ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SN. TURAN AKPINAR' IN, 18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ VE ÇANAKKALE ZAFERİ'NİN 106. YIL DÖNÜMÜ MESAJI

İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SN. TURAN AKPINAR' IN, 18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ VE ÇANAKKALE ZAFERİ'NİN 106. YIL DÖNÜMÜ MESAJI

Çanakkale Zaferimizin 106. yıl dönümünü, Ankara'mızda, "Eğitim Başkenti' nde" büyük bir gurur ve heyecanla idrak ediyor; Çanakkale destanının tüm kahramanlarını bir kez daha hürmetle, minnetle ve şükranla yâd ediyoruz.

Adını tarihe altın harflerle yazdıran ve sancağını düşürmeyen 57. Alayı, savaşın seyrini değiştiren Nusret Mayın Gemisi'nin karanlık sulardaki üstün teşebbüsünü, Gelibolu ve Conkbayırı'ndaki şanlı direnişi, milletin onurunu bir hamlede sırtlayan Koca Seyit'i ve daha nice kahramanlıkları unutmak hiçbir zaman mümkün olmayacaktır.

Mukaddes vatan toprakları için canlarını gözünü kırpmadan vererek; bir ulusun kaderini değiştiren vatanımızı, istiklâlimizi, sarsılmaz imanları ve eşsiz cesaretlerine borçlu olduğumuz aziz şehitlerimiz, dünyada eşi benzeri olmayan bir destan yazmıştır. Aziz şehitlerimizin kanlarıyla yazılmış bu destan, Mehmet Âkif'in ifadesiyle; Bedr'in aslanlarının kükrediği ateşten bir imtihandır.

Çanakkale'de çarpışan ordumuz, sadece kahramanlık ve cesaret destanı değil, aynı zamanda sahip oldukları mânevî kemâl bereketiyle bir fazîlet destanı yazmıştır. Çanakkale, yedi düvele meydan okuyan, dönemin en modern ordularını dize getiren, tarihin akışını değiştiren ecdadımızın yazdığı şanlı bir destandır. Çanakkale, tarihi şanlı zaferlerle dolu bir milletin asırlık uykusundan uyandığı, küllerinden yeniden doğduğu, birlik ve beraberlik ruhunu abideleştirdiği topraktır; milletimize, vatanımıza, hürriyetimize, bizi biz kılan mukaddes değerlere bağlılığımızın timsalidir.

Vatanımızı, istiklâlimizi müstesna cesaretlerine borçlu olduğumuz aziz şehitlerimiz, dünyada eşi benzeri olmayan bir destan yazmıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum!" sözü, Türk iradesinin istiklâl uğruna nelerini feda edebileceğinin, yüreğindeki imanla neleri başarabileceğinin en net göstergesi olmuştur. Vatan evlatları, bu sözde kendi iradesinin tecellisini görmüş ve korkusuzca şehadete yürümüşlerdir.

                                                                                                                                                                                                  TURAN AKPINAR

                                                                                                                                                                                    ANKARA İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.