ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Gençlerimizin Kaleminden Bağımsızlık Kahramanı Mehmet Akif Ersoy

Gençlerimizin Kaleminden Bağımsızlık Kahramanı Mehmet Akif Ersoy

 

Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Bağımsızlık Kahramanı Mehmet Akif Ersoy” konulu kompozisyon yarışmasında İnönü Anadolu Lisesi öğrencisi Burcu Ekinci tarafından kaleme alınmış birinci olan “Bir Diriliş Destanı” adlı eser, Başkent Öğretmenevi konferans salonunda düzenlenen 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programında öğrencimiz tarafından okunmuştur. Öğrencimizi başarılarından dolayı kutluyoruz.

 

BİR DİRİLİŞİN DESTANI

Bağımsızlığın yaşattığı onur, binlerce kalple buluşunca tek yürek olur millet. Binlerce beden, tek bir kalp olur da atar ya hani! Öyle bir günde okundu İstiklal Marşı. Koca yürekli bir şair, o şairin kalemini kağıdıyla buluşturan kelimeler ve bir o kadar da vatan aşkı. Damarlara azim, cesaret ve güven aşılayan bir marş ve o marş ile hiç dinmeyen duygulara mimar olan aziz şair Mehmet Akif Ersoy.

 

Türk milletinde cesaretin ve tahammülün imzalarını atıyor “Korkma” sözü ile.Öyle bir gün ki bağımsızlığın kaderi, milletin kaderiyle bütünleşiyor.Anaların “Hadi yavrum, cepheye” diyerek yaşlı gözlerle gönderdiği ve o yürek burkan sahneleriyle milletin geleceğinin yazıldığı günler. Bayrak şereftir, bayrak güneştir en tepede parlayan. Bayrak namustur bu ecdadın evlatlarına. O, bayrağı göklerde dalgalandırmak için binlerce kan döküldü topraklara. Bir bayrağın gülmesi için dökülen kanların helal olduğu bağımsızlığa aşık bir Türk toplumunun ilk temellerinin atıldığını yazdı o aziz şair her hecesinde.

 

Özgürlük aşkıyla yanan ve o özgürlüğün ufacık bir kısmını bile yitirmek istemeyen bir millet. İstila içinde olan bir vatanın kurtuluşhikayesi yazılırken Türk milleti her türlü zorluğa göğüs germiştir. Öyle ki damarlarından oluk oluk akan değildir bu defa. Kararlılığın, dünyalara değişilmeyen bir vatanın, her karış toprağının verdiği güçtür.

 

Düşman çelik zırhla korurken kendini Mehmetçik iman dolu göğsüyle galip gelmiştir ehemmiyetli bir savaştan. Akın akın gelen düşman duramazken bir gücün karşısında, bu vatanın kutsallığı bir toprak parçasından ibaret değildir asla. Toprak şehit kanıyla sulandıkça daha bir ana olmuştur evlatlarını kucaklayan. Bir kaderin yazılışhikayesini bu kadar derin anlatan bir şiir, bu denli içten hisseden bir şair, ne güzel şairdir. Onun içindeki manevi duygular kendini maddiyatla takas etmedi. Bir gaz lambası aydınlığında yazdığı kelimeler, koca bir güneş gibi doğdu tepemizden. Küçük bir kıvılcım alev aldı, sardı dört bir yanını yurdumun. İçimizi kasıp kavuran diriliş destanımız, gecelerini gündüzüne katan; ama bir o kadar da kısa sürede inşasını tamamlayan bir şairin asra hediyesidir.

 

“Zafer günü yakın.” dedi. “Vatan” dedi, “bayrak” dedi. Türk milletinin ona sahip çıkmasını istedi. Oysa başka kim görebilirdi bu kaçınılmaz gerçeği. Dili, kalemi, yüreği sağlam bir şair. Onun milyonlara hitap eden marşı. Bize bıraktığı bu anlamlı hediyenin etkisindeyiz hep. Bir milletin duygularını harmanlayıp dizelere döken, her sözüyle insanların en ulaşılmaz duygularına dokunan insan. Gücün simgesi, güçsüzlüğün yıkıcısı olan şiir. Bir şiirden fazlası hatta! Ulusuna sesleniş, duygulara dokunuş, yıldız gibi en tepede parlayış, bayrağa hayat veriş.

 

Mehmet Akif savaşın hep uzağında olmayı istedi. Sonundaki karmaşanın ürkütücülüğüydü belki onu gerisin geri iten. Gariptir ki her zerresini yaşamışçasına anlatır ve o anları kalemiyle yaşatır bizlere. “Benim” kelimesini İstiklal Marşıüzerinde hiçbir zaman kullanmamış ve “ o milletimindir.” Sözüyle derinlerde bırakmıştır adını.

 

Bize armağan etmiş olduğu bu şiirin, bu kutsal marşın, her okunuşunda bize aşıladığı bağımsızlığa sevdalıyız gönülden. Koca bir milletin nikahı bayrağadır kalben. Vatan aşkıöyle bir dolanıyor ki damarlarımızda İstiklal Marşı her düştüğünde yüreğimize şiddeti hiç dinmeyen bir gururun denizinde buluyoruz kendimizi yıllardır.

 

Her karış toprağı bir destan olan vatanım, Mehmetçiğin kanıyla sulanmış olarak hediye edildi milletime. Esaret zincirlerine mahkum edilen vatanım bir kez daha şahlandı. “Hakkıdır, hür yaşamış bayrağımın hürriyet;/ Hakkıdır, Hakk’a tapan milletimin İstiklal” diyerek son noktayı koydu. Yeniden dirilişin hikayesi usta şair Mehmet Akif’in dizelerinde en anlamlı şekilde can buldu. Hiç batmayacak olan bir güneş doğdu karanlığımıza. Aydınlık oldu, vazgeçilmeyiş oldu adı. Toprak adeta hayat buldu dirilişin izlerinde.

 

“Allah Allah” diyerek cepheye koşan Mehmetçiklerin ve aziz şair Mehmet Akif Ersoy’un ruhu şad olsun. Yüce Allah, Türk milletine bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın.

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.