve Dayanışma Artacaktır.

Arabulucu öğrenci yaşamının her noktasına taşıyacağı iletişim, konuşma ve eleştirel düşünme yeteneğini geliştirecek ve bu öğrencinin arkadaşları arasındaki önemini ve etkisini  arttıracaktır. Ara bulucu öğrenci aldığı eğitimle de  müzakere, diyalog ve sorun çözme becerilerini geliştirecek ve ara buluculuk süreci, öğrencilere duygularını paylaşma, diğer öğrencileri anlama, empati ve gereksinimlerini olumlu yöntemlerle karşılama yollarını kazandıracak ve böylece birbirini anlayabilen, kendilerini birbirlerinin yerine koyabilen nesillerin yetişmesine imkan sağlayacaktır.

 

Sevgili gençler bizler için önemlisiniz. Sizlerin sadece akademik anlamda gelişmenizi değil her alanda gelişiminizi destekliyoruz. Sizler bizim için çok önemlisiniz ve sizler artık bir lidersiniz. Sadece müzakere tekniklerini bilmekle kalmayacak aynı zamanda kendi akranlarınız arasındaki çatışmalarda arabuluculuk yapabilecek liderlersiniz.” dedi.

 

Projenin ilk kez Polatlı ilçesinde denendiğini ve oldukça başarılı sonuçlar verdiğini ardından da Sincan ve Etimesgut ilçelerinde uygulamaya alındığını ve Ankara’da şu an 6 bin lider öğrenci yetiştiğini, projenin Ankara’nın diğer ilçelerinde de uygulanacağını belirten Milli Eğitim Müdürü Bozkurt,   kendi iç mekanizmasını kendisi toparlayabilen ve bütün yükü okul idaresine vermeyip öğrencilerin sorunlarını kendi arasında çözebildiği modeli okullarımızda oluşturduğumuzda toplumumuza örnek olacak bir modele sahip olacağız, dedi.

 

“Arabuluculuk belgemi aldığım şu anda arabuluculuk yaparken tarafsız kalacağıma, barıştırdığım arkadaşların sırlarını saklayacağıma, adaletten ve barış yapıcılıktan ayrılmayacağıma, insan haklarına ve evrensel değerlere  saygılı olacağıma namusum ve şerefim üzerine and içerim.” diyerek yemin edip sertifikalarını alan Müzakereci Akran Arabulucu Lider Öğrenciler okullarında lider öğrenci olarak çalışmalara başlayabilecekler.

 

Projede odak noktalarının birey olduğunu belirten projenin mimarı Prof. Dr. Abbas Türnüklü 10-18 yaş grubundaki bireylerde akran etkisinin önemli olduğunu bu yaş grubundaki bireylere barış, birbirini dinleme, kendini ifade edebilme, empati kurma kültürünün kazandırılmasıyla çocukların şiddeti uzlaşarak diyalog içinde aştıklarında önce birer lider olacağını, sonra da toplum lideri olacağını ve böylelikle geleceğimize yatırım yapılmış olacağını belirtti. Konuşmasının devamında Türnüklü, Ankara Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt’un liderliğinde  Ankara’da 100 bin lider öğrenciye ulaşmayı hedeflediklerini ve projeyi Türkiye geneline yaymayı amaçladıklarını ifade etti.

 

Etimesgut Ufuk Arslan Anadolu Lisesinde yapılan Müzakereci Akran Arabulucu Lider Öğrencilerin Yemin ve Sertifika Törenine Etimesgut Kaymakamı Cumali Atilla, Ankara Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt, Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Psikoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Abbas Türnüklü, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı M. Tayyip Kahyaoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Tugay Gözüm, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri Müberra Oğuz ve Ali Güngör ile çok sayıda davetli katıldı.

 

15-01-201615-01-201615-01-201615-01-201615-01-201615-01-201615-01-201615-01-201615-01-201615-01-201615-01-201615-01-201615-01-2016

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.