ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Nabi Avcı, Açık Öğretim Okulları Diploma Töreni’ne katıldı

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Nabi Avcı, Açık Öğretim Okulları Diploma Töreni’ne katıldı

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Nabi Avcı, “Açık öğretim okulları, yarıştan kopmayanların, eğitimlerini devam ettirme azmini yitirmeyenlerin okullarıdır. Hayatın getirdiği bazı zorluklara takılmayanların, bütün engellere rağmen öğrenimlerine devam etme gayreti gösterenlerin okullarıdır. Bu sebeple açık öğretim okullarından mezun olmak, takdire layık bir başarıdır.“ dedi.

MEB Şura Salonu´nda organize edilen Açık Öğretim Okulları Diploma Töreni’ne Millî Eğitim Bakanımız Sayın Nabi Avcı, Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Yusuf Büyük, Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Sayın Ali Rıza Altunel, Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Sayın Nazif Yılmaz, Millî Eğitim Bakanlığı Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri Gülay, Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Sayın Celil Güngör, Millî Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Sayın Kemal Şamlıoğlu Ankara Millî Eğitim Müdürü Sayın Erol Bozkurt ve çok sayıda davetli katıldı. 

Altındağ Halk Eğitim Merkezi Seğmen ekibinin ve Çankaya Halk Eğitim Merkezi Zeybek ekibinin sergilediği halk oyunları seyircilerden büyük ilgi alırken programda bir de açık öğretim liselerinin tanıtıldığı sinevizyon gösterimi yapıldı.
 
Törende konuşan Millî Eğitim Bakanımız Sayın Nabi Avcı, Açık Öğretim Okullarının bir şekilde örgün eğitimlerine devam edemeyenler için daima açık tutulan "eğitim kapısı" ve eğitimin her yaşta devam edebileceğinin göstergesi olduğuna dikkati çeken Millî Eğitim Bakanımız Sayın Nabi Avcı: "Açık öğretim okulları yarıştan kopmayanların, eğitimlerini devam ettirme azmini yitirmeyenlerin okullarıdır. Hayatın getirdiği bazı zorluklara takılmayanların, bütün engellere rağmen öğrenimlerine devam etme gayreti gösterenlerin okullarıdır. Bu sebeple açık öğretim okullarından mezun olmak takdire layık bir başarıdır." diye konuştu. Millî Eğitim Bakanımız Sayın Nabi Avcı, eğitimi sadece okullarda, belli bir yaşta başlayıp, biten bir şekilde görmenin, zamanın ruhuna aykırı olduğunu belirterek, insanın bütün hayatı boyunca öğrenmeye devam ettiğini, her yaşta öğrendiklerine yeni bilgiler ilave ettiğini bildirdi.

Teknolojik imkanların devreye girmesiyle açık öğretim kavramının daha da güçlendiğini vurgulayan Millî Eğitim Bakanımız Sayın Nabi Avcı, "açık akademi" kavramının giderek ön plana çıktığını anlattı. Milli Eğitim Bakanlığının 1992´den itibaren açık öğretim faaliyetlerini düzenlediğini, Anadolu Üniversitesi bünyesinde de 1982´de kurulan Açık Öğretim Fakültesinin hizmet verdiğini hatırlatan Millî Eğitim Bakanımız Sayın Nabi Avcı, bugün birçok üniversitenin uzaktan eğitim metoduyla çok sayıda öğrenciye eğitim verdiğini belirtti.

Başta açık öğretim kurumları olmak üzere uzaktan eğitim alanların, ülkenin insan kaynağının daha güçlü olmasına katkı sağladığını aktaran Millî Eğitim Bakanımız Sayın Nabi Avcı: "Bakanlığımıza bağlı açık öğretim okullarında ortaokul, lise ve mesleki lise olmak üzere 3 milyon 697 bin 698 kayıtlı öğrencimiz var. Bunların 1 milyon 554 bin 24´ü aktif olarak eğitime katılıyorlar. 2014- 2015 yılı itibariyle mezun öğrencilerimiz 180 bini aşmış durumda." ifadelerini kullandı. Millî Eğitim Bakanımız Sayın Nabi Avcı, açık öğretim hizmetlerinden, hükümlü, engelli ve yurt dışında çalışan vatandaşların da yararlandığını belirterek, 23 bin 903 hükümlü-tutuklu, 10 bin 540 engelli, 6 bin 119 yurt dışında yaşayan vatandaşın bu sistem üzerinden eğitimlerine devam ettiğini aktardı.
 
Kayıtlı öğrenciyle aktif öğrenci arasındaki farklara da değinen Millî Eğitim Bakanımız Sayın Nabi Avcı, öğrencilerin mezuniyet için teşvik edilmesi gerektiğini belirtti. Millî Eğitim Bakanımız Sayın Nabi Avcı: "Açık öğretim okullarımızdan alınan diplomaların örgün eğitimdeki diplomalardan hiç bir farkının olmadığını, örgün eğitim diploması olanlarla açık öğretim diploması olanların aynı haklara sahip olduğunu hem öğrencilerimize hem de kamuoyuna daha iyi anlatmamız gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza Altunel de yaptığı konuşmasında açık öğretim liselerine ilişkin bilgi vererek, mezun öğrencilere bundan sonraki yaşamlarında başarılar diledi. Tören sonunda Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza Altunel, Millî Eğitim Bakanımız Sayın Nabi Avcı´ya halk eğitim öğrencilerinin yaptığı bir tabloyu hediye etti. Daha sonra Millî Eğitim Bakanımız Sayın Nabi Avcı, diploma almaya hak kazanan 86 öğrenciye diplomalarını vererek, hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

06-05-201606-05-201606-05-201606-05-201606-05-201606-05-201606-05-201606-05-201606-05-201606-05-201606-05-201606-05-2016Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.