ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN HARUN FATSA'NIN ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN HARUN FATSA'NIN ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

Millet Mekteplerinin açılışı ve Atatürk'ün Başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım günü, 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Bugün, fedakâr öğretmenleri hatırlama ve kıymetlerini yâd etme günüdür.

Sevgi dolu bir öğretmen, sevgi dolu nesiller yetiştirir. O, yeri doldurulmaz öğretici, eserine kıymet biçilemeyen varlık, kendini tüketerek etrafını aydınlatan mum, dünyanın en büyük sorumluluğuna sahip insandır; öğretmen.

İlk emri; "Oku!" olan bir dinin, tarihte çağ açıp çağ kapatan bir medeniyetin mensupları olarak bizler için bilimin ve öğrenmenin çok büyük bir önemi bulunmaktadır. Çocuklarımız Milletimizin geçmişini, kıymet hükümlerini, ideallerini siz değerli öğretmenlerden öğrenmektedir.

Saygıdeğer Meslektaşlarım, Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "Öğretmenler; yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcileri sizler yetiştireceksiniz, yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır!" sözü bize yol göstermektedir.

"Dünyada her şeye değer biçilebilir ama öğretmenin eserine asla değer biçilemez." diyen Sokrates ne kadar da haklı. Eline sunulan cevheri en güzel şekilde işleyip hayata sunduktan sonra, eserinden maddi bir karşılık beklemeyen tek meslektir öğretmenlik. İnsandır öğretmeninin eseri, insana değer biçilemez. Maddi kazanç değildir öğretmenlikte önemli olan, insanlığa; iyi, doğru, ilkeli, toplum değerlerini bilen, vatansever insan kazandırabilmektir.

 Mevlana'yı, Yunus Emre'yi, Hacı Bektaş-ı Veli'yi, Ahmet Yesevi'yi, Mimar Sinan'ı yetiştiren öğretmendir, Alpaslan'ı, Fatih'i, Yavuz'u ve Mustafa Kemal'i yetiştiren, Öğretmendir.

Yunus Emre: "Dostun evi gönüllerdir, gönüller yapmaya geldim." diyor.

O halde, gönüllere talip olmalı, gönüllere girmeliyiz. Çocuklarımızın kalbine dokunmalıyız; sevgiyle, merhametle, sabırla ve şefkatle...

Pırıl pırıl nesiller yetiştirmeyi ülkü edinmiş, vatanın her karış toprağını kutsal bilerek görevine başlamış, öğretmen ordusunun aziz neferleri Necmettin Öğretmen, Aybüke Öğretmen ve daha 3 gün önce 22 yaşında hain saldırı sonucu yaşamını yitiren gencecik Ayşenur Öğretmen başta olmak üzere tüm şehit öğretmenlerimizi saygı ve minnetle anıyorum.

Aynı zamanda İstanbul İstiklal Caddesinde hain terör örgütü tarafından gerçekleştirilen bombalı saldırıda şehit olan vatandaşlarımıza Allahtan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Bizler kalem tutan, vatanın bütünlüğü ve milletimizin selameti için çırpınan yeni nesiller yetiştirdikçe hiçbir terör örgütü emellerine ulaşamayacaktır.

Bu duygularla, başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve ebediyete intikal eden tüm öğretmenlerimizi saygı, şükran ve rahmetle anıyorum. Tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutlar, saygı ve sevgilerimi sunarım.

                                Harun FATSA

                  Ankara İl Millî Eğitim Müdürü

 

 

 

 

 

 

 

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.