ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

2023 TEKNOFEST ELEKTRİKLİ ARAÇ TÜRKİYE BİRİNCİLİĞİ CEZERİ'DE

2023 TEKNOFEST ELEKTRİKLİ ARAÇ TÜRKİYE BİRİNCİLİĞİ CEZERİ'DE

2023 TEKNOFEST ELEKTRİKLİ ARAÇ TÜRKİYE BİRİNCİLİĞİ CEZERİ'DE

Cezeri Elektrikli Araç Geliştirme Ekibi (CEAGE), 2021 yılından itibaren düzenlenen "Liseler Arası TEKNOFEST Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları"na bütün eleme süreçlerini geçerek 3 yıl üst üste katılmış, 2021 yılındaki yarışlarda "En İyi Tasarım", 2022 yılındaki yarışlarda "Yerlilik" ödüllerine layık görülmüştür. 2023 yılında ise yarışların en önemli kategorisi olan Verimlilik Kategorisinde birinci olarak takım hâlinde 1060 puan toplayarak şampiyonluk ipini göğüslemişlerdir. 2021 yılında 11.lik, 2022 yılında 6.lık elde eden ve 2023 yılında da Kocaeli-Gebze Körfez Pisti'ndeki zorlu yarışta tüm teknik kontrolleri başarıyla geçen CEAGE ekibi,  önceki yıllardaki yarışlardan da elde ettikleri deneyimleri yarışa yansıtmayı başarmışlar, neticesinde "2023 Liseler Arası TEKNOFEST Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları"nın şampiyonu olmayı hak etmişlerdir. CEAGE ekibi üyesi öğrenciler, hiçbir başarının tesadüf olmadığını, bu başarılarının da arkasında başta okul yöneticileri ve öğretmenleri olmak üzere ailelerinin desteğinin olduğunu dile getirdiler. Ayrıca tamamen kendi tasarımları olan bu aracın üretiminin 8 ay sürdüğünü, üretiminde 11 kişilik bir ekibin rol aldığını; ekibin ders saatleri dışında, hafta sonlarında sıkı bir çalışma gerçekleştirdiği danışman öğretmen Hüseyin SERİMER tarafından ifade edildi. Okul müdürü Mustafa AYDIN, Cezeri Yeşil Teknoloji ailesine ve tüm Ankara'ya bu gururu yaşatan ekibi kutladığını, okul olarak tüketen değil üreten nesil hedefleri doğrultusunda hareket ettiklerini belirtti.

 

Amacı en verimli aracı güvenlik, donanım ve yerlilik bakımlarından da kıyaslamak olan bu yarışlar sayesinde ülkemizde elektrikli araç sektörü için lise seviyesinden başlayarak deneyimli iş gücü yetiştirme gayreti içinde olanokulun amaçlarından biri de ilerde bu alan için mühendis potansiyeli oluşturmaktadır.

 

Bizlere bu gururu yaşatan öğretmen ve öğrencilerimizi kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

04-05-2023

 

 

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.