ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstiklâl Marşımız 96 Yaşında

İstiklâl Marşımız 96 Yaşında

İstiklâl Marşı´nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü dolayısıyla Türk Telekom Sosyal Bilimler Lisesinde düzenlenen programa Ankara Valisi Ercan Topaca, Ankara Vali Yardımcısı Ali Sözen, Çankaya Kaymakamı Kadir Çakır, Ankara Millî Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı İhsan Yalçınkaya, Çankaya İlçe Millî Eğitim Müdürü Mustafa Özel, Keçiören İlçe Millî Eğitim Müdürü Ayhan Işık, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Programın açış konuşmasını yapan Çankaya İlçe Millî Eğitim Müdürü Mustafa Özel,“Sevgili gençler, İstiklâl Marşımızın ve dolayısıyla Mehmet Âkif’in vermek istediği asıl mesaj şudur: ‘ Allah’ın bize lütfettiği hayatı nasıl yaşamalıyız ve ne için ölmemiz gerekir, dünyada var oluş sebebimiz nedir?”Âkif’in bu sözü, hepimiz için rehber olmalı; onu örnek almalı, hayatımızı bu söze göre şekillendirmeliyiz.” dedi.

 

İstiklal Marşı’nın özenle okunduğunda geleceğe yönelik çok anlamlı mesajlar verdiğini ifade eden Vefa Bardakcı, ‘Gençlerimizin İstiklâl Marşı’nı ve Mehmet Akif’i daha iyi anlayabilmeleri için üç noktayı çok iyi bilmeleri gerekmektedir. Bu noktalar 8000 yıllık Anadolu tarihi, Akif’in İstiklal Marşı’nı yazdığı dönemde milletimizin verdiği mücadeleler ve Akif’in gelecek nesillere verdiği önemli mesajlardır. Millî marşımızda Akif’in vurgulamak istediği geçmiş ya da sadece o günün şartları değildir; tarihten ders alarak ilelebet tek bayrak altında bağımsızca yaşama mücadelesidir. Bunu gelecek nesillerin cesaretle ve imanla sürdürebilmeleri için kaleme alınmış bir eserdir İstiklal Marşı.’ dedi.

 

Protokol konuşmalarının ardından anma programı, “İstiklâl ve İstikbal Şairi Mehmet Âkif Ersoy” temalı sahne gösterisi , “12 Mart İstiklâl Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Âkif Ersoy” konulu yarışmada dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle son buldu.

 

14-03-201714-03-201714-03-201714-03-2017

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.