ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MÜDÜRÜMÜZ SAYIN HARUN FATSA'NIN ANKARA'NIN BAŞKENT OLUŞUNUN 98. YIL DÖNÜMÜ MESAJI

MÜDÜRÜMÜZ SAYIN HARUN FATSA'NIN ANKARA'NIN BAŞKENT OLUŞUNUN 98. YIL DÖNÜMÜ MESAJI

          Atatürk, "Hükümet merkezi öyle bir yer olmalı ki hükümet nazarını memleketin bütün muhitlerine müsavi surette atfedebilsin." derken aslında kastettiği Ankara idi.

          Kurtuluş Savaşı boyunca adım adım başkent olmaya hazırlanan Ankara; siyasi, stratejik ve jeopolitik düşüncelerle 13 Ekim 1923 tarihinde resmen başkent oldu.

          Ankara, milli mücadelenin seyrini şekillendirerek vatanın kaderine de sahip çıkmıştır. Özellikle vatanın kurtuluşu yolunda gerçekleştirilen kongreler esnasında kritik bir önem arz eden Başkent Ankara ona verilen vazifeyi hakkıyla yerine getirerek istiklâl mücadelemizin karargâhı haline gelmiştir.

          Kurtuluş Savaşı yıllarında adeta küçük bir Anadolu kasabası görüntüsünde olan başkentimiz, Cumhuriyet dönemi kalkınma ve ilerleme mücadelesiyle günümüzde Türkiye'nin en önde gelen şehridir.

          Bugün Ankara'da, Müdafaa Caddesi'nde Genel Kurmay Başkanlığı karşısına dikilmiş mermer yazıta, Atatürk'ün şu sözleri kazınmıştır: "Ankara, merkez-i hükümettir ve ebediyen merkez-i hükümet kalacaktır."

          Çağdaş bir başkent olarak bugün de dünyanın sayılı başkentleri arasında yer alan Ankara'nın başkent oluşunun 98. yıl dönümünü en kalbi duygularımla tebrik ediyorum.

 

                                                                                                                    Harun FATSA

                                                                                                      Ankara İl Milli Eğitim Müdürü

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.