ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Meslekî ve Teknik Eğitimde Okul Sektör İşbirliği İstişare Toplantısı Yapıldı

Meslekî ve Teknik Eğitimde Okul Sektör İşbirliği İstişare Toplantısı Yapıldı


Ankara Milli Eğitim Müdürlüğünün düzenlediği “Meslekî ve Teknik Eğitimde Okul Sektör İşbirliği İstişare Toplantısı” Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürümüz Osman Nuri Gülay’ın katılımıyla ASO Kolejinde yapıldı.


7 ilde sektörle ve eğitim paydaşlarıyla toplantılar gerçekleştirdiklerini belirten Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay konuşmalarında: “Okul Müdürlerimiz, okullarını özel sektör ile iş birliği içinde yönetip, sektörün ihtiyacına uygun öğrenciler yetiştirmelidirler.” dedi.

2016 yılı eylem planında Mesleki ve Teknik Eğitimde yapılacak yenilikleri Bakanımız Sayın Nabi AVCI’nın talimatıyla tamamlayarak TBMM’nin kabulüne sunduklarını ifade eden Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri Gülay konuşmalarına: “Okul hamisi projesi kapsamında sektörle okullarımızın biraya gelerek sektörün istediği istihdamı gerçekleştirmelerini hedefledik.”dedi ve konuşmalarının sonunda okul müdürlerine seslenerek: “Ahilik ruhuna sahip, helal ve haramı bilen, mesleğinde hile yapmayan, ahlaklı bireyler yetiştiriniz. Bu konuda Genel Müdürlüğümüzde bir çalışma başlattık. Dünyayı tanıyan bir mesleki teknik eğitim planlamak zorundayız. Artık yerel bazda değil, küresel bazda öğrenciler yetiştirmeliyiz. Son sözüm kızlarımıza yönelik olacak. Okullarımızda kadın mesleklerine önem vereceğiz, kızlarımızın okuması için ne gerekiyorsa yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin ÖZDEBİR konuşmalarında: “Yıllarca Mesleki ve Teknik eğitim durağan bir yapıdaydı. Ancak Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi AVCI mesleki eğitimde ciddi bir atılım yapıyor. Mesleki ve Teknik Eğitim veren kurumların, sektörün ihtiyacına göre öğrenci yetiştirmesi gerekir. Sektörün de elini taşın altına koyarak Mesleki Teknik Eğitime sahip çıkması gerekmektedir. Okul-Sektör işbirliğini güçlendirerek Mesleki ve Teknik Eğitimi arzu ettiğimiz yere getirmek için çalışmalıyız.” dedi.

İşbirliği gücü ve  ortak akıl yürütmenin önemine değinen, Ankara’da Mesleki ve Teknik Eğitimle ilgili yaptıkları/yürüttükleri çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulunan Ankara Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt konuşmalarında: “Mesleki ve Teknik Eğitimde ihtiyaçların ve eğitim stratejilerinin belirlenmesi, sektörün okullarımızdan ve Bakanlığımızdan beklentilerinin tespit edilmesi, okul-sektör işbirliği protokollerinin istihdama dönük geliştirilmesi, atölyelerimizin sektörün ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde donanıma kavuşturulması, staj ve beceri eğitiminin daha verimli hale getirilip güncelliğini yitiren meslek/alanların tespit edilmesi, ilimizde kısa, orta ve uzun vadede ihtiyaç duyulan alanların belirlenip tanıtım ve yöneltme faaliyetlerinin etkinliğinin arttırılarak Meslekî ve Teknik Eğitim alanlarına doğru yönlendirmelerin yapılabilmesi amacıyla okul sektör işbirliği istişare toplantısını düzenledik.” dedi.

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay, Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir, Ankara Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Daire Başkanları, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Müdür Yardımcıları ve Şube Müdürleri, İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve Şube Müdürleri ile Ankara Mesleki ve Teknik Eğitim Okul Müdürlerinin katıldığı toplantıda Ankara Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt katılımlarından dolayı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay’a ve Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir’e  teşekkür etti. Programın II. Oturumu Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki ve Teknik Eğitim Şubesi Şube Müdürü Hüseyin Ünlü’nün sunumu ve akabinde soru cevap bölümü  ile devam etti.

25-03-201625-03-201625-03-201625-03-201625-03-2016


 

 

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.