ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Akran Arabulucuğu Müzakereci Lider Öğrenci Projesi Çığ Gibi Büyüyor

Akran Arabulucuğu Müzakereci Lider Öğrenci Projesi Çığ Gibi Büyüyor

 

Sincan Nefise Andiçen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin Akran Arabulucu Müzakereci Lider Öğrencileri yeminlerini ederek sertifikalarını aldılar.

Ankara Valiliği Başkanlığında Ankara Milli Eğitim Müdürlüğünün yürüttüğü, Polatlı, Sincan ve Etimesgut ilçelerinde örnek uygulama olarak başlatılan Akran Arabuluculuğu Müzakereci Lider Öğrencilerin Yetişmesi Projesi çığ gibi büyüyor. Sincan Nefise Andiçen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri de Sincan Kaymakamı Salim Demir, Ankara Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt, Sincan Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahman Barın, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı M. Tayyip Kahyaoğlu, Sincan Milli Eğitim Müdürü Adem Solmaz ve İl Milli Eğitim Şube Müdürü Müberra Oğuz’un katılımıyla yapılan programla Akran Arabuluculuğu Müzakereci Lider Öğrenci ordusuna katıldılar.

Proje kapsamında Ankara’da şu an 6 bin arabulucu öğrencimize Akran Arabulucuğu Müzakereci Liderlik Eğitimi verilmiş ve proje hayata geçmiştir. Kültürümüzde yer alan barış, uzlaşı, birlikte yaşama, anlaşma, kardeşlik değerlerinin okullarda birer sorun çözme becerisi olarak öğrencilere kazandırılması amacıyla 100 bin öğrencimizin birer Akran Arabulucu Müzakereci Lider olarak yetiştirilmesi hedefleniyor.

Programda Akran Arabulucu Müzakereci Lider iki öğrencinin, ellerinde bir metin olmadan, yüksek bir özgüvenle konuşma yapmalarından duyduğu memnuniyeti dile getiren Ankara Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt: “Bizim amacımız lider öğrenciler yetiştirmek. Kendine güvenen, öz güveni, öz saygısı yüksek ve aynı zamanda öfkesini kontrol edebilen bir nesil yetiştirebilmek ve olayları konuşarak karşılıklı düşünce paylaşımlarıyla değerlendirebilen, etkili iletişimde dilin ve iletişimin gücünü kullanabilen bireyler yetiştirmek için çabalıyoruz.”dedi.

Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü olarak görevlerinin öğrencilerin sadece akademik başarısını önemsemek olmadığını belirten Ankara Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt: “Biz bir toplum meydana getiriyoruz ve bu toplumun çok sağlıklı bir şekilde gelişmesinin, yerli ve milli değerlere sahip olmasının öneminin farkındayız. Bu bakımdan ciddi bir paradigma değişikliği içindeyiz. Bu projeyle öğrencilerimiz kültürümüzde çok eskilerden beri yaşayan bir anlayışla sorunlarla karşılaştıklarında kendilerinin belirlediği kendi yaşındaki bir müzakereci akran arabulucu lider öğrenciyi devreye sokarak anlaşmazlıkları çözümleyebilecekler.”dedi.

Yemin Töreninde: “Arabuluculuk rozetimi taktığım şu anda arabuluculuk yaparken tarafsız kalacağıma, barıştırdığım arkadaşların sırlarını saklayacağıma, adaletten ve barış yapıcılıktan ayrılmayacağıma, insan haklarına ve evrensel değerlere  saygılı olacağıma namusum ve şerefim üzerine and içerim.” diyerek yemin edip sertifikalarını alan Akran Arabulucu Müzakereci Lider Öğrencilerimiz okullarında lider öğrenci olarak çalışmalara başlayacaklar.


Yemin Töreninin ardından Akran Arabuluculuğu Müzakereci Lider öğrencilere sertifikalarını dağıtan protokol üyeleri öğrencilerle toplu fotoğraf çekiminin ardından Akran Arabuluculuğu Odası’nın açılışını yaptılar.

 


25-03-201625-03-201625-03-201625-03-2016

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.