ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mehmet Akif Ersoy’u İstiklâl Marşı´nın Kabulünün 95. Yılında Taceddin Dergahı´nda Andık

Mehmet Akif Ersoy’u İstiklâl Marşı´nın Kabulünün 95. Yılında Taceddin Dergahı´nda Andık

İstiklâl Marşı’nın kabulünün 95. yıl dönümünü kutlamak ve İstiklâl Şairi Mehmet Akif Ersoy’u anmak için Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Türkiye Yazarlar Birliği tarafından düzenlenen “İstiklâl Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü” programı Taceddin Dergahı’nda yapıldı.

 

İstiklâl Marşı´nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü dolayısıyla Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Türkiye Yazarlar Birliği´nce (TYB) İstiklâl Marşı´nın yazıldığı mekân olan Taceddin Dergahı´nda düzenlenen programa Milli Eğitim Bakanımız Sayın Nabi Avcı, Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Milli Eğitim Bakanlığı üst düzey yöneticileri, Ankara Vali Yardımcıları Süleyman Hurrem Aksoy ve Hamza Duygun, Ankara Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt, Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Ali Gökşin, Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Başkanı Mehmet Doğan,  Ankara Vakıflar Bölge Müdürü Temel Ünlü, çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcileri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

 

Program, Ankara Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı’nın etkinliği ile başladı. Mehteran Takımı eşliğinde İstiklâl Marşı’nın okunmasının ardından Çanakkale Zaferi´nin 101. yılı törenleri kapsamında Ankara Milli Eğitim Müdürlüğümüzce düzenlenen ‘Çanakkale Şehitlerine Adlı Şiiri Güzel Okuma Yarışması’ birincisi olan Zeynep Bostan, Mehmet Akif Ersoy’un ‘Çanakkale Şehitleri’ne şiirini okudu.

 

Programda konuşan Milli Eğitim Bakanımız Sayın Nabi Avcı: "İstiklâl Marşımızın milli marş olarak kabul edilişinin 95.yıl dönümündeyiz. Aynı zamanda Milli Marşımızın şairi, milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy´u da ebedi aleme uğurlayışımızın 80´inci sene-i devriyesindeyiz." diye konuştu.

 

Dün Mehmet Akif´in baba memleketi olan Arnavutluk´ta olduklarını ifade eden Milli Eğitim Bakanımız Sayın Nabi Avcı, oradaki Mehmet Akif ve Türkiye dostlarından özellikle öğrencilerden öğrencilere, öğretmenlerden de öğretmenlere selamlar getirdiklerini ifade etti.

 

Milli Eğitim Bakanımız Sayın Nabi Avcı, konuşmasının devamında: "İstiklâl Marşı gerçekten bütün milletimiz için bir milli mutabakat metnidir. Üzerinde anlaştığımız, uzlaştığımız bu milleti millet yapan değerlerin ne olduğu konusunda çerçeveyi çizen milli mutabakat metnimizdir İstiklâl Marşımız. Bu değerler bütün millet için çok önemlidir, değerlidir ama biz Maarif camiası için ayrıca çok önemli ve değerli. İstiklâl Marşı´nın milli marş olarak kabulünde Maarif Vekaleti olarak bizim de çorbada bir nebze tuzumuz var. İnşallah önümüzdeki günler, yıllar hep böyle bahar havası içerisinde olur. Türkiye bunu hak ediyor, çocuklarımız bunu hak ediyor."

 

Milli Eğitim Bakanımız Sayın Nabi Avcı ve protokol üyeleri protokol konuşmalarının ardından Çanakkale Şehitleri Şiirini Güzel Okuma yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerini de takdim etti.

 

Milli Eğitim Bakanımız Sayın Nabi Avcı, yanına gelerek İstiklâl Marşı´nı okumak istediklerini söyleyen ve İstiklâl Marşı´nın tamamını ezbere okuyan miniklerin özgüvenle İstiklâl Marşı´nı okumalarından duyduğu mutluluğu dile getirdi. Program Kur´an-ı Kerim tilaveti ile sona erdi.

 

14-03-201614-03-201614-03-201614-03-201614-03-201614-03-201614-03-201614-03-201614-03-201614-03-2016

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.