ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MİLLİ EĞİTİM BAKANIMIZ SAYIN ZİYA SELÇUK ÇOCUKLARLA BİRLİKTE ANITKABİR’İ ZİYARET ETTİ

MİLLİ EĞİTİM BAKANIMIZ SAYIN ZİYA SELÇUK ÇOCUKLARLA BİRLİKTE ANITKABİR’İ ZİYARET ETTİ

         1924 yılında Ulusal Egemenlik Bayramı olarak kutlanmaya başlanan 23 Nisan, 1929’dan itibaren çocuk bayramı olarak da kutlanmaktadır. Uluslararası bir bayram olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı her sene olduğu gibi bu yıl da ülkemiz genelinde düzenlenen törenlerle coşkuyla kutlandı. Bu kapsamda yapılan kutlamalar Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK ve öğrencilerin Büyük Önder Atatürk’ün huzuruna çıkmasıyla başladı.

         Anıtkabir’de düzenlenen törende Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK’a dört bin öğrenci eşlik etti. Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Turan AKPINAR’ın da  bulunduğu kortej Aslanlı Yol’da yürüdü. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Mozolesine gelen Sayın SELÇUK’un kırmızı, beyaz karanfillerden oluşan çelengi mozoleye bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

         Daha sonra Misak-ı Milli Kulesine geçen Sayın Bakan, Anıtkabir özel defterine şunları yazdı:

         "Aziz Atatürk, milli mukadderatımızın hâkimi olan TBMM’nin kuruluşunun 99. yıl dönümünde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın içimizde gün geçtikçe artan coşkusu ve gururunu yaşamak için huzurunuzdayız. En zor şartlar altında dahi milletimizin sesi olan ve onun değerli iradesiyle kararlı bir şekilde yürüyen Gazi Meclis unvanına sahip TBMM, milletimizin bağımsızlığını ve iradesini tüm dünyaya ilan etmiş, birliğimizin ve beraberliğimizin eşsiz simgesi olmuştur.

        Bu yüce Meclis, milli yazgımızın sorumluluğunu, ulusumuzun egemenliğine kayıtsız şartsız bağlı kalarak doğrudan üstlenmiştir. Geleceğimizin bir gülü, yıldızı, bahtımızın aydınlığı ve memleketimizi gelecek ufuklara taşıyacak olan çocuklarımızın önemini şahsınızın bu kutlu günü onlara armağan etmesiyle bir kez daha idrak etmiş durumdayız. Geleceğimizin gözü olan çocuklarımızı milli, manevi, insani, ahlaki ve kültürel değerlerimizi içtenlikle benimseyen, ailesini, milletini, vatanını gönülden seven, insanımıza hizmeti her zaman erdem sayan, din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı yapmaksızın bütün insanların haklarına, düşüncelerine ve inançlarına saygı duyan, zihinsel, bedensel, ruhsal ve duygusal yönden sağlıklı ve toplumla barışık, kendine güvenen, hür ve bilimsel düşünceye sahip, öğrenmeyi hayat boyu devam eden bir süreç haline getirmiş, aklını ve muhakeme yeteneğini sadece kendisi kullanan, milli iradeye saygılı ve milletin iradesi üzerinde hiçbir gücü kabullenmeyen birer insan olarak yetiştirmek, ülkemizin muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkmasında en büyük görevimiz olacaktır. Tüm dünya çocuklarına armağan ettiğiniz ve hakimiyetin kayıtsız şartsız millete verildiği bu anlamlı günü milletçe büyük bir gururla kutluyoruz. Ruhunuz şad olsun."

24-04-201924-04-201924-04-201924-04-201924-04-201924-04-201924-04-201924-04-2019

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.