ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Doğru Beslenmeye Birlikte Adım Atalım

Doğru beslenmeye birlikte adım atalım projesinin hedefi;mutlu,sağlıklı ve başarılı nesiller yetiştirmek için güvenli ve sağlıklı yaşamanın anahtarlarını genç nesillere sunmaktır.Günümüzde, her şeyin büyük bir hızla değiştiği bir çağda,yaşam kalitesini artırabilmek için bireylerin bedensel,eğitsel ve psikolojik gelişimleri yanında yaşam felsefelerini  oluşturan alışkanlıklarını,doğru bilgi ve algıyla güncellemeleri ve güçlendirmeleri gerekmektedir.
Doğru Beslenmeye Birlikte Adım Atalım

 

  

Toplumun gelişimine bakıldığında,sağlıklı gelişimlerinin temel unsurlarından birinin beslenme ve hijyen olduğunu görmemek de mümkün değildir. Ancak,günümüz insanı,sağlıklı ve mutlu bir yaşamın altın anahtarı olan beslenme,hijyen ve fiziksel aktiviteyi ne kadar önemsemektedir.İşte tam bu noktada, "doğru beslenmeye birlikte adım atalım " felsefesi devreye girerek, kötü beslenme alışkanlığına sahip olunması veya aşırı beslenme durumlarında yaşamın ileri evrelerinde ortalama yaşam süresinde azalması ya da yaşam kalitesi bozulması gibi beslenme alışkanlıklarından kaynaklanabilecek durumların farkındalığını genç dimağlara yerleştirmeyi amaçlamaktadır. Bu farkındalık ancak toplumumuzun gelecekteki büyükleri olan bugünün çocuklarına doğru bilgiyle ulaşılması ile mümkün olunabilecektir. Doğru beslenme, ilköğretim döneminden itibaren,çocukların,beslenme alışkanlıkları,kahvaltının önemi,dengeli yeterli beslenmemnin sağlık için gerekliliği, abur cubur alışkanlıklarının önlenmesi,günlük hijyen kuralları,bedensel hijyeni,el hijyeni,uyku düzeni,fiziksel aktiviteler gibi her alandaki doğru bilgiyi yaşam boyu kullanabilen bilinçli bireyler oluşturmakla sağlanabilir. Proje bu sorumluluğu üstlenirken, yalnız olmayıp, Ankara Valiliği Büyükşehir Belediye Başkanlığı ,Milli Eğitim Müdürlüğü, Ankara Üniversitesi ,İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Gıda ve Tarım İl Müdürlüğü ve Sivil Toplum Kuruluşları sorumlulukları paylaşmaktadır. Bu topluluk birliktelik olarak sağlıklı bireylerin yetiştirmesine katkı sağlamaktadır.Toplumsal sorumlululuğun derecesi ve şekli bireylerin toplumsal rollerine göre değişebilir ancak amaç sağlıklı bir toplum mutlu ve üretken gelecek sağlamaktır.  

 

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.