ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KUT’ÜL AMARE ZAFERİ COŞKUYLA KUTLANDI

KUT’ÜL AMARE ZAFERİ COŞKUYLA KUTLANDI

         Ecdadımızın İngiliz inadını kırdığı ikinci Zafer olan Kut’ül Amare Kuşatması’nın 103’üncü yıldönümü coşkulu ve duygulu bir törenle kutlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Müdürlüğü’nün katkılarıyla Özcan Sabancı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan “Kut Bayramı” töreni Erkan Volkan Yiğit Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonunda yapıldı.

         Törene Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü Sayın Ömer Faruk BELVİRANLI, Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Turan AKPINAR, Müdür Yardımcımız Sayın Abdurrahman TÜLÜCE, Sincan Kaymakamı Sayın Abdullah KÜÇÜK, eğitim mensupları ve öğrenciler katıldı.

         Eyüp Sultan Camii Müezzin Kayyımı Sayın Mehmet Atıf ŞAHİNBAŞ’ın Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile başlayan tören Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Turan AKPINAR’ın konuşması ile devam etti. Birinci Dünya Savaşı’nın tüm cephelerinde kahramanca mücadele ederek şehit veya gazi olan askerlerimizi rahmetle, minnetle, tanzimle yad ettiğini belirten Sayın AKPINAR, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün, milletimizin, ecdadımızın yazmış olduğu eşsiz destanın, Kut’ül Amare Zaferi’nin 103’üncü yıl dönümünü idrak ediyoruz. Kut’ül Amare, milletimizin en olumsuz şartlarda bile vatanına nasıl sahip çıktığını gösteren en önemli, en açık örneklerden biridir. Bu zafer, ümmet bilincinin Dicle Havzasında kazandığı son zaferin hikâyesidir. Fazıl Hüsnü DAĞLARCA’nın ifadesiyle, Çanakkale Zaferi, İstiklal Savaşımızın habercisi ve ön sözüdür. Kuşkusuz Kut’ül Amare ise savaşma azmi, güçlü inanç duyguları ve vatan sevdasıyla bir araya gelmiş insanların yarattığı kahramanlık destanıdır. Malazgirt Zaferi’nden Çanakkale destanına, tarihindeki gerçek kahramanlık hikâyelerini nasıl unutmadıysak Kut’ül Amare Zaferi’ni de unutmayacak ve her zaman hatırlayacağız.”

         Konuşmasına devam eden Sayın AKPINAR gençlere seslenmeyi de unutmadı: ”Sizler hem bu milletin, hem bu ümmetin, hem de tüm insanlığın umudusunuz. Sizler koskoca bir medeniyetin, koskoca bir tarihin, koskoca bir insanlığın sorumluluğunu taşıyorsunuz. Sizler sahip çıktıkça batmayacak olan bu vatanı inşallah her geçen gün daha da yükselteceğiz. Kut’ül Amare Zaferi’nin 103’üncü yıldönümünün coğrafyamız, ülkemiz, milletimiz, ordumuz için hayırlı olmasını Allah’tan temenni ederim.” İfadelerini kullandı.

         Sincan Özcan Sabancı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı “Kut Bayramı” isimli gösteri ve Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nün müzik dinletisi duygulu anlar yaşatırken tören, Ankara il genelinde düzenlenen “Son Osmanlı Tokat’ı Kut’ül Amare” isimli yarışmada çeşitli kategorilerde dereye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ile son buldu.

30-04-201930-04-201930-04-201930-04-201930-04-201930-04-2019

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.