ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ecdadımızdan Yadigâr; Türkülerimiz

Ankara Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen ‘Öyküleriyle Türkülerimiz Yarışması’ Ödül Töreni, Mamak Necmettin Erbakan Kültür Merkezinde yapıldı.
Ecdadımızdan Yadigâr; Türkülerimiz

Ecdadımızdan yadigâr olan türkülerimizin çocuklar ve gençler tarafından seslendirildiği yarışmanın ödül törenine Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt, Mamak Kaymakamı Ali Mantı, Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, Ankara Millî Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcıları ve Şube Müdürleri, İlçe Millî Eğitim Müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Anadolu insanının hayata bakış açısını anlatan türkülerimizin öğrenciler tarafından seslendirilip yine öğrenciler tarafından kliplendirildiği Öyküleriyle Türkülerimiz Yarışmasına Ankara’nın 25 ilçesinden; ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde öğrencilerimiz katıldı.

Bir müzik öğretmeni olarak bu anlamlı programa katılmaktan onur duyduğunu belirten Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt, ‘Türkülerimiz yüreğimizin bamteli, başımızın sevda yelidir. Anadolu insanı tüm hislerini türkülerde dillendirmiş, duygularını sağanak halinde türkülerde yağdırmıştır.  Memleketin başı karlı dağlarından, yemyeşil ovalarından, coşkun akan derelerinden, engin denizlerinden, bozkırından, insanımızın bağrından kopmuştur türkülerimiz. Onun için buram buram Anadolu kokar.  Türkülerimiz, Anadolu insanının içinde barındırdığı aşk, ölüm, ayrılık, vuslat, gurbet, sıla, acı, sevinç gibi her türlü duyguyu taşır.’ dedi.

Ödül töreninin açış konuşmasını yapan Ankara Millî Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı, ‘Milletimizin geçmişine baktığımızda türkülerimizin; acı, sevinç, özlem gibi her türlü duygumuzu dile getiren sözlü ürünlerimiz olduğunu görürüz. Zaman içinde on beşlilerin savaşa giderken geride bıraktıkları analarının, babalarının, sevdiklerinin acıları saza, söze dökülerek türküye dönüşmüştür. Türküler bizim başımızın tacıdır.’ dedi.

Öyküleriyle Türkülerimiz Yarışmasının düzenlenmesindeki asıl amacın kültürel değerlerimizin yaşatılmasında çocuklarımızın ve gençlerimizin yardımlarını almak olduğunu ifade eden Bardakcı, ‘Bu etkinlik, yaşamakta olduğumuz dijital çağın içinde bizleri bir parçada olsa daha doğal, daha sade bir dünyaya götürdü. Bu yüzden türkülerimizi, folklorumuzu ve kültürümüzü çok seviyoruz; öğrencilerimiz aracılığıyla tüm bunları yaşatmak istiyoruz. Öncelikle gündelik uğraşlarını bırakıp böyle bir kültür ve sanat faaliyetine katıldıkları için öğrencilerimize ve bu programda emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunuyorum.’ dedi.

Öyküleriyle Türkülerimiz Yarışmasında ilkokul düzeyinde; Kahramankazan ilçesi, Atatürk İlkokulundan Edanur Kılıç ve Filiz Usta, ortaokul düzeyinde; Keçiören ilçesi, Âşık Veysel Ortaokulundan Zeynep Özsu ve Emir Polat, lise düzeyinde ise Mamak İlçesi, Battalgazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden Ebrar Öcal ve Ceyhun Can birinci oldu.

Öyküleriyle Türkülerimiz Yarışması Ödül Töreni,  dereceye giren öğrencilerin ödüllerini Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt, Mamak Kaymakamı Ali Mantı, Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül ve Ankara Millî Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı’dan almaları ve toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.

30-04-201730-04-201730-04-201730-04-201730-04-201730-04-201730-04-201730-04-201730-04-201730-04-201730-04-201730-04-201730-04-2017

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.