ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Bakanlığı ve UNICEF Suriyeli Çocuklar İçin El Ele Verdi

Milli Eğitim Bakanlığı ve UNICEF Suriyeli Çocuklar İçin El Ele Verdi

Milli Eğitim Bakanlığı ile UNICEF Türkiye Temsilciliği arasında Suriyeli çocukların eğitim ihtiyacını gidermek, onların geleceğe güvenle bakabilmelerini sağlamak,  devam eden eğitim faaliyetlerinin niteliğini artırmak amacıyla hazırlanan İl Eylem Planları(İEP) Ankara Altındağ Fatih Sultan Mehmet İlkokulunda tanıtıldı. İl Eylem Planları Toplantısına Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük, UNICEF Türkiye Temsilcisi Philippe Duamelle, Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti II. Başkanı Mazhar Bilgin, Ankara Milli Eğitim Müdürümüz Erol Bozkurt, Ankara Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, Altındağ İlçe Kaymakamı Ali Fuat Türkel, Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdürü Şefika Biçer ve basın temsilcileri katıldı.

 

UNICEF Türkiye Temsilcisi Philippe Duamelle törende yaptığı konuşmada: “ 18 milyon öğrenci bu hafta okula başladı ve içlerinde Suriyeli çocuklar da var. Türkiye son yıllardaki önemli gelişimini eğitim alanında yaptığı çalışmalarla da göstermektedir. Bunun yanında Türkiye Hükümeti ve halkı Suriyeli vatandaşlara kucak açarak ne kadar misafirperver olduğunu da göstermektedir. Türkiye, Suriye vatandaşlarına sahip çıkmıştır. Bu bakımdan eğitim, Suriyeli çocukların sadece temel hakkı değil aynı zamanda yaşadıkları zorlu dönemi atlatmaları ve kendi gelecekleri ile Suriye ve bölgenin geleceği açısından da yaşamsal öneme sahip bir konudur. İl Eylem Planları ile çocuklara kaliteli eğitim fırsatlarına erişim kapsamını genişletmeye ve Türkiye Hükümeti’nin okul dışındaki çocukları eğitime kazandırma çalışmalarını desteklemeye devam edeceğiz. Bu hepimizin ahlaki sorumluluğudur. Hepimiz daha fazla çocuğun okula erişimini sağlamakla yükümlüyüz.” dedi. 

 

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük ise törende yaptığı konuşmada: “ Milli Eğitim Bakanlığı, ilgili bütün paydaşları ile işbirliği içerisinde, Türkiye’de geçici koruma altında bulunan Suriye vatandaşlarının eğitim ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik yürüttüğü çalışmalar neticesinde Suriyeli çocukların kayıp nesil olmaması ve kendilerine güzel bir gelecek inşa edebilmelerini amaçlamaktadır. Bugüne kadar bu çalışmaların neticesinde yüz binlerce çocuğa ulaşabildik ve eğitime erişimlerini sağladık. 2015-2016 ders yılının sonuna kadar, ulaşamadığımız veya bize ulaşamayan yüz binlerce çocuğa daha ulaşmayı hedefliyoruz. Bugün burada üzerinde anlaşmaya vardığımız, iller özelinde hazırlanacak eylem planları bu sebeple hedeflerimize ulaşmamız noktasında çok önemli.” dedi.

 

Altındağ ilçesinde üç okulun Suriyeli öğrencilere hizmet verdiğini ifade eden Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük, Türkiye’de 250 bin Suriyeli öğrencinin bulunduğunu ve yakında bunu iki katına çıkarmak istediklerini belirtti. Suriyeli çocuklar için psikolojik destek verdiklerini, meslek edindirme kursları açtıklarını, denklik problemini ortadan kaldırdıklarını sözlerine ekledi.

 

Konuşmaların ardından Suriyeli gönüllü öğretmenlere sağlanacak teşvik ve eğitimler, mevcut okulların öğleden sonra Suriyeli çocuklara hizmet verecek şekilde düzenlenmesi, yeni eğitim merkezlerinin yapımı, öğrencilere gerekli okul malzemelerinin sağlanması, Suriyeli çocuklara hizmet veren mevcut ve yeni yapılacak okulların bakımı ile yenileme giderlerinin karşılanması gibi konuların yer aldığı İl Eylem Planı Protokolü Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük ve UNICEF Temsilcisi Philippe Duamelle arasında imzalandı. İmzaların ardından Suriyeli öğrencilere protokol üyeleri tarafından içinde kırtasiye malzemelerinin bulunduğu çantalar hediye edildi.

 

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.