ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çanakkale Şehitleri Etimesgut’ta Anıldı

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102. Yıldönümünde bu toprakları bizlere emanet eden şanlı ecdadımız, Etimesgut Şehit Muhammet Fatih Safitürk Anadolu İmam Hatip Lisesinin Korkut Ata Kültür Merkezinde düzenlediği programla anıldı.
Çanakkale Şehitleri Etimesgut’ta Anıldı

Türk’ün sayısız zafer, şan ve şerefle dolu tarihinin en parlak sayfalarından biri olan Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102. yıldönümünün kutlandığı programa Ankara Vali Yardımcısı Ali Sözen, Etimesgut Kaymakamı Fuat Gürel, Akyurt Belediyesi Başkan Yardımcısı Ayla Can, Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcı Vekili Sudi Toksoy, Ankara İl Millî Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcıları ve şube müdürleri, Etimesgut İlçe Müftüsü Yunus Can, Etimesgut İlçe Millî Eğitim Müdürü Ayfer Yıldırım, Keçiören İlçe Millî Eğitim Müdürü Ayhan Işık,   şehit yakınları, gaziler, idareciler, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

1915’te yaşamayı değil de, yaşatmayı tercih eden şehitlerimizin anıldığı program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Programın açış konuşmasını Çanakkale Savaşı’nın, tarihin gördüğü en kanlı savaşlardan birisi olduğunu ifade eden Etimesgut İlçe Millî Eğitim Müdürü Ayfer Yıldırım yaptı. Çanakkale’nin torunları olarak istikbalimizden ve özgürlüğümüzden asla taviz vermeyeceğimizi vurgulayan Yıldırım, ‘Çanakkale, tarihimize öyle bir damga vurmuştur ki bugünümüze ve geleceğimize ışık tutmaktadır. Seyit Onbaşı’dan Ömer Halisdemir’e, Şerife Bacıdan Şerife Boz’a Mekteb-i Sultani öğrencilerinden Abdullah Tayyip Olçak’a uzanan bu ruh aynı ruhtur. Nasıl bizler Çanakkale destanıyla büyüdüysek bizim evlatlarımız da 15 Temmuz destanıyla büyüyecek. Bizler Nene Hatunlarla, Ezineli Yahyalarla büyüdük. Bizim çocuklarımız da eşinin kamyonunu alıp Taksime insan taşıyan Şerife Bozlarla, vatan uğruna tankların önüne yatan Metinlerle, bayrak uğruna bir yıllık mahsulünü yakan Kahramankazanlılar ve vatan kahramanı Ömer Halisdemirlerle büyüyecek. Bizdeki bu vatan aşkı asla bitmeyecek.’ dedi.

Çanakkale Zaferi kutlaması ve şehitlerimizi anma programlarının gençlere tarihimizde yaşadığımız zorlu mücadeleleri hissettirmek ve nasıl bir neslin evlatları olduğumuzu unutturmamak için düzenlendiğini vurgulayan Ankara Millî Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı, ‘Çanakkale Savaşı sırasında topraklarımız üzerinde büyük hesaplar yapılmış, kalabalık ve donanımlı ordularla saldırılmış ve ‘Türk’ün kurtuluşu imkânsız.’ diye düşünülmüştür. Oysa düşman, Yahya Çavuş’un 63 kişilik taburuyla 24 saat boyunca 2000 kişilik bir orduymuşçasına savaşacağını hesaba katmamış. İşte Çanakkale Zaferi’ni bizlere getiren ruh bu ruhtur. 15 Temmuz´da tankın önüne yatan, silahlara, toplara, tüfeklere karşı göğsünü siper eden şehitlerimizi gördükten sonra dedim ki ´Evet benim atam, tarihte her savaşta özgürlük, bağımsızlık mücadelesi için göğsünü siper etmiş, kendini feda etmiştir.´ Atalarımız bugünleri bize hür, bağımsız, özgür yaşatmak için şehit olmuştur. Bizler de istikbali bize emanet eden şehitlerimizi bugün rahmet, minnet ve şükran ile anıyoruz. ’ dedi.

Bizlere ‘ulusal bilinç’ oluşumunu kazandıran Çanakkale Zaferi’nin gelecek nesiller tarafından çok iyi anlaşılması gerektiğini ifade eden Bardakcı, ‘Gençler, lütfen çok çalışın. Bilimde, teknolojide, ekonomide, sanayide her şeyde çok iyi yetişin ve ülkemizi her zaman çok güçlü tutun. Çanakkale’ye bir daha gelmeye cesaret edemesinler. Bu memleket sizlere emanet, sizler bu ülkeyi daha ilerilere taşıyacaksınız. Sizlere inanıyoruz ve güveniyoruz.’ dedi. Bardakcı, sözlerine, programda emeği geçenlere ve katılanlara teşekkür ederek son verdi.

Anma programı, Şehit Muhammed Fatih Safitürk Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan, “Çanakkale Şehitlerine” şiirinin okunması, “Çanakkale Zaferi” konulu müzik ve tiyatro gösterisi ile devam etti.

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102. Yıldönümü Programı,

Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen ilkokullar “Sloganlı Resim Yapma”, ortaokullar “Fotoğraf Albümü Hazırlama”, ortaöğretim “Sunum Hazırlama” yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ve açılışı yapılan serginin gezilmesi son buldu.

20-03-201720-03-201720-03-201720-03-201720-03-201721-03-201721-03-201721-03-201721-03-201721-03-201721-03-201721-03-201721-03-201721-03-2017

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.