ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MÜDÜRÜMÜZ SAYIN HARUN FATSA'NIN 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

MÜDÜRÜMÜZ SAYIN HARUN FATSA'NIN 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

29 Ekim 1923 tarihi, Türk milletinin istiklal ve istikbal yolunda verdiği kurtuluş mücadelesinin millet egemenliğiyle taçlandığı kutlu bir gündür.

Tarihi şanlı zaferlerle dolu aziz milletimizin, bağımsızlık inancını ve hür yaşama kararlılığını tüm dünyaya haykırarak Başkomutan Mustafa Kemal ATATÜRK önderliğinde 29 Ekim 1923'te ilân edilen Cumhuriyetimizin, 99. kuruluş yıl dönümünü milletçe coşku içinde kutlamanın mutluluğu içindeyiz. Millet olarak verdiğimiz Kurtuluş Mücadelesinin ardından Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşu, dünya tarihinde eşi benzeri olmayan bir başarı, milletimiz için de en önemli dönüm noktalarından biridir. Kurtuluş Savaşı, Milletimizin var olma savaşı; Cumhuriyet ise, yeniden dirilişin simgesidir.

1919'da çok zor şartlarda başlattığımız Kurtuluş Savaşı'mızı, 1923'te nasıl yeni devletimizin kuruluşunu ilân ederek taçlandırdıysak, bugün karşılaştığımız sıkıntıları da o günkü ruhla el ele, omuz omuza, birlik olarak aşmak için milletimizin ortak eseri olan Cumhuriyetimize sahip çıkmak, ülkemizin ve milletimizin geleceği için çalışmak, mücadele etmek, fedakârlıkta bulunmak, hepimizin müşterek vazifesidir.

Cumhuriyetimizin 99 yıllık tarihi, aziz milletimizin bütün zorluklar ve engellemeler karşısında ortaya koyduğu mücadele azmi, güçlü irade ve kararlılık, aynı zamanda bütün mazlumların ve mağdurların bir umut ve ilham kaynağı olma özelliği taşımaktadır. Bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti, sadece kendi vatandaşlarının değil, aynı zamanda bölgemizdeki ve dünyadaki tüm mağdurların, mazlumların, soydaş ve kardeş toplulukların da umut kaynağıdır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz" sözünün ışığında evlatlarımızı, bilimin önemini benimseyen, azimle çalışan, yarının dünyasına yön verecek bireyler olarak yetiştirme çabasındayız.

Bizler eğitim camiası olarak, Cumhuriyetimizin benimsediği ilkeleri muhafaza ederek onu hak ettiği muasır medeniyetler seviyesinin ilerisine taşıma gayreti ve azmi içerisinde, tüm değerleriyle sonsuza değin yaşatmayı var gücümüzle sürdüreceğiz. Ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğüne, demokrasimize, insan hak ve özgürlüklerine, kardeşliğimize sahip çıkmaya, Cumhuriyetimizin temel değerlerini korumaya devam edeceğiz. Üzerimizdeki sorumluluğun farkındalığıyla Cumhuriyetimizi güçlü kılacak 2023 hedefine ulaşmak için veli ve öğrencilerimizin desteğine daima ihtiyacımız olacak. Ülke ve Millet olarak daha da kuvvetli olmak ve karşımıza çıkan engelleri aşmak için ihtiyacımız olan en önemli husus, birlik ve beraberliktir. İstiklal Mücadelesindeki başarımızı nasıl birlik ve beraberliğimize borçluysak, bugün önümüze çıkabilecek engelleri aşmak için yine, birlik ve beraberliğe ihtiyacımız vardır.

Geçmişimizden aldığımız güçle, muasır medeniyetler seviyesinin çok üstünde olmayı hedeflediğimiz bir geleceğe doğru kararlılıkla ilerlerken, emanetçisi olduğumuz mirası bizden sonrakilere teslim edeceğiz. Ay yıldızlı bayrağımızı daima hak ettiği şekilde sonsuza kadar dalgalandıracağız.

Güçlü ve daima genç kalacak Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK başta olmak üzere, bu toprakları bizlere vatan kılan tüm gazilerimizi minnetle, al bayrağımıza renk veren şehitlerimizi rahmetle yâd ediyorum. Mekanları cennet, ruhları şad olsun.

100. yılına yaklaşmakta olan ve 99 yılını geride bırakırken ASLA yaşlanmayan Cumhuriyetimizin nice yıllarını coşkuyla ve huzurla yaşamak dileğiyle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı kutluyorum.

 

                                                                  Harun FATSA

                                                  Ankara İl Millî Eğitim Müdürü

 

 

 

 

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.