ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İSTİKLÂL MARŞI’NIN KABULÜN 98. YILI ANKARA’DA COŞKUYLA KUTLANDI

İSTİKLÂL MARŞI’NIN KABULÜN 98. YILI ANKARA’DA COŞKUYLA KUTLANDI

       İstiklâl Marşı´nın kabulünün 98. yılı etkinlikleri kapsamında Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü MEB Şura Salonu’nda, Etimesgut Faruk Nafiz Çamlıbel Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından “Milletin Sesi Mehmet Akif” programı gerçekleştirildi.

       Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü himayelerinde gerçekleştirilen programa, Ankara Valisi Sayın Vasip ŞAHİN, Din Öğretimi Genel Müdürümüz Sayın Nazif Yılmaz, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Nezir Gül, Temel Eğitim Genel Müdürümüz Sayın Cem Gençoğlu, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın TURAN AKPINAR, Etimesgut Kaymakamı İzzettin SEVGİLİ, Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel ve Milli Eğitim Müdür Yardımcılarımız ile Şube müdürlerimiz de katıldılar.

VASİP ŞAHİN: ”AKİF BÜYÜK BİR MÜCADELE ADAMIDIR”

       İstiklâl Marşı’nın kabul edilişi ve Mehmet Akif’i anma programında konuşma yapan Vali Vasip Şahin, “Mehmet Akif’e, İstiklâl Marşı’nı kabul eden o günkü meclis üyelerine ve Maarif Vekâletinin bürokratlarına şükranlarımı ifade ediyor, rahmet diliyorum.”dedi.

       “Akif, yetiştiği ortam itibariyle bir imparatorluğun dağılmasına şahitlik etmiş, bir istiklâl mücadelesine şahitlik ve iştirak etmiş ve bir Cumhuriyetin, yeni devletin doğuşuna şahitlik etmiş bir mütefekkirdir. Mustarip bir insan, içinde sürekli ateşler yanıyor. Öyle bir ortamın vatan sevgisi, millet aşkı yüksek olan bir insan üzerinde meydana getireceği tesirler bambaşkadır. Bu atmosfer Akif’le birleşince İstiklâl Marşı doğuyor. Bu, bir milletin yeniden dirilişidir. Aslında “Safahat” baştan sona bizim hikâyemizdir. Bizim millet olma bilincimizin ifadesidir. Akif, sadece büyük bir şair değil aynı zamanda büyük bir mücadele insanıdır. Bir millet adamıdır, milletin sesidir. Bu milletin yüzlerce yıllık birikimini ifade eden bir haykırıştır.” ifadelerinde bulundu.

TURAN AKPINAR: ”AKİF SON İKİ ASRIN EN BÜYÜK MÜTEFEKKİRİ OLMUŞTUR”

       Millî Eğitim Müdürü Turan AKPINAR ise İstiklâl Marşı’nın Türk milletinin ayakta kalma mücadelesi verdiği dönemlerde ortaya konan ortak iradenin ve ortak hassasiyetin bir ürünü olduğunu belirterek: “Sessiz yaşayıp sessiz ebedi âleme göçse de son iki asrın en büyük mütefekkiri olmuştur. Benim millete karşı en kıymetli hediyem dediği İstiklâl Marşı’nın kabulünün 98. yıl dönümünü kutluyor ve Mehmet Akif’i hürmet, minnet ve rahmetle anıyoruz.” dedi.

       Program, Faruk Nafiz Çamlıbel Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından sergilenen bir oyun, müzik dinletisi ve Mehmet Akif Ersoy’la ilgili video gösterimi ile devam etti.

       Program İl genelinde düzenlenen İstiklâl Marşı ve Mehmet Akif konulu hikâye, deneme resim yarışmaları ile İstiklâl Marşı’nı güzel okuma dallarında dereceye giren öğrencilere ödüllerin takdim edilmesi ve hatıra fotoğrafı çekilmesi ile sona erdi.

12-03-201912-03-201912-03-201912-03-201912-03-201912-03-201912-03-201912-03-201912-03-2019

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.