ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Halk Eğitim Merkezi ve Mesleki Eğitim Merkezi Müdürleri Ankara’nın Yaygın Eğitim Vizyonunu Değerlendirmek Üzere Erol Bozkurt ile Bir Araya Geldi

Halk Eğitim Merkezi ve Mesleki Eğitim Merkezi Müdürleri Ankara’nın Yaygın Eğitim Vizyonunu Değerlendirmek Üzere Erol Bozkurt ile Bir Araya Geldi

 

Hayat Boyu Öğrenme kapsamında yaygın eğitim yoluyla halka hizmet veren Halk Eğitim ve Mesleki Eğitim Merkezlerinin müdürleri, Ankara Millî Eğitim Müdürü Erol Bozkurt ile planlama ve değerlendirme toplantısında bir araya geldi.

 

Yenimahalle Halk Eğitim Merkezi toplantı salonunda 06.11.2014 Perşembe günü yapılan toplantıya merkez müdürlerinin yanı sıra İl Millî Eğitim Müdürlüğü Hayat Boyu Öğrenme Şubesi Müdürü Ahmet Pala da katıldı.

 

Toplantının ilk bölümünde konuşan Erol Bozkurt Bakanlığımızın yaptığı yeni düzenlemeler nedeniyle yaygın eğitim kurumlarına çok büyük ve yeni görevler düştüğünü belirtti. Değişen dünyada toplum ve fertlerin de yeni ve farklı eğitim taleplerinin ortaya çıktığını vurgulayarak modern çağın gereklerine uygun olarak yeni bir strateji ile ihtiyaçlara cevap verecek programlar oluşturmanın gayretinde olduklarını sözlerine ekledi.

 

“Değerli arkadaşlar; artık günümüzde insanlar, önceden hazırlanmış standart programlara itibar etmiyor; ilgi ve istekleri doğrultusunda, belki bazılarına sıra dışı bile gelebilecek, eğitimler talep ediyorlar. Bizim görevimiz bu topluma eğitim alanında hizmet sunmaksa, yasal ve makul çerçevedeki taleplere cevap vermek durumundayız. Yaygın eğitim kurumlarımızda ve mesleki eğitim okullarımızda da çağın gereklerine ve vatandaşlarımızın her türlü taleplerine uygun eğitim anlayışları benimsemeli ve uygulayabilmeliyiz. Mesleki eğitimde, bir süredir, sektör temsilcileriyle birlikte ve sektörün isteklerine uygun eleman yetiştirilmesi için çalışmalar yapıyoruz. Sizler de yaygın eğitim kurumu yöneticileri olarak kurumunuzu bu tür bir yapıya uyumlu olacak şekilde dizayn etmelisiniz.

 

Halkla ilişkiler ve iletişim günümüzde vazgeçilmez önem taşıyan iki kavram olarak karşımıza çıkıyor. Kurumunuza çok etkin çalışacak bir halkla ilişkiler birimi oluşturun, istiyorum. Vatandaşımız kurumunuza geldiğinde onu dinleyecek ve doğru birime yönlendirecek; hatta almak istediği eğitimlerin dışında ona, ilgisini çekebilecek yeni alternatifler sunabilecek bir görevlinin olması başarınız açısından büyük önem taşıyor. Farkınızı ortaya koymak, hayallerinizi gerçekleştirmek; vatandaşlarımızın hayallerini ve beklentilerinin gereğini yerine getirmek istiyorsanız bu ve benzeri yenilikleri hayata geçirmelisiniz. Kurumunuza gelen kişi güler yüzle karşılanırsa gülen yüzle ayrılır. Sıradan, herkesin yaptığını yapan değil; yapılmayanı, hatta yapılması hayal dahi edilemeyeni düşüneceksiniz ki gelişimin önünü açabilesiniz.

 

Bildiğiniz gibi dershanelerin dönüşümüyle birlikte, oluşması muhtemel ihtiyacı karşılamak amacıyla, Bakanlığımız ders dışı hazırlık ve yetiştirme kursları düzenlenmesi yolunda bir çalışma başlattı. Çok başarılı ve oldukça memnuniyet verici bir süreç yaşıyoruz. Şu ana kadar 150 bin öğrenci bu kurslara katılmak için başvurmuş. Gelecek seneye ilginin çok daha fazla olacağını düşünüyoruz.

 

Okula devam eden son sınıf öğrencilerine yetiştirme kursu imkânını okullarında zaten sunacağız. Ama gelecek yıl, okulunu bitirmiş ve bir yükseköğretim kurumuna yerleşememiş gençlerimizin sınava hazırlanabilmesi için onlara destek sağlamaya yönelik yetiştirme kursları açmamız gerekecek. Çünkü onlar okullardaki kurslardan yararlanamayacak; siz bu durumda çok önemli bir ihtiyacı karşılamış olacaksınız. Bu yıl dershaneler devam ettiği için, belki bu yönde bir talep olmadı ama gelecek yıl dönüşüm tamamlanınca mezun gençlerimizin bu tür ciddi bir desteğe ihtiyacı olacak. Bununla ilgili alt yapıyı şimdiden kurmaya başlamalısınız. Yapacağımız tanıtımlar, duyurular ve hatta reklam çalışmalarıyla örgün eğitim dışındaki gençlerimizin de yanında olduğumuzu ve onlara destek olacağımızı göstermeliyiz.” diye konuşmasını sürdürdü.

 

Daha sonra toplantıya katılan merkez müdürlerine söz vererek onların çalışmaları hakkında bilgi aldı; istek, öneri ve şikâyetlerini dinledi.

 

Toplantının son bölümünde Hayat Boyu Öğrenme Bölümü Şube Müdürü Ahmet Pala böyle bir organizasyonun düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Eğitimcilerin öncelikli işinin iyi insan yetiştirmeye yönelik karakter eğitimi olduğunu belirtti. Toplumun temeli olarak görülen aileyi ve onun fertlerini iyi insan yapamazsak toplumun kaybedeceğini; bunun vebalini de eğitimcilerin taşıyacağını vurguladı. Yaygın eğitim kurumlarının hitap ettiği kesim itibariyle çok önemli bir misyona sahip olduğunu unutmamaları gerektiğini söyleyerek sözlerini tamamladı.

 

Ankara Millî Eğitim Müdürü Erol Bozkurt’ un katılımcılara teşekkürleriyle toplantı sona erdi.

 

Halk Eğitim Merkezi ve Mesleki Eğitim Merkezi Müdürleri Ankara nın Yaygın Eğitim Vizyonunu Değerlendirmek Üzere Erol Bozkurt ile Bir Araya GeldiHalk Eğitim Merkezi ve Mesleki Eğitim Merkezi Müdürleri Ankara nın Yaygın Eğitim Vizyonunu Değerlendirmek Üzere Erol Bozkurt ile Bir Araya GeldiHalk Eğitim Merkezi ve Mesleki Eğitim Merkezi Müdürleri Ankara nın Yaygın Eğitim Vizyonunu Değerlendirmek Üzere Erol Bozkurt ile Bir Araya GeldiHalk Eğitim Merkezi ve Mesleki Eğitim Merkezi Müdürleri Ankara nın Yaygın Eğitim Vizyonunu Değerlendirmek Üzere Erol Bozkurt ile Bir Araya GeldiHalk Eğitim Merkezi ve Mesleki Eğitim Merkezi Müdürleri Ankara nın Yaygın Eğitim Vizyonunu Değerlendirmek Üzere Erol Bozkurt ile Bir Araya Geldi

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.