ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Engeller Bir Bir Kalkıyor

Engeller Bir Bir KalkıyorMillî Eğitim Bakanımız Sayın Nabi Avcı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Sema Ramazanoğlu ile birlikte “Üçüncü El Projesi” kapsamında, Doğan Çağlar Ortopedik Engelliler Okulunda düzenlenen “Tablet ve Cihaz Dağıtım Töreni”ne katıldı. 

Ellerini ve kollarını kullanamayan engelli öğrencilerin, özel üretilmiş gözlük şeklinde kafaya takılan fare yardımı ile tablet bilgisayarın tüm niteliklerini eksiksiz kullanmaları, eğitim alanında fırsat eşitliğinin sağlanması ve bilişim alanında engellerin kaldırılması amaçlayan “Üçüncü El Projesi” kapsamında düzenlenen “Tablet ve Cihaz Dağıtım Töreni”ne Millî Eğitim Bakanımız Sayın Nabi Avcı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Sema Ramazanoğlu, Ankara Valisi Sayın Mehmet Kılıçlar, Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Sayın Celil Güngör, Ankara Millî Eğitim Müdürü Sayın Erol Bozkurt ve davetliler katıldı.

Tören engelli öğrencilerden oluşan mehter takımının gösterisiyle başladı. Büyük beğeni toplayan gösterinin ardından Millî Eğitim Bakanımız Sayın Nabi Avcı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Sema Ramazanoğlu çocukları kutlayarak, onlarla bir süre sohbet etti.

"TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı" kapsamında Türkiye´de ilk kez engelli öğrencilerin katılımıyla düzenlenen proje sergisini gezen ve projeler hakkında öğretmen ve öğrencilerden bilgi alan Millî Eğitim Bakanımız Sayın Nabi Avcı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Sema Ramazanoğlu, "Üçüncü El Projesi" kapsamında 38 engelli öğrenciye tablet dağıttı.

Törenin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Millî Eğitim Bakanımız Sayın Nabi Avcı, okulda normal bilgisayar ve cihazları kullanamayan öğrenciler için engel durumlarına göre çene, kol hareketi, ses ve hatta nefesle yönlendirilebilir bilgisayarlar ve aparatlar bulunduğunu söyledi. Okuldaki öğrencilerin bu araçlarla, hiçbir engeli olmayan arkadaşları gibi, kendilerine göre tasarlanmış bilgisayarları kullanabildiğine dikkati çeken Millî Eğitim Bakanımız Sayın Nabi Avcı: "Bu okulun öğrencileri ilk defa TÜBİTAK yarışmasında yaptıkları çalışmalarla derece aldılar. Dolayısıyla bu okulda bundan sonra da çok güzel projeler gelişecek." dedi.

Okula ilişkin planladıkları yenilikler hakkında da bilgi veren Millî Eğitim Bakanımız Sayın Nabi Avcı: "Okulumuzda uygun bir yerde Stephen Hawking köşesi açacağız. Çocuklarımıza rol model olarak ünlü fizikçiyi göstererek, ´Bakın değişik engeller sizin bilimde, sanatta farklı şeyler geliştirmenize engel olmuyor´ diyeceğiz. Bu projenin amacı da bir anlamda öğrencilerimize bu özgüveni kazandırmak. Zaten kazanmış durumdalar." ifadelerini kullandı. Millî Eğitim Bakanımız Sayın Nabi Avcı, özellikli tablet ile bilgisayarları sağlayan Aile ve Sosyal Politikalar, laboratuvarda kullanılan cihazlar için altyapıyı kuran Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlıklarına, TÜBİTAK ve bakanlığının ilgili birimlerine teşekkürlerini iletti.
 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Sema Ramazanoğlu da bütün çocukları eşit şartlara getirmek ve onların eşit imkanlardan yararlanmasını sağlamak için engel tanımadıklarını dile getirdi. Bu kapsamda teknolojinin sunduğu bütün imkanları çocuklar için kullandıklarını vurgulayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Sema Ramazanoğlu: "Bir baş hareketi, bir nefes, bir ses, hatta elinin, kolunun hareketiyle bile bilgisayar kullanabiliyor, böylece birçok proje üretebiliyorlar. Ümit ediyorum ki bundan sonra burada çocuklarımızın hayatlarındaki engellerin daha az olduğu, mutlu, huzurlu ve verimli bir hayatları olacak. Biz de Bakanlık olarak bu konuda dünyadaki gelişmeleri takip edip, diğer bakanlıklarla iş birliği içinde bu imkanları çocuklarımıza sunma gayreti içindeyiz." diye konuştu.


06-05-201606-05-201606-05-201606-05-201606-05-201606-05-201606-05-201606-05-201606-05-201606-05-201606-05-201606-05-2016
Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.