ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN TURAN AKPINAR'IN "18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLER GÜNÜ" MESAJI

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN TURAN AKPINAR'IN

18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 105. Yıl dönümünü saygı ve minnetle idrak etmekteyiz. Türk milletinin gurur kaynağı olan 18 Mart Çanakkale Zaferi, milletimizin birlik ve beraberlik uğruna tüm varlığını ortaya koyduğu unutulmaz bir mücadeledir.

1915'te Birinci Dünya Savaşı'nda var olma mücadelesi veren bir milletin karşısında, Anadolu ve İstanbul'u işgal etmek isteyen emperyalistler vardır. İtilaf devletlerinin sömürme hırsı, tarihte eşi görülmemiş bir trajediye,   her iki taraftan beş yüz bin insanın canını yitirdiği kanlı bir savaşa neden olmuştur. Ancak beklenenin tersine, bu savaş, yorgun düşmüş, yoksulluk ve imkânsızlık içindeki bir milletin bağımsızlık tutkusunun yok edilemeyeceğinin, vatan sevgisinin hiçbir güç tarafından silinemeyeceğinin kanıtlanmasıyla sonuçlanmıştır.

 Çanakkale Zaferi millet olma bilincimizi pekiştiren, milli karakterimizin hatlarını belirginleştirerek gelecek nesillere yol gösteren üstün bir mücadele örneği olmuş,  tüm toplumu vatanın birliği ve bütünlüğü etrafında toplayan bir "Çanakkale Ruhu"nu tesis etmiştir.  Bu var olma mücadelesi tüm dünyaya inanç, vatan sevgisi ve bağımsızlığın bizim için ne kadar önemli olduğunu gösteren bir kahramanlık dersi, vatanımızın bütünlüğüne haince dil uzatmaya hevesi olanlara da önceden verilmiş bir gözdağıdır.

Vatanımızı, istiklalimizi müstesna cesaretlerine borçlu olduğumuz aziz şehitlerimiz, dünyada eşi benzeri olmayan bir destan yazmıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum!" sözü, Türk iradesinin istiklal uğruna nelerini feda edebileceğinin, yüreğindeki inançla neleri başarabileceğinin en net göstergesi olmuştur. Vatan evlatları, bu sözde kendi iradesinin tecellisini görmüş ve korkusuzca şehadete yürümüşlerdir.

Adını tarihe altın harflerle yazdıran ve sancağını düşürmeyen 57. Alayı, savaşın seyrini değiştiren kahraman Nusret Mayın Gemisi'nin karanlık sulardaki üstün teşebbüsünü, Conkbayırı'ndaki kahramanların şanlı direnişini, insanlığın savaşa üstün geldiği Gelibolu'yu,  milletin onurunu bir hamlede sırtlayan Koca Seyit'i ve nice kahramanlıkları unutmak mümkün olmayacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle "18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü"nünde, başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere,  aziz vatanımız ve kutsal değerlerimiz uğrunda canlarını feda ederek bu toprakları bizlere vatan yapan kahraman şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

 

                                                                                                                                                                                                                         TURAN AKPINAR

                                                                                                                                                                                                       ANKARA   İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.