ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BİLİŞİM GARAJI “ALİCE HACKİDHON ÖDÜLLERİ” SAHİPLERİNİ BULDU

BİLİŞİM GARAJI “ALİCE HACKİDHON ÖDÜLLERİ” SAHİPLERİNİ BULDU

16 yaş altı nesillere yönelik ?bilişimle üretim? eğitimleri veren ülkemizin en büyük, dünyanın sayılı online eğitim platformlarından olan Bilişim Garajı?nın, Oracle Academy iş birliğiyle öğrencilere yönelik düzenlediği yazılım eğitimlerinin sonuncusu ilimiz Yenimahalle İlçesi Yunus Emre Kız Meslek Anadolu Lisesi´nde yapıldı.

Eğitimin ardından Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK´un eşleri Sayın Rana Selçuk Hanımefendi, İl Milli Eğitim Müdür Vekilimiz Sayın Hayati KOCA, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selçuk ÖZDEMİR, Oracle Türkiye?de Genel Müdür Yardımcısı Cem ŞATANA?nın katılımıyla ?Alice Hackidhon Ödül Töreni? gerçekleştirildi.

Bilişim Garajı kurucusu Prof. Dr. Selçuk ÖZDEMİR,  törende yaptığı konuşmada, bilgisayar programlarını kullanmayı öğrenmek kadar bu programlarla neler yapılabileceğini de deneyimlemenin gençlerin geleceği için büyük önem taşıdığını ifade etti.

Öğrencilerin bu eğitimler sayesinde programlama öğrenerek aslında bilgisayarla emir vermenin sonuçlarına ulaşabildiklerini dile getiren Özdemir, "Gerçekleştirdiğimiz kodlama ve üç boyutlu tasarım eğitimleriyle hayallerinizi gerçekleştirmek için teknolojiyi nasıl kullanabileceğinize dair size bir kapı aralamış olmak en büyük mutluluğumuz. Çocuklarımıza doğru üretim ortamı sağladığımızda, fırsatlar sunduğumuzda inovatif araçları tasarlayan ve dünyaya satan profesyoneller olacaklar." diye konuştu.

Oracle Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Cem Şatana da "Oracle Akademi programı çerçevesinde 100´den fazla ülkede uyguladığımız sosyal sorumluluk projelerimiz kapsamında çocuklarımızın bilişim, yazılım ve kodlamayla ilgili becerilerini artırmaya yönelik bir program bu." dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı ile özel bir protokol çerçevesinde uyguladıkları proje kapsamında 60 binin üzerinde öğrenciye bilgisayar programlarına girişle ilgili birtakım beceriler kazandırdıklarını söyleyen Şatana, "Bu okulda Bilişim Garajı ile beraber bir ödül töreni düzenledik. Önümüzdeki yıllarda Türkiye Bilişim Derneği ve Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte yapacağımız özel bir çalışmayla 100 binin üzerindeki öğrencimizi bu programa dahil etmeyi planlıyoruz." ifadesini kullandı.

15 DEVLET OKULUNU KAPSIYOR

Programa katılan 116 öğrenci, 24-29 Nisan döneminde gruplar halinde kodlama ve üç boyutlu tasarım eğitimi aldı. Kodlama eğitimi, Oracle´ın çocukların kodlamayı öğrenmesi için özel olarak geliştirdiği Alice adlı programla yapıldı.

Eğitim sonundaki yarışmayla öğrencilerin dört günün sonunda ürettiği Alice ve üç boyutlu tasarım projeleri arasından iki kategoriden seçilen üçer projeye ödül verildi.

Törende birinci olan 10. sınıf öğrencisi Ayşe Sakallı´ya tablet hediye edildi.

03-05-201903-05-201903-05-201903-05-2019

03-05-201903-05-201903-05-2019

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.