ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Uyuşturucu ile Mücadele Farkındalık Eğitimleri Açılış Töreni

19 Ekim Perşembe günü saat 14.00’te Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonu’nda gerçekleştirilen “Uyuşturucu ile Mücadele Farkındalık Eğitimleri Açılış Töreni’’ düzenlendi
Uyuşturucu ile Mücadele Farkındalık Eğitimleri Açılış Töreni

Açılış törenine Ankara Valisi Ercan Topaca, Ak Parti Adana Milletvekili Prof. Dr. Necdet Ünüvar, İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcıları, Ankara Vali Yardımcıları, İller İdaresi Genel Müdürü, Mahalli İdareler Genel Müdürü, Kaymakamlar, kamu kurum ve kuruluşların bölge ve il müdürleri ile komutan ve amirleri, akademisyenler katıldı.

Ankara Valiliğince yapılmakta olan Uyuşturucu ile Mücadele Çalışmaları kapsamında, özellikle lise öğrencilerinin ve halkın eğitilmesi amacıyla hazırlanan programın hazırlıkları İl Milli Eğitim Müdürlüğünce, formatör eğitimlerinin hazırlıkları ve icrası Halk Sağlığı Müdürlüğünce, toplantıya katılım ise İlçe Kaymakamları ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Müftülüğü ve Halk Sağlığı Müdürlüğünce sağlandı. 

Programın açılış konuşmasında evrensel bir sorunla mücadele edildiğini belirten Ankara Valisi Ercan Topaca, ‘Birçok devlet, birçok kurum, birçok kuruluş uyuşturucu ile mücadele konusunda çözüm üretmekte zorlanıyor, aciz kalıyor. Bu sorunu tam olarak tanımlayamıyor bile. Bunun çerçevesi nedir. Ne kadar insanı etkiliyor. Kimleri etkiliyor. Tam ölçümü bile yapılamıyor birçok ülkede. Bizim ülkemizde de aynı şekilde bu sorunu hep birlikte yaşıyoruz. Çünkü sizler birer eğitimci aynı zamanda birer anne baba, ebeveyni ve bu ülkenin sorumlu ve eğitimli vatandaşlarısınız. Hepimiz aynı durumdayız ve bu sorunu hissediyoruz, yaşıyoruz. Yolda sokakta karşılaşıyoruz ama çözmekte maalesef tam bir başarılı olduğumuz, bu sorunun üstesinden geldiğimizi söylemek mümkün değil. Okulların çevresinde sağında solunda içinde dışında fark etmez veya öğrencinin bulunduğu her yerde bu sorunu izlemeniz bizimle, ilçe milli eğitimle, il milli eğitimle, kaymakamımızla, polisimizle karşılaşacağınız sorunları paylaşmanızı istiyoruz. Ve bir taraftan da çocuklarımızı bilgilendirmemiz gerekiyor. Bu konuda çocuklarımız masumdur. Bu işin ne kadar tehlikeli bir hastalık olduğunu, ne kadar kötü bir madde olduğunu bilmeden maalesef tuzağa düşülüyor. Bu tuzağa düşürülme faaliyetinin önüne geçme konusunda sizler çok temel ve çok güzel bir görev yapabilirsiniz. Bu konuda sizin desteğinize ve bu konuya sizin müdahil olmanıza ihtiyaç duyuyoruz. Aynı şekilde burada din görevlisi arkadaşlarımız var. Vaizlerimiz, müftülerimiz var. Onların da kürsüye çıktıkları zaman bu işin önce dini boyutu, bizim dinimizde bu haram. Bunu yapan, bunu kullanan dinimize aykırı bir işi yapmış olur. Ve bizim inancımıza göre günahtır. Apaçık bir şekilde bu günahı işlemenin nerelere gideceğinin arkadaşlarımızın, vaizlerimizin insanlarımıza anlatması gerekir.” dedi.

Öğretmenlerin iyi bir diyalog içinde her bir öğrenciyi izleyerek yardımcı olunması gerektiğine değinen Ankara Valisi Ercan Topaca, ‘Bunu millî bir görev olarak alalım, bunu bir seferberlik görev ve emri olarak kabul edelim. Hep birlikte bu mücadeleyi yapalım. Aileye karşı, milletimize karşı, devletimize karşı sorumluluklarımızı -ki en önemli sorumluluklarımızdan biridir- yerine getirelim. Biz bu mücadelede polisle, askerle tam başarılı olamıyoruz. Sizin desteğine, olaya dâhil olmasına ihtiyacımız var. Anneleri, babaları bu konuda toplantılarınızda bilinçlendirin, yönlendirin. Onlarla da gördüğünüz şeyleri paylaşın. İnşallah birlikte, beraber hareket ettiğimiz takdirde şu an yaptığımız mücadelede aldığımız sonuçların çok daha fazlasını alabileceğimizi düşünüyorum.’ dedi.

Program, Ak Parti Adana Milletvekili Prof. Dr. Necdet Ünüvar’ın “Uyuşturucu ile Mücadelede Farkındalık” sunumları ve Emniyet Müdürlüğü Uyuşturucuyla Mücadele Şube Müdürlüğü Emniyet Amiri Mevlüt Karaaytu’nun sunumlarıyla devam etti. 

Ankara Valisi Topaca’nın, Ak Parti Adana Milletvekili Prof. Dr. Necdet Ünüvar’a ve Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan’a hediye takdimlerinin ardından, Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan’ın “Dünyada ve Türkiye’de Uyuşturucu Sorunu ve Risk Etmenleri” sunumu ile çalışma programı ile sona erdi.

26-10-201726-10-201726-10-201726-10-201726-10-2017

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.