ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Dedeme Nineme Mektup Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu

Dedeme Nineme Mektup Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu

 

Ankara Millî Eğitim Müdürlüğünün organize ettiği ve bu yıl 2.si yapılan sosyal ve kültürel sorumluluk projesi “Dedeme ve Nineme Mektup” yarışmasının ödül töreni Altındağ Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Ödül törenine Ankara Millî Eğitim Müdürü Erol Bozkurt, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı İhsan Yalçınkaya, Akyurt İlçe Millî Eğitim Müdürü Burhan Aycan, Altındağ İlçe Millî Eğitim Müdürü Şefika Biçer, Elmadağ İlçe Millî Eğitim Müdürü Hüseyin Omaç, Kalecik İlçe Millî Eğitim Müdürü Durali Somuncu, Kızılcahamam İlçe Millî Eğitim Müdürü Veli Karakuş, mektupların sahibi dedeler, nineler ve torunlar katıldı.
 
Farklı ve anlamlı bir iş yapmak için yola çıktıklarını belirten Ankara Millî Eğitim Müdürü Erol Bozkurt: “ Birçok proje ve çalışmaya imza atıyoruz. Bunların içinde Millî Eğitim Müdürlüğü olarak kendimize görev edindiğimiz en önemli özelliklerimizden birisi de kaybolan veya kaybolmaya yüz tutmuş değerlerimize can suyu taşımaktır. Dedelerimiz ve ninelerimiz gibi mektuplarımız da bizim geçmişimiz. Mektuplar kültürel değerlerimiz. Adları eskide kalan ama eskimeyen dert ortaklarımız.” dedi.

Eskiden, mektup alamıyoruz, sözünün gidenden haber alınamadığının özeti olduğunu ifade eden Ankara Millî Eğitim Müdürü Erol Bozkurt: “Mektuplar bizlerden böylesine haber verirdi, böylesine hayatımızın içindeydi,  bizden bir parçaydı. Bizler Çanakkale’yi tarihten öğrendiğimiz kadar o dönemlerde cepheye giden ve cepheden gelen mektuplardan öğrenmedik mi? Çanakkale’nin havasını, kokusunu, atmosferini bize o dönemde yazılan mektuplar aldırmadı mı? Mektuplar, işte zamana karşı durabilen, zamana direnebilen ve yazıldığı anın ilerisine hiç gitmeyen, an’ını hep yaşatan yazılı vesikalar. Çanakkale’de bir torunun ninesine yazdığı mektup, bugün okunduğunda aynı hissi uyandırabilmekte aynı duyguyu seneler sonra bile yaşatabilmektedir. Çünkü mektup geleceğe bırakılan mirastır hem de değerinden bir şey kaybetmeyen bir miras.” dedi.

Programın hazırlanmasında emeği geçenleri tebrik eden Ankara Millî Eğitim Müdürü Erol Bozkurt gençlere hitaben: “Sizlerden isteğimiz çağın gereklerine uyum gösterirken geçmişini bilen, köklerine sahip çıkan, milli ve manevi değerlerine bağlı, bizi biz yapan değerlerimizin farkında olan ve bu değerlerimize sahip çıkan bir nesil olmanızdır.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Programda Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan “Cepheden Mektup Var” adlı tiyatro gösterisi ise ödül törenine katılanların duygusal anlar yaşamasını sağladı. 

Tiyatro gösterisinin ardından “Dedeme Nineme Mektup” yarışmada ortaokul kategorisinde  birinciliği kazanan Keçiören Âşık Veysel Ortaokulu öğrencisi Hilal Öztürk ve lise kategorisinde birinciliği kazanan Kızılcahamam Anadolu Lisesi öğrencisi Safiye Simge Sucu  mektuplarını davetlilere okudu. Yarışmanın her iki kategorisinin birincilerine tam Cumhuriyet altını, ikincilerine yarım altın, üçüncülerine de çeyrek altın hediye edildi. Dedeme Nineme Mektup Yarışması Ödül Töreni üç kuşağı bir araya getiren hatıra fotoğraflarının çekilmesiyle son buldu.

 

20-04-201620-04-201620-04-201620-04-201620-04-201620-04-2016

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.