ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KÖY OKULLARI BİRLEŞTİRİLMİŞ SINIF ÖĞRETMENLERİ MESLEKİ GELİŞİM PROGRAMI SERTİFİKA TÖRENİ YAPILDI

KÖY OKULLARI BİRLEŞTİRİLMİŞ SINIF ÖĞRETMENLERİ MESLEKİ GELİŞİM PROGRAMI SERTİFİKA TÖRENİ YAPILDI

          Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Sayın Adnan BOYACI, Destek Hizmetleri Genel Müdürü Sayın İsmail ÇOLAK ve Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Turan AKPINAR "Köy Okulları Birleştirilmiş Sınıf Öğretmenleri Mesleki Gelişim Programı" sertifika törenine katıldılar. Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ve Sabancı Vakfı iş birliğiyle Gölbaşı Emirler Köyü İlkokulunda gerçekleştirilen törene Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Sayın Güler SABANCI telekonferans yöntemi ile bağlanarak bir konuşma yaptı.

          Türkiye'nin tüm köy okulu öğretmenlerine ulaşma ve mesleki gelişimlerine destek olma hedefiyle yaklaşık bir sene önce başlayan proje kapsamında birleştirilmiş sınıflarda eğitim ve köyde öğretmen olmak gibi konularda eğitimler verildi. Verilen eğitimlere başta köy okullarında birleştirilmiş sınıflarda görev yapan 7.000 öğretmen olmak üzere, köy okullarına atanabilecek sınıf öğretmenleriyle birlikte toplam 9 bine yakın öğretmen katıldı. Program kapsamında köy öğretmenlerine rehber olması için hazırlanan "Köy Öğretmeninin Başucu Kitabı" ve "Birleştirilmiş Sınıflar için Etkinlik Kitabı" ise Millî Eğitim Bakanlığı'nın desteğiyle köy okullarına ve öğretmenlere ulaştırıldı. Bu kitaplar, öğretmenlere mesleklerinin ilk yıllarında köyde yaşam ve nitelikli eğitime dair rehber olmayı hedeflerken aynı zamanda birleştirilmiş sınıflardaki müfredata yönelik farklı etkinlik önerileri de sundu.

           Törenin gerçekleştirildiği köy okulunun Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK için çok özel bir yeri vardı. Bir zamanlar öğrencisi olduğu okulun bahçesindeydi. Konuşmasına o yıllara kısa bir atıfla başlayan Sayın Ziya SELÇUK, "Sadece bir Bakan olarak değil, binlerce köy okulundan birinde okumuş, buradaki her evladımızın bakışında kendini görmüş bir öğrenci olarak da buradayım. Bunun benim için anlamı çok büyük. Birleştirilmiş sınıfların, burada öğrenim gören çocuklarımızın ve onlara büyük fedakârlıklarla eğitim veren öğretmenlerimizin bizim nezdimiz de ayrı bir yeri var." dedi. 

          Köy okullarını eğitimin temeli olarak gördüklerini ve kısa bir süre önce köy okullarına dair önemli bir düzenlemeyi hayata geçirdiklerini hatırlatan Bakan Selçuk, yüz yüze eğitimin 2. Aşamasında köy okullarının bütün sınıf düzeyleriyle açıldığına işaret ederek yeni düzenlemeyle öğrenci mevcudu sınırının da kaldırılarak velilerin isteği doğrultusunda tüm köy okullarının açık kalacağına dikkat çekti. Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapan 7 bin köy okulundaki tüm öğrencilere 5 farklı alanda 17 ayrı çalışma kitabı hazırlayarak yaz tatili başlarken özel çantalarıyla birlikte ulaştırdıkları hatırlatan Bakan Selçuk, öğrencilere yönelik yeni kaynak desteklerine bütün eğitim düzeylerinde sunmaya devam edeceklerini söyledi. 

          Aralık 2019'da Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ve Sabancı Vakfı iş birliğinde projeyi başlatırken tüm köy okulu öğretmenlerine ulaşmanın sözünü vererek yola çıktıklarını belirten Sayın Ziya SELÇUK, salgın koşullarında engel tanımadan projenin ikinci fazını uzaktan eğitimle yapılandırıp 7 bini köy okulu öğretmeni olmak üzere 9 bine yakın öğretmene ulaşarak hedefin üzerine çıktıklarını söyledi. Sayın SELÇUK, "Sabancı Vakfı'nın emekleri büyük. "Güçlü öğretmen, güçlü gelecek" inşasını görev bilen Sayın Güler Sabancı Hanımefendinin şahsında Sabancı Vakfı'na ve projenin hayata geçmesine emek verenlere yürekten teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki sizlerden ve eğitime gönül veren herkesten aldığımız destekle sağlam adımlar atacağız. Öğretmenlerimizle birlikte hayata geçirdiğimiz tüm bu çalışmalarla göz bebeğimiz köy okullarımızda yeni bir sayfa açıyoruz." İfadesini kullandı.

22-10-202022-10-202022-10-202022-10-2020

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.