ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"MOBİL TRAFİK EĞİTİM TIRI" TÜRKİYE YOLLARINDA         Milli Eğitim Bakanlığımız ve İçişleri Bakanlığı arasında hazırlanan protokol kapsamında okul öncesi eğitim, ilkokul ve ortaokul öğrencilerinde trafik bilincinin geliştirilmesi, güvenliğe yönelik farkındalığın artırılması, yapılması ve yapılmaması gerekenleri anlatmak amacıyla yola çıkacak olan Emniyet Genel Müdürlüğüne ait "Mobil Trafik Eğitim Tırı'nın" tanıtım programı Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK ve İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman SOYLU'nun katılımlarıyla gerçekleştirildi.

         Ankara Mamak Şehit Cihan Yıldız İlkokulu'nda yapılan programda Bakanlarımıza Ankara Valimiz Sayın Vasip ŞAHİN, Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Cem GENÇOĞLU, Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanı Sayın Ali TEMİZ, Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Turan AKPINAR, Müdür Yardımcımız Göktan METO, Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa ÖZEL okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler eşlik etti.

         İlk konuşmayı yapan Bakan SOYLU: "Yarının sürücülerini eğitemezsek trafik kazalarını maalesef çocuklarımıza miras bırakırız. Trafik güvenliği sorunumuzun kilit oyuncuları çocuklarımızdır." dedi.

         Programda konuşan Milli Eğitim Bakanımız Sayın SELÇUK: "Mobil tır, çocuklarımız açısından somut bir sonuç ortaya koyuyor ve bütün il ve okullarımızı dolaşacak. Bu tırların çocuklarımız tarafından fiilen kullanılacak ve onları heyecanlandırıyor olmasıyla trafik eğitimi, sadece sınıflarda teorik olarak değil, çok daha uygun bir faaliyet olarak ortaya konulacak. Erken yaşlardan itibaren de çocuklarımızın trafik konusundaki farkındalığının gelişmesine yardımcı olmuş olacağız." dedi.

         Trafik konusunda bugünkü çağın dijital çocukları için dijital bir oyunun da hazırlandığını belirten Bakanımız Sayın SELÇUK: "Cep telefonu ve bilgisayarlardaki oyunla çocuklarımızın aşina olduğu, çok hoşlandıkları ve artık farklı yollarla öğrenme durumunda oldukları bir çağda yaşıyoruz. Dijital oyunlarla, çocuklarımızın bilgisayarları olumlu anlamda nasıl kullanabileceği konusunda bir seçeneği olacak. Yani çocuklara sadece 'bilgisayarda uygunsuz işlere ya da programlarla oynamayın' demek çok doğru değil, onlara bir seçenek sunmamız da gerekiyor. Bu dijital oyun vasıtasıyla da bu seçeneği sunmuş oluyoruz." diye konuştu.

         Konuşmaların ardından Bakan Soylu ile Selçuk, eğitim protokolü imzaladı. "Kemerin Ses Getirsin Yarışması'nda" dereceye giren öğrencilere hediye takdimi yapılan programda, Bakan SOYLU ve Bakan SELÇUK, TRT Çocuk Korosunca seslendirilen "Kemerini Tak" şarkısına da eşlik etti.

         Öğrenciler için hazırlanan özel parkurda bir trafik benzetimi ve alkollü trafiğe çıkılmasının zararlarını anlatmak amacıyla sanal gerçeklik gözlüğü kullanılarak penaltı atışları yapıldı. Program öğrencilere fidan sertifikalarının dağıtılmasıyla son buldu.

         25 Eylül'de yola çıkacak olan "Mobil Trafik Eğitim Tırı" ilk aşamada Emniyet Genel Müdürlüğü trafik istatistik bülteni ülke geneli Nisan 2019 verilerine göre kaza oranları yüksek 10 ili ziyaret edecek.

16-09-201916-09-201916-09-201916-09-201916-09-2019

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.