ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Doğru Beslenmeye Birlikte Adım Atalım” Kampanyasında İlk Adım Atıldı

“Doğru Beslenmeye Birlikte Adım Atalım” Kampanyasında İlk Adım Atıldı

Ankara Valiliği başkanlığında ve Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde başlatılan “Doğru Beslenmeye Birlikte Adım Atalım” kampanyasının açılış töreni Tevfik İleri Anadolu  İmam Hatip Lisesi konferans salonunda yapıldı.

 

Ankara Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Üniversitesi iş birliği ile düzenlenen “Doğru Beslenmeye Birlikte Adım Atalım” kampanyasıyla okullarda sağlıklı beslenme, hijyen kuralları ve fiziksel aktivitenin önemine dikkat çekilecek ve öğrencilerin sağlıklı bir nesil olarak yetişmesi için adımlar atılacak.

 

Ankara Vali Yardımcısı Süleyman Hurrem Aksoy Ankara Valiliği olarak bu projeyi çok önemsediklerini sağlıklı beslenme bilincinin çocukların en çok vakit geçirdiği okullarda verilmesinin çok doğru olduğunu ve bunun başarılı olabilmesi için aileler başta olmak üzere toplumun da doğru beslenmeye destek vermesi gerektiğini ve adımların birlikte atılması gerektiğini vurguladı.

 

Yeni neslin sağlıklı bir nesil olmasını istediklerini ifade ederek başladığı konuşmasında Ankara Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt; okulları yaşam merkezi haline getirmeyi amaçladıklarını konferans salonlarının, hobi odalarının ve çok amaçlı salonların yer aldığı  okullarda temel eğitimin dışında sağlıklı beslenmeden spora, hobilerin geliştirilmesinden fiziksel aktiviteye kadar birçok kazanımın çocuklarımıza aktarılmasını ve hepsinin bir yaşam biçimine dönüştürülebilmesini istiyoruz, dedi.

 

Milli Eğitim Müdürü Bozkurt: “Zamanlarının büyük bir kısmını okulda geçiren öğrencilerimizin okullarda sağlıklı beslenmelerini temin etmek istiyoruz. Öğrencilerimizin ve yeni yetişen neslimizin yollarını sağlıklı ve doğru beslenmeyle kesiştirip onları sağlıklı, zinde, atletik, dinamik, sporu yaşam biçimi haline getirmiş sağlıklı bireyler olarak yetiştirmek istiyoruz. Öğrencilerimizin beslenme alışkanlıklarını, yiyecek ve içeceklerin enerji ve besin öğesi içeriklerine dikkat ederek oluşturmalarını  ve onlardan okullarda beslenmelerini yeşil ve turuncu gruptaki yiyecekleri tercih ederek yapmalarını, yeşil gruptaki yiyecek ve içecekleri daha çok tercih edip kırmızı gruptaki yiyeceklerden uzak durmalarını istiyoruz.” dedi.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Bozkurt; İlçe Milli Eğitim Müdürlerine okul müdürleriyle periyodik toplantılar düzenlemelerini, gerekli durumlarda da sık sık bir araya gelerek okullardaki güvenliğin, hijyenin sağlanması hususunda tedbirler almalarını ve okulların yöneticileri tarafından da sürekli kontrol edilmesinin gerekliliğini vurguladı.

 

Doğru Beslenme bir yaşam tarzına dönüşmeli ve sadece okullarda dikkat edilmesi gereken bir proje olarak kalmamalı diyen Milli Eğitim Müdürü Bozkurt: “Çocuklarımızın sağlıklı bir nesil olmasında ve doğru beslenme alışkanlığı kazanmasında en büyük sorumluluk ailelere düşüyor.  Bu noktada velilerimizin de bilinçli olması gerekiyor. Okul kantinlerinde yer alan yiyecek ve içeceklerin tüketilmesine çocuklarımızın evlerinde de dikkat etmesi ve velilerimizin evlatlarının beslenmesini takip etmesi bizim için son derece önemli. Çünkü bizim okullarda dikkat ettiğimiz doğru beslenme biçimine velilerimiz destek vermezse amacımıza ve sağlıklı nesillere ulaşamayız.” dedi.

 

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. U. Tansel Şireli  “Doğru Beslenme ve Temizliğin Önemi” konulu gerçekleştirdiği sunumla öğrencilere doğru beslenmenin önemini ve gerekliliğini vurguladı.

 

Ankara Vali Yardımcısı Süleyman Hurrem Aksoy, Ankara Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt, Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanı Özgür Güven, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları ve Şube Müdürleri, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, kampanya paydaşlarının yöneticileri ile çok sayıda öğrenci ve öğretmenin katıldığı programa sağlıklı beslenmenin önemini konu alan bir tiyatro gösterisi ile devam edildi.  

 

Program sonunda çocuklara çeşitli hediyelerle birlikte kuru meyve ile meyve suyu ikram edildi.

 

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.