ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Destekleme ve Yetiştirme Kurslarının İlk Çalıştayı Ankara’da Yapıldı

Destekleme ve Yetiştirme Kurslarının İlk Çalıştayı Ankara’da Yapıldı

Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün düzenlediği Destekleme ve Yetiştirme Kursları çalıştayı Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt’un da katılımıyla Ankara Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Farabi Salonunda yapıldı.

 

Destekleme ve Yetiştirme Kurslarının esasları ve işleyişiyle ilgili bilgilendirme ve sahada karşılaşılan sorunlarla ilgili görüş ve taleplerin alınarak değerlendirmelerin yapılmasını amaçlayan çalıştaya Ankara’nın Destekleme ve Yetiştirme Kurslarından sorumlu 25 ilçe yöneticileri ile Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir, Aksaray, Afyonkarahisar, Bolu, Çankırı ve Karaman illerinin yöneticileri de katıldı.

 

Destekleme ve Yetiştirme Kurslarının ilk çalıştayını Ankara’da 8 ilin katılımıyla gerçekleştirdiklerini ve 10 çalıştay daha yapmayı planladıklarını belirten Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt, kurslardan 7 milyon öğrencinin istifade ettiğini bunun da ülke ekonomisine 21 milyar lira gibi bir katkı olduğunu belirtti.

 

TEOG ile ilgili basına yansıyan yorumların olumlu olduğunu bunu kazanım testleri ve kurslarla sağladıklarını ifade eden Muhterem Kurt, kursların sonsuza kadar sürmesini arzu etmediklerini, okullarda başarıyı kalıcı hale getirmeye çalıştıklarını ifade etti.

 

EBA’nın dünyanın en büyük bilişim ağı olduğunu, EBA’nın içerik olarak %80’ini tamamladıklarını belirten Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt, hedeflerinin Eylül 2016’ya kadar sistemin % 100’ünü tamamlamak olduğunu, Eylül ayı geldiğinde tüm sınıfların dersler bazında tüm içeriklere, video anlatımlarına, görsellere ulaşabileceğini, soruların bitmiş olacağına ve elektronik ortamda isteyen öğrencinin istediği zaman bunlara ulaşabileceğini ifade etti.

 

Destekleme ve Yetiştirme Kurslarıyla tüm öğrencilere fırsat ve imkan eşitliği sağlandığını belirten Sınav Yönetimi, Moral Motivasyon ve Rehberlik Daire Başkanı Yunus Yağmur: “ Okullarda eğitim veren öğretmenlerin emeğinin devşirilerek sahiplenildiği bir sistem vardı. Bizim oldukça eğitimli öğretmenlerimiz, donanımlı okullarımız var ve yapılması gereken bunları bir düzen içinde bir araya getirmekti. Sonuç olarak memleketin neresinde olursa olsun her öğrencinin aynı imkânlardan faydalanabileceği, fırsat eşitliğinin sağlanabileceği bir sistem oluşturduk. Sistemimiz de iyi bir şekilde işliyor. Bunda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”dedi.

 

Destekleme ve Yetiştirme Kurslarıyla öğrencilerin okullarda 12 yıl  boyunca eğitim almasına rağmen sınav başarılarının başka kurumlar tarafından  son yılda sahiplenilmesinin önüne geçildiğine dikkat çeken Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt: “Bakanlığımızın önemle üzerinde durduğu Destekleme ve Yetiştirme Kurslarına bu sene daha sistematik bir şekilde devam ediyoruz. Ankara’da 808 kurs merkezimizde,  6 bin 468 öğretmenimiz, 216 bin 671 öğrencimize eğitim veriyor.

 

Çocuklarımızın hayata hazırlanması ve özgüvenlerinin gelişerek kendilerini ön plana  çıkarmalarına fırsat sunulması bizim açımızdan son derece önemli. Öğrencilerimizin eğitim kazanımlarının en üst seviyeye getirilmesini sağlamak amacıyla yürüttüğümüz Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında öğrencilerimizin akademik ihtiyaçlarının yanında sosyal, kültürel ve sportif ihtiyaçlarının da karşılanmasına dikkat ediyoruz. Mutlu ve başarılı bireyler yetiştirmenin gereği olarak her anlamda öğrencilerimizi destekliyoruz.” dedi.

 

Milli Eğitim Müdürü Bozkurt, ilçe yöneticilerinden kurs merkezlerini hafta sonlarında ziyaret etmelerini, yürütülen iş ve işlemlerin düzenli gidip gitmediğini ve kurslara yapılan başvurularla ilgili gereken hassasiyetin gösterilip gösterilmediğinin kontrolünün yapılmasını rica eti.

 

Destekleme ve Yetiştirme Kursları çalıştayı sahada karşılaşılan sorunlarla ilgili görüş ve taleplerin alınması ve  karşılıklı değerlendirmelerin  yapılmasının ardından sona erdi.

22-12-201522-12-201522-12-201522-12-201522-12-201522-12-201522-12-2015

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.