ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MİLLİ EĞİTİM BAKANIMIZ SAYIN MAHMUT ÖZER, LİSE ÖĞRENCİLERİNİN POSTER SUNUMU YARIŞMASI FİNAL HEYECANINA ORTAK OLDU

MİLLİ EĞİTİM BAKANIMIZ SAYIN MAHMUT ÖZER, LİSE ÖĞRENCİLERİNİN POSTER SUNUMU YARIŞMASI FİNAL HEYECANINA ORTAK OLDU

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer, TÜBİTAK iş birliğiyle gerçekleştirilen "Lise Öğrencileri Ulusal Öğrenci Kongresi ve Poster Sunumu Yarışması Ödül Töreni"ne katıldı.

337 okuldan 1.213 öğrencinin 489'u çevre ve iklim değişikliği, 177'si matematik alanında olmak üzere toplam 666 proje ile başvurduğu yarışmada ön değerlendirme, TÜBİTAK seçici kurulunca yapıldı. Poster sergisine 98 proje davet edildi. Davet alan çevre ve iklim değişikliği alanından 15, matematik alanından 15 proje finalde yarıştı.

Milli Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer, Millî Eğitim Bakanlığı ve TÜBİTAK iş birliği ile gerçekleştirilen "Lise Öğrencileri Ulusal Öğrenci Kongresi ve Poster Sunumu Yarışması Ödül Töreni"nde öğrencilerin heyecanına ortak oldu.

Milli Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer, programın açılış töreninde bahsettiği gibi bu etkinliğin her ay yapılacağını ve masrafları Bakanlık olarak üstlendiklerini belirtti.

TÜBİTAK'ın deneyiminden yararlanarak her ay 81 ilden öğrenci temsilcilerinin Ankara'da ağırlanacağını ifade eden Milli Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer, gençlere şu sözlerle seslendi:

"Sizler akademik olarak becerili, ülkesini seven, ülkesinin gelecekte çok daha güçlü olması için çabalayan gençlerimizsiniz. Sizlere güveniyoruz ve Bakanlık olarak da her türlü imkânımızı sizler için seferber etmekten biz büyük mutluluk duyuyoruz."

Girişte karşılaştığı öğrencilerle sohbetini de anlatan Milli Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer, "Biraz önce girişte öğrenci arkadaşlar vardı. İki arkadaş geldi. Dediler ki 'Siz açılışta hastaydınız. Size iyi baktılar mı? Size çorba yapalım, çay yapalım.' dediler. Gerçekten büyük mutluluk duydum. Birbirinizle hemhâl oldukça, birbirinizin dertleriyle dertlenip el ele verdikçe gerçekten Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu zorlu coğrafyada bin yıl kaldığı gibi binlerce yıl da kalmaya devam edecektir. Gelecek yüzyıl, 'Türkiye Yüzyılı'dır. Sayın Cumhurbaşkanımızın çerçevesini çizmiş olduğu 'Türkiye Yüzyılı'dır. İşte o 'Türkiye Yüzyılı'nın itici gücü de eğitimdir." dedi.

Heyecanla sonuçların açıklanmasını bekleyen öğrencileri, ailelerini, onlara emek veren öğretmelerini kutladığını belirten Milli Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer, projeye katkı sunan TÜBİTAK ve Bakanlık personeline de teşekkür ederek "2023 yılının hepinize, hepimize, tüm insanlığa sağlık, mutluluk ve barış getirmesi temennisiyle hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum." ifadelerini kullandı. 

 

ANKARA'DAN İKİ AYRI DALDA BİRİNCİLİK

Konuşmaların ardından ödül törenine geçildi.

Ankara'dan; Çevre ve İklim Değişikliği Alanında:

 

  • Türkiye Birincilik Ödülünü TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları kapsamında Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan "İklim Değişikliği Farkındalık Okulu"  projemizin katılımcısı ve Keçiören Vatansever Şehit Tümgeneral Aydoğan Aydın Fen Lisesi öğrencisi Ahmet Erkam BAKAR,
  • Teşvik Ödülünü Ankara Fen Lisesi öğrencileri Esra Nur TAT ve Enes ÖNDERER
  • Teşvik Ödülünü Keçiören Ankara Prof.Dr. Necmettin Erbakan Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri Amira İsmail ADEN ve Sevim KEKLİK

Matematik Alanında:

 

  • Türkiye Birincilik Ödülünü Ankara Fen Lisesi öğrencileri Semih ÇAĞLAR ve Mustafa Eren ÇILMAN
  • Türkiye İkincilik Ödülünü Ankara Atatürk Lisesi öğrencileri olan Doruk BOZOĞLU ve Metehan İPEK 

almışlardır.

 

 Öğrencilerimizi tebrik eder, sürecin her aşamasında destek olan danışman öğretmenlerimize, onları destekleyen okul yöneticilerimize ve velilerimize teşekkür ederiz.

Yarışma sonucunda birinci olan proje sahiplerine ilerde yapacakları çalışmalara katkı sağlamak üzere 12 bin 500, ikinci projeye 10.500, üçüncü projeye 8.000 lira para ödülü verildi.

30-12-202230-12-202230-12-2022

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.