ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Eğitimden Üretime Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Okulları Sergisi” Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın Katılımıyla Açıldı

“Eğitimden Üretime Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Okulları Sergisi” Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın Katılımıyla Açıldı

Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından Dikmen Nevzat Ayaz Mesleki ve teknik Anadolu Lisesi’nde tertiplenen serginin açış konuşmasını yapan Genel Müdür Osman Yıldırım, ülkemizde mesleki ve teknik eğitim alanında yapılan başarılı işleri ve ülkemizin geldiği sevindirici noktayı anlattı. Serginin düzenlenme gerekçesi ve hazırlık aşamalarından söz eden Yıldırım, sergiyi şereflendirmesi nedeniyle Bakan Avcı’ya, MEB Müsteşarı ve Müsteşar Yardımcılarına teşekkür etti.

 

Törende bir konuşma yapan Bakan Avcı, mesleki ve teknik eğitimde niteliğin artırılması için çalışmaların sürdüğünü belirterek bu işi çok önemsediklerini vurguladı. Ülkemizde mesleki eğitimde okuyanların oranının OECD ortalamasını yakaladığını memnuniyetle gördüklerini belirtti.  

 

Avcı, konuşmasının devamında şunları söyledi: "Önümüzdeki dönemde yeni ve sürmekte olan projelerin tamamlanmasıyla mesleki ve teknik eğitimde niteliğin artırılmasında çok önemli mesafeler almış olacağız. Mesleki ve teknik eğitim öğretmenliğinin de ayrıca çok ciddi biçimde desteklenmesi gerekiyor. Özellikle mesleki ve teknik eğitim öğretmenliğinin çok daha nitelikli, günün icaplarına daha uyumlu hale gelmesi, öğretmenlerin mesleki bilgi ve görgülerinin artırılması için yurt içi ve dışında görevlendirilmeleri konusunda da çalışmalarımız var."

 

Mesleki ve teknik eğitim liselerinde çok iyi eğitim verildiğine ve çok güzel ürünler ortaya çıktığına işaret eden Bakan Avcı, alan darlığından dolayı pek çok güzel ürünü sergileme imkânı bulamadıklarını belirterek:  "Ne yazık ki kamuoyunda yapılanlar bilinmiyor. Bu okulların gerçekte nasıl seçkin eğitim kurumları olduğunun kamuoyu tarafından bilinmesine bu sergi de bir nebze katkıda bulunacak." dedi.

 

Bakan Avcı, organize sanayi bölgelerinde (OSB) açılan mesleki ve teknik liselerde eğitim gören öğrencilere Bakanlık olarak çok ciddi teşvik desteği sağladıklarını belirterek bu okullardaki bütün öğrencilerin masraflarının karşılandığını vurguladığı konuşmasında: " 14 ilde organize sanayi bölgelerinde açtığımız 20 mesleki ve teknik lisemiz var. Buralarda, eğitim öğretim gören öğrencilere Bakanlık olarak bölümüne göre 3 bin 500-5 bin 500 TL arasında değişen miktarlarda destek veriyoruz. Bunun da kamuoyu tarafından ne yazık ki çok iyi bilinmediğini gördüğümüz için burada vurgulama ihtiyacı duydum." diyerek mesleki eğitime ne derecede önem verdiklerinin altını çizdi.

 

Bakan Avcı, Türkiye´nin geleceğinde üretimin, buna bağlı olarak da mesleki ve teknik eğitimin önemli bir yeri olacağını; dolayısıyla buralardan mezun olacak gençlerin ülkenin gelişimine katkı vermesi temennisini de dile getirdi. Sergiye emek verenlere teşekkür ederek konuşmasını tamamlayan Bakan Nabi Avcı, törenin ardından sergideki stantları tek tek gezip projeler hakkında bilgi aldı.

 

Bazı projelerle yakından ilgilenen Avcı özellikle, Kayseri Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin geliştirdiği elektrikli araca binerek poz verdi. Bakan ayrıca Mersin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin yaptığı ve 5 kişinin aynı anda kullanabildiği bisikleti çok beğendi. "Muhabbet Yıldızı"  adı verilen bisiklet hakkında bilgi aldıktan sonra, basın mensuplarının görüntü alması için, Bakanlık bürokratları ile kısa bir süre bisiklete bindi.

 

Sergide 25 ildeki 47 okulda geliştirilen toplam 57 ürünün sergilendiği belirtildi.

 

Bakan Avcı ile birlikte sergiye Ankara Milletvekili Fatih Şahin, MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt, METEK Genel Müdürü Osman Yıldırım, Bakanlık bürokratları, Ankara Milli Eğitim Müdür Erol Bozkurt’un yanı sıra çok sayıda ilçe milli eğitim müdürü, il milli eğitim müdür yardımcısı ve ilçe milli eğitim şube müdürü katıldı.

 

Eğitimden Üretime Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Okulları Sergisi Mill Eğitim Bakanı Nabi Avcının Katılımıyla AçıldıEğitimden Üretime Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Okulları Sergisi Mill Eğitim Bakanı Nabi Avcının Katılımıyla AçıldıEğitimden Üretime Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Okulları Sergisi Mill Eğitim Bakanı Nabi Avcının Katılımıyla AçıldıEğitimden Üretime Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Okulları Sergisi Mill Eğitim Bakanı Nabi Avcının Katılımıyla AçıldıEğitimden Üretime Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Okulları Sergisi Mill Eğitim Bakanı Nabi Avcının Katılımıyla AçıldıEğitimden Üretime Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Okulları Sergisi Mill Eğitim Bakanı Nabi Avcının Katılımıyla AçıldıEğitimden Üretime Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Okulları Sergisi Mill Eğitim Bakanı Nabi Avcının Katılımıyla AçıldıEğitimden Üretime Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Okulları Sergisi Mill Eğitim Bakanı Nabi Avcının Katılımıyla AçıldıEğitimden Üretime Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Okulları Sergisi Mill Eğitim Bakanı Nabi Avcının Katılımıyla Açıldı

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.