ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Dünyada Dördüncüsü Düzenlenen Global Forum Ankara’da Yapılıyor.

Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü ile Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinin ortaklaşa yürüttüğü “ Global Forum for Physical Education Pedagogy 2016” etkinliği 26-28 Mayıs 2016 tarihleri arasında Ankara’da yapılıyor.
Dünyada Dördüncüsü Düzenlenen Global Forum Ankara’da Yapılıyor.

İlki 2010 yılında Amerika, ikincisi Almanya, üçüncüsü Güney Afrika’da yapılan, çocuk ve gençlerin ders içi ve ders dışı zamanlarda ve okul dışında düzenli fiziksel aktivite yapmaları ve fiziksel hareket etkinliğine katılmalarını sağlamak amacıyla düzenlenen etkinliğin dördüncüsü ülkemizde yapılıyor.

Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü ve Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi iş birliği ile sağlanan ve uluslar arası proje olan Global Foruma 65 ülkeden 130 akademisyen katılıyor.

Dünyanın seçkin akademisyenleri ve sektör temsilcilerini bir araya getirerek çocuk ve gençlerin daha fazla fiziksel aktivite yapmalarına ve sağlıklı gelişimlerine katkıda bulunmak için yeni yol ve yöntemleri tartışmak ve paylaşmak amacıyla düzenlenen forum kapsamında Ankara il Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile iki model okul geliştirilecektir. Model okullarımızda amaç beden eğitimi, spor, oyun ve fiziki etkinliklerin verimli işlenmesinin sağlanması, teknoloji kullanımı ve paydaş işbirliğidir.

Beden eğitimi, hareket ve fiziksel aktivitelerin herkes için özellikle de gelişme çağındaki çocuklar ve gençler için önemine vurgu yaparak konuşmalarına başlayan Ankara Milli Eğitim Müdürü M. Tayyip Kahyaoğlu: “  Ülkemizde çocuklarımız ilkokulun ilk üç yılında haftada 5 saat oyun ve fiziksel aktivite, ortaokul ve lise dönemlerinde haftada 2 saat beden eğitimi ve spor derslerinin yanı sıra, isteğe bağlı olarak da haftada 2 saat olmak şartıyla seçmeli spor ve fiziksel aktivite dersleri alabilmektedir. Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü olarak öğrencilerimizin her alanda en iyi şekilde yetişmeleri için çalışmalarımızı hassasiyetle yürütüyoruz. Sağlıklı nesiller yetiştirmek adına spora, sportif faaliyetlere, fiziksel aktivitelere ve bunların öğrencilerimizde kazanıma dönüşmesine  önem vermekteyiz. Kurumumuz bu çerçevede, birçok projeye destek olmaktadır. Bunlardan biri de, Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi ile birlikte yaptığımız Model Okul Projesidir.” dedi.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener, Ankara Milli Eğitim Müdürü M. Tayyip Kahyaoğlu, Hacettepe Ünivesitesinden Prof. Dr. Nefise Bulgu, Prof. Dr.Gıyasettin Demirhan, Amerikalı Akademisyen Prof. Dr. Ming Kai Chin ile farklı ülkelerden çok sayıda akademisyenin katıldığı programda iki model okuldan biri olan Fevzi Özbey Ortaokulu öğrencilerinin sergilediği Karadeniz yöresi halk oyunları gösterisi büyük ilgi gördü.

 

27-05-201627-05-2016

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.