ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürü Turan Akpınar'ın 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın 100. Yılı Mesajı

İl Millî Eğitim Müdürü Turan Akpınar'ın 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın 100. Yılı Mesajı

Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal'in 19 Mayıs 1919'da Samsun'da başlattığı bağımsızlık mücadelemizin 100. yıldönümüne ulaşmış olmanın gururunu hep birlikte yaşıyoruz.

Şanlı tarihimizin önemli bir dönüm noktası olan 19 Mayıs, yaşadığı yokluk ve sıkıntılara rağmen esareti kabul etmeyen aziz milletimizin azim ve kararlılıkla sürdürdüğü, eşine az rastlanır bir kahramanlık destanıdır.

19 Mayıs, "Ya istiklâl, ya ölüm!" sözünde anlamını bulan varolma mücadelesinin başladığı gündür. Bu tarih düşman işgaline karşı Anadolu'nun her köşesinde yükselen istiklal ve istikbal ruhunun kıvılcım aldığı gündür. Çanakkale'de başlayan tüm zorluklara, yoksulluklara rağmen, Birinci Dünya Savaşı boyunca sönmeyen, asla pes etmeyen bir milletin yeniden dirilişidir. Aziz milletimizin büyük bir inanç ve kararlılıkla gösterdiği mücadele; en zor koşullarda bile umudun hiçbir zaman yitirilmemesi gerektiğini bizlere öğretmiştir.

19 Mayıs'ta başlatılan Kurtuluş Savaşı, 29 Ekim 1923'te Cumhuriyet'in ilanıyla taçlandırılarak tüm dünyaya örnek olmuş; bugün üzerinde barış, huzur ve güven içerisinde yaşadığımız Türkiye'yi inşa etmiştir.

19 Mayıs 1919'da yakılan bağımsızlık meşalesi, milletimizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma mücadelemizde yolumuzu aydınlatmaya devam etmektedir.

19 Mayıs ruhu, bu milletin en büyük varlığı, en büyük sermayesidir. Birlikte yürümenin, zorluklara hep beraber karşı durma azmimiz, inancımız 100 yıl önce olduğu gibi bugün de devam etmektedir.

100. yılını kutladığımız 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Gazi Mustafa Kemal'in gençlerimize ve milletimize armağanıdır.

Sevgili Gençler,

Geleceğin aydınlığına, varlığınızdan aldığımız güç ve güvenle, özverili çabalarınızla ulaşacağız.  Bu konudaki en büyük güvencemiz, ülkenin geleceğine yön vermeye hazırlanan sizlersiniz. Türkiye'nin müreffeh yarınları için sizlere de büyük sorumluluk ve görev düşmektedir.

19 Mayıs ruhuna sahip çıkarak ecdadımızın emaneti olan bu vatanı daima koruyacağınıza, bizi biz yapan değerlere sonuna kadar sahip çıkacağınıza inanıyorum.

Bugün Türkiye; yarınlarına güvenle bakan, umutları ve hedefleri olan, tarihi parlak, geleceği aydınlık bir ülkedir. Bugün gösterdiğimiz çabalar, yapılan çalışmalar geleceğimizin teminatı sizleri yarınlara en iyi şekilde hazırlamak, sizlere daha güçlü, müreffeh bir ülke bırakmak içindir.

Bu düşüncelerle milletimizin ve özellikle de gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını tebrik ediyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, bizlere bağımsızlığımızı ve devletimizi kazandıran tüm kahramanları, tüm şehitlerimizi, gazilerimizi rahmetle yâd ediyorum.

Turan AKPINAR

İl Millî Eğitim Müdürü

 

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.