ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLİMİZDE YAPIMI TAMAMLANAN 1513 TASARIM BECERİ ATÖLYESİNİN TOPLU AÇILIŞI YAPILDI

Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK'un katılımıyla İlimizde yapımı tamamlanan 1513 Tasarım Beceri Atölyesinin toplu açılışı gerçekleştirildi.
İLİMİZDE YAPIMI TAMAMLANAN 1513 TASARIM BECERİ ATÖLYESİNİN TOPLU AÇILIŞI YAPILDI

Sincan ilkokulunda gerçekleştirilen Tasarım Beceri Atölyelerinin Toplu Açılış Törenine Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK, Ankara Valisi Vasip ŞAHİN, Vali Yardımcısı Ali SÖZEN,  Ak Parti Ankara Milletvekili  Asuman ERDOĞAN,  Talim Terbiye Kurulu Başkanı Burhanettin DÖNMEZ,  İl Milli Eğitim Müdürü Turan AKPINAR, Sincan Belediye Başkanı  Murat ERCAN, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileri katıldılar.

23 Kasım 2018'de Milli Eğitim Bakanımızın liderliğinde ve Sayın Cumhurbaşkanımızın destek ve himayesiyle açıklanan 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında tüm okullara birer tasarım-beceri atölyesi kurulması hedefi ortaya konulmuştur.  2019'da İlkokuldan başlayarak tüm öğretim kademelerindeki çocukların yetenekli oldukları alanlarla ilgili becerilerin uygulamaya dönüşmesi için "Tasarım-Beceri Atölyeleri"  kurulmaya başlanmıştır. Bugün bu kapsamda Ankara'mızda toplam 1513 atölyenin yapımı tamamlanarak öğrenci ve öğretmenlerimizin hizmetine sunulmuştur.

Bu atölyelerdeki etkinlikler bilim, sanat, spor ve kültür odaklıdır. Tasarım ve beceri atölyeleri; ahşap ve metal, görsel sanatlar, müzik, drama ve eleştirel düşünce, tabiat ve hayvan bakımı, yaşam becerileri, açık hava sporları, salon sporları, FeTeMM (fen-teknoloji- mühendislik ?matematik çoklu disiplin yaklaşımı), yazılım ve tasarım alanlarıyla yaşamın çeşitli yönlerini kapsayan atölyeler olarak şekillenmiştir.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Turan AKPINAR "Tasarım Beceri Atölyeleri Açılış Töreni "ndeki  konuşmasında şunları belirti: "Başkentimizde yapımı tamamlanan tasarım beceri atölyelerinden çok olumlu ve sevindirici sonuçlar alıyoruz. Atölyelerde eğitim alan çocuklarımızın daha mutlu görüyoruz. Hedefimiz; öğrenci ve öğretmenlerimizin yoğun ilgisi ve beğenisiyle karşılanan tasarım beceri atölyelerini ilimizdeki tüm okullara kazandırmaktır."

Ankara Valisi  Sayın Vasip ŞAHİN ise Ankara'nın 1513 tasarım beceri atölyesi ile seferberliğe katıldığını anlatarak, "İnşallah bu sayı daha da artacak. Hedefimiz, bütün okullarda bütün öğrencilerin istifade edebileceği atölyeleri oluşturmak ve bütün öğrencileri buna dahil etmektir. Yüzde yüz atölye hedefimize de ulaşmayı ümit ediyorum." diye konuştu.

Törende bir konuşma yapan Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK, tasarım beceri atölyeleriyle bir okulun sıradan bir koridordan bir hayat sahnesine dönüştürüldüğünü anlattı.

Bu atölyelerin aynı zamanda çocuğun hakkını verme anlamına da geldiğini ifade eden Ziya  SELÇUK, "Çocuk oyunla, yaparak, yaşayarak öğrenmek istiyorsa bu sloganlarda kalmamalı. O yüzden de atölyelerde çocukların yaptığı bu işler, onların tabiatına hürmet etmek, onların doğasına saygı göstermek anlamına da geliyor. Böylece çocuklar, kendilerini daha çok okula ait hissetmek, öğrenmekten daha çok haz duymak ve okulda yapılan faaliyetleri daha anlamlı bulma konusunda mesafe alıyorlar. Eğitim dostu bir yaklaşımdan söz ediyoruz." dedi.

Konuşmaların ardından  ilimizde yapımı tamamlanan Tasarım Beceri Atölyeleri için  açılış kurdelesi kesildi. Açılış programından sonra Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK ve beraberindekiler Sincan  İlkokulunda yapımı tamamlanan  13 tasarım beceri atölyesini  gezerek incelemelerde bulundular.

07-02-202007-02-202007-02-2020

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.