ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Geleceğimi Koruyorum” Projesi Tanıtım Toplantısı Yapıldı

“Geleceğimi Koruyorum” Projesi Tanıtım Toplantısı Yapıldı

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan´ın eşi Emine Erdoğan´ın himayelerinde Milli Eğitim Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı işbirliğinde gerçekleştirilen "Geleceğimi Koruyorum" adlı projenin tanıtım toplantısı MEB Şura Salonu´nda düzenlendi.

 

Toplantıya Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü Türkiye Temsilcisi Yuriko Shoji, Ankara Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt, öğrenci, öğretmen ve diğer davetliler katıldı.

 

Toprak ve su hassasiyetinin çocukların farkındalık alanlarına taşınmasının önemine değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın eşi Emine Erdoğan toprağın; bitkilerin evi, hayvanların yaşam alanı olduğunu ifade ederek "Toprağı kaybettiğimizde onu geri kazanmak çok zor. Bir santimetre kalınlığında toprağın oluşması için yüzlerce yıl geçmesi gerekiyor. Bu nedenle bu değerli emanete hep birlikte sahip çıkmalıyız" diye konuştu. Öğretmenlere de seslenen Erdoğan: “Suyu çok dikkatli kullanmak ve kirletmemek gerekir. İnsanların geleceği sizlerin ellerinde. Sizin açtığınız ufuk kadar bilinçlenecek yeni nesiller. Doğal kaynaklarını koruyan çocuklar, sizlerin gayretleriyle yetişecekler. Çocuklarımızı geleceğin en önemli sorunu olan çevre konusunda duyarlı olmaya hazırlayalım" dedi.

 

Verimli toprağı koruma hedefiyle 2015´in Birleşmiş Milletler tarafından "Toprak Yılı" ilan edildiğini hatırlatan Erdoğan ailelere çocuklarını tabiat hakkında bilinçlendirmeleri tavsiyesinde bulundu ve doğal çevre hassasiyetinin soyut bir kavram olduğunu, bunun ancak duygu ve davranışlarla gösterilebileceğini, öğretmenlerin ve ebeveynlerin rol model olmasıyla mümkün olabileceğini söyledi.

 

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ise iki Bakanlık arasında imzalanan "Geleceğimi Koruyorum" protokolünün, ülke ve bütün insanlık için hayırlı sonuçlar getirmesini, insan ve tabiat konusunda unutulanları hatırlamaya vesile olmasını temenni etti. Bakan Avcı: "Toprak Yılı, bugüne kadar verilen diğer adlara göre gerçekten güzel, anlamlı, şiirsel bir ad. İnsanın tabiatta ait olduğu yere, insanoğlunun köklerine vurgu yapan ve modern insanın ne yazık ki unuttuğu pek çok değeri hatırlatmaya dönük bir vurguyu içinde barındırıyor." dedi.

 

Tabiat, bütün canlılar ve bunların ana merkezi toprak düşünüldüğünde Âşık Veysel´in ve Kara Toprak şiirinin hatırlandığını dile getiren Bakan Avcı, eserin "Âdem´den bu deme neslim getirdi./ Bana türlü türlü meyve yedirdi./ Her gün beni tepesinde götürdü. /Benim sadık yârim kara topraktır" dizelerini okuduktan sonra: "Bu mısralardaki derin anlamı kavrayabilseydik sadece bunu anlayabilseydik eğer bugün özellikle gelecek nesiller adına, yani sizler adına hissetmekte olduğumuz endişelerin pek çoğunu belki hissetmeyecektik.” dedi.

 

Bakan Avcı,"Geleceğimi Koruyorum Projesi"nin de bu ümidi destekleyecek ve bu amaçlara hizmet edecek bir büyük iyilik projesi olduğunu belirterek, çocuklarımızda fıtri olarak zaten var olan toprak ve tabiat sevgisinin yeşertilmesi, beslenmesi, bu konuda öğrencilerimizden başlayarak bütün topluma yayılan bir şuur oluşturulması temel gayemizdir, ifadelerini kullandı. Projenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın ve eşi Emine Erdoğan´ın himayelerinde devam edeceğini ifade eden Bakan Avcı, kendilerine teşekkür etti. 

 

Toplantıda içerisinde çeşitli meyve ve sebze tohumlarının bulunduğu, ağaç ve bitki örnekleri ile bunların yetişme koşullarının zengin görsellerle işlendiği "Yeşil Defter" dağıtıldı. Konuşmaların ardından Emine Erdoğan, öğrenciler ile MEB Şura Salonu´nun bahçesinde saksıya tohum ekti. Erdoğan, çocukların bu bilince sahip çıkması gerektiğine işaret ederek "Türkiye´yi daha yeşil, daha sulak bir alan haline getirmek için hep birlikte el ele vererek öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz, velilerimiz ile hep birlikte gayret edelim. Bakanlarımıza, gayretleri için çok teşekkür ediyoruz. Gerçekten çok hayırlı, çok faydalı bir çalışma yaptınız. Sizleri tebrik ediyoruz. BM temsilcimize de ülkemizde böyle bir etkinliğe öncü oldukları için çok teşekkür ediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

 

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.