ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki ve Teknik Eğitim Yoluyla Sosyal ve Ekonomik Uyum Projesi II

Mesleki ve Teknik Eğitim Yoluyla Sosyal ve Ekonomik Uyum Projesi II

          Müdürümüz Sayın Turan AKPINAR'ın başkanlığında, "Mesleki ve Teknik Eğitim Yoluyla Sosyal ve Ekonomik Uyum Projesi'nin ikinci hibe programı toplantısı Gazi Mesleki Eğitim Merkezi'nde gerçekleştirildi. Toplantıya, Müdür Yardımcımız Sayın Bedri EKŞİ ve okul yöneticileri katıldı.

          Ülkemizde geçici koruma altındaki Suriyelilerin, eğitim, sosyal, ekonomik uyum alanlarında desteklenmesi amacıyla Avrupa Birliği tarafından finanse edilen "Türkiye'deki Mülteciler için Mali Yardım Programı (Facility for Refugees in Turkey -FRIT) kapsamında Alman Kalkınma Bankası (KfW) ile Bakanlığımız arasında "Mesleki ve Teknik Eğitim Yoluyla Sosyal ve Ekonomik Uyum Projesi II" hibe sözleşmesi uygulanmaya başlamıştır.

          Söz konusu proje, Suriyeli nüfusun yoğun yaşadığı 15 pilot ilde (Adana, Ankara, Bursa, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Konya, Kilis, Kocaeli, Mardin, Mersin ve Şanlıurfa) uygulanacaktır. Bu illerde, geçici koruma altındaki Suriyeli ve ihtiyacı olan Türk öğrencilere ulaşım, eğitim materyali, öğle yemeği için destek sağlanacaktır. Söz konusu grupların yoğun olduğu bölgelerdeki mesleki ve teknik okullarına iş piyasasının ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurarak; eğitim verdikleri alanlarda, ihtiyaç duydukları donanım ve gereksinimleri proje tarafından karşılanacaktır.

          Ankara'mızda, Mesleki ve Teknik Eğitim Yoluyla Sosyal ve Ekonomik Uyum Projesi kapsamında; Altındağ MTAL, Altındağ Çamlık MTAL, Mamak Battalgazi MTAL, Mamak Nene Hatun MTAL, Mamak Ortaköy 80.Yıl MTAL proje ekiplerince ziyaret edilmiştir. Dış değerlendiricilerin vereceği karara göre pilot okullar belirlenecek olup değerlendirme kriterleri; atölyelerin durumu ve Suriyeli geçici koruma altında bulunan öğrenci sayılarına bakılacaktır. Projeden yararlanacak öğrenci oranında ise %50 Türk, %50 Suriyeli öğrenci olmasına dikkat edilecektir.

18-06-202118-06-202118-06-2021

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.