ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLKOKULLARDA YETİŞTİRME PROGRAMI (İYEP) TANITIM TOPLANTISI MİLLİ EĞİTİM BAKANIMIZ SAYIN ZİYA SELÇUK'UN KATILIMIYLA YAPILDI

İLKOKULLARDA YETİŞTİRME PROGRAMI (İYEP) TANITIM TOPLANTISI MİLLİ EĞİTİM BAKANIMIZ SAYIN ZİYA SELÇUK'UN KATILIMIYLA YAPILDI

İlkokulların 3'üncü ve 4'üncü sınıflarına devam eden, önceki eğitim ve öğretim yılları içinde çeşitli nedenlerle Türkçe ve matematik dersi öğretim programlarında yer alan ve belirlenmiş kazanımları yeterli düzeyde edinemeyen öğrencilerin bu kazanımlara ulaşmalarını sağlamak amacıyla hayata geçirilen İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP) tanıtım toplantısı Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK'un katılımıyla Ankara'da yapıldı.

Toplantıya, Temel Eğitim Genel Müdürümüz Sayın Cem GENÇOĞLU, UNICEF Türkiye Temsilcisi Sayın Philippe DUAMELLE, Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Turan AKPINAR, İl Milli Eğitim Müdürleri, akademisyenler ve Sivil Toplum Örgütü Temsilcileri katıldı.

İYEP, Türkçe ve matematik derslerinde edinilen temel becerilerin diğer tüm derslerdeki başarıyı etkilediği' ve 'öğrenme açığı derinleşmeden müdahale edilmesi gerektiği' gerçeğinden hareketle oluşturulan bir yetiştirme programıdır. İlkokul 3'üncü sınıfa devam eden öğrenciler için iki temel derste hazırlandı. Temel okuryazarlık ve problem çözme becerileri konusunda desteğe ihtiyaç duyan çocuklar, İYEP'te daha küçük gruplarda, özel hazırlanan ders kitapları ile eğitim alacak.

Tanıtım programı; Temel Eğitim Genel Müdürü Sayın Cem GENÇOĞLU ve UNICEF Türkiye Temsilcisi Sayın Philippe DUAMELLE'in konuşmalarıyla başladı.

Göçmenler ve mevsimlik tarım işçileri gibi dezavantajlı öğrencilerin de yararlanabileceği kurslarla, akademik başarının arttırılmasının da hedeflendiği toplantıda Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK da bir konuşma yaptı.

Sayın SELÇUK konuşmasında: "Bütün çocuklarımız, bütün kazanımları çok rahatlıkla öğreniyorlar ve bir problem yok diyemeyiz, bir problem var. Geçen senenin başından beri bu problem üzerinde vurgular yapıyoruz. Bunların sonucunda da kazanımlarla ilgili eksiği olan çocuklarımızın problemleri hakkında yeni çalışmalar yapmak bizim temel ödevlerimizden biri. İYEP, her bir öğrencinin, bir bütünün yüzdesi olmasından öte, kendi bütününün yüzde 100'ü olmasını hedefleyen bir çalışma. İYEP sürecinde bulunan öğrencilerin bütünün hangi kısmında olduğuyla değil, öz varlığı ile ihtiyacı olan öğrenme dünyasına adım atmalarını sağlamak asıl görevimiz. Bizler attığımız her olumlu adımın çocuklarımızı ileri taşıyacağını biliyoruz." dedi.

2023 Vizyon Belgesi'ni hazırlarken bu hassasiyetle yola çıktıklarına değinen Sayın SELÇUK: "Beş binin üzerinde tasarım beceri atölyesi kurup onların daha küçük yaşlarda hangi konularda ilgi, yetenek ve becerilerinin olduğunu tanımalarına fırsat vermeye çalışıyoruz. 2018-2019 öğretim yılının başında da 3'üncü ve 4'üncü sınıflar için 1, 2 ve 3'üncü modül seviyelerinde olmak üzere bir düzenlemeyi hayata geçirdik. Toplamda 4,5 milyona yakın öğrencimizi bu tespit aşamasına davet ettik ve bunun sonucunda 302 bin dolayında öğrencimizi İYEP'e dahil etme imkanımız doğdu." dedi.

Çocukların İYEP sürecinde ulaşmaları gereken hedefleri belirleyerek daha sonra bunları analiz ettiklerini bildiren Sayın SELÇUK: "Bu çerçevede 3'üncü sınıfta olup İYEP'e dahil olan öğrencilerimizin bir üst sınıfa başarıyla geçmeleri ve eğitim süreçlerini muvaffakiyetle tamamlamalarını elbette gönülden diliyoruz." dedi.

İYEP Tanıtım Toplantısı İl ve ilçe Milli Eğitim Müdürlerine yapılan tanıtım ve bilgilendirme ile sona erdi.,

14-10-201914-10-201914-10-2019

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.