ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MESLEK LİSEMİZDEN YENİ BİR BULUŞ

      Yenimahalle Şehit Mehmet Şengül Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğretmenlerimiz, yüksek riskli ortamları sterilize edebilen robot üretti.
MESLEK LİSEMİZDEN YENİ BİR BULUŞ

 

 

 

 

MEB Ankara Yenimahalle Şehit Mehmet Şengül Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Elektrik-Elektronik Teknolojisi alanı öğretmenleri ultraviyole ışınlarıyla dezenfeksiyon yapan ve yüksek riskli ortamları sterilize edebilen bir robot üretti. "Robot-Sterilizatör" adı verilen "UV Dezenfeksiyon Robotu", korona virüsün ve diğer virüslerin etkisizleştirilmesi için tasarlandı.

 

Yenimahalle Şehit Mehmet Şengül Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Orhan YILMAZ, yaptığı açıklamada; UV ışınlarının, virüs ve mikropların üremelerini imkansız hale getirdiğini gösteren çalışmalar bulunduğunu, bu ışınların korona virüsü öldürdüğüne ilişkin bilimsel çalışmalar olduğunu ve bu konudaki araştırmaların sürdüğünü ifade etti.

 

Dünyada bazı marketlerin raflarının da UV ışınlarıyla dezenfekte edildiğini söyleyen YILMAZ, UV ışınlarının hastanelerde özellikle ameliyathanelerde sterilizasyon işlemi için kullanıldığını, bu bilgiler ışığında kapalı alanların sterilizasyonu için "Robot-Sterilizatör" adı verdikleri robotu geliştirdiklerini ve böylece robotla tüm yüzeylerin sterilizasyonunun insan eli değmeden otomatik olarak sağlandığını dile getirdi.

 

Ulusal çapta haber niteliği taşıyan buluşu Anadolu Ajansı da haber sayfalarından duyurdu.

14-05-2020

 

 

 

 

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.