ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Danışman Öğretmenler Aday Öğretmenleri Bekliyor

Danışman Öğretmenler Aday Öğretmenleri Bekliyor

Milli Eğitim Bakanlığımızın ilk kez uygulamaya koyduğu ve üzerinde önemle durduğu “Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci”nde görev alacak danışman öğretmenlerin eğitim seminerleri Ankara’da tüm hızıyla devam ediyor.

 

Şubat ayı içerisinde ataması yapılan 30 bin aday öğretmenin yetiştirilmesi, onlara rehberlik edilmesi ve mesleğin inceliklerinin öğretilmesi amacıyla Türkiye’de ilk defa uygulanacak “Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci” olarak tanımlanan yeni süreçte aday öğretmenlerin önceki yıllarda olduğu gibi, atamalarının yapıldığı okullarına hemen gitmeyecekleri Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından duyurulmuştu. Ataması gerçekleştirilen 30 bin aday öğretmen, 6 aylık yetiştirme süreci eğitimini geçirmek istedikleri şehirlerin belirlenmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanlığına müracaat etti.

 

Uygulamanın duyurulduğu tarihten itibaren yoğun ve titiz bir çalışma sürecine giren Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü öncelikle İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ile yaptığı çalışma sonucunda aday öğretmen yetiştirme sürecinde görev alacak “Danışman Öğretmenleri” Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünün danışman öğretmen kriterlerine göre belirledi. Ayrıca Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından öğretmenler için uygulanacak yetiştirme programında yeni atanan aday öğretmenler, danışman öğretmenleriyle okul içi ve dışı faaliyetlere, seminerlere katılacak, film izleyecek, kitap okuyacak ve şehrin tarihi mekanlarını gezecek. Aday öğretmenler, şehrin tarihsel, kültürel, coğrafi özelliklerini tanıyarak, müzeleri, kütüphaneleri gezerek bu mekanları eğitim amaçlı nasıl kullanabileceğini araştıracak.

 

Eğitim sürecini Ankara’da geçirmek isteyen 1838 aday öğretmen için 8 binden fazla danışman öğretmenin yer aldığı bir havuz oluşturan Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü bu havuzdan 2.200 öğretmeni gönüllülük esasına göre danışman öğretmen olarak görevlendirdi. Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından 10 okul müdürü de formatör olarak danışman öğretmen eğitimi seminerleri için görevlendirildi.

 

Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci Danışman Öğretmen Eğitimi Semineri, Ankara Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde 22 Şubat Pazartesi günü Milli Eğitim Bakanımız Sayın Nabi Avcı’nın katıldığı programla start aldı. Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Sayın Yusuf Tekin, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Sayın Semih Aktekin, Milli Eğitim Müdürü Sayın Erol Bozkurt ile İl ve İlçe Milli Eğitim yöneticileri de Ankara’da danışman öğretmen eğitimi uygulanan diğer merkezleri ziyaret ettiler. 

 

Etimesgut Halk Eğitim Merkezinde danışman öğretmen eğitimi seminerini de ziyaret eden Milli Eğitim Müdürü Sayın Erol Bozkurt, Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci Danışman Öğretmen Eğitimi Seminerleri ile ilk etapta Ankara’da 2.200 danışman öğretmenin yetiştirilerek aday öğretmen yetişme sürecine dahil olacağını ayrıca Milli Eğitim Bakanlığımızın aday öğretmen yetiştirme sürecini çok önemsediğini ifade ettiği konuşmalarında: “Milli Eğitim Bakanlığımız çok önemli bir paradigma değişikliğine gidiyor. 2001-2002 Eğitim Öğretim yılında derslik başına 47 öğrenci düşerken bugün derslik başına düşen öğrenci ortalaması 29’a yaklaşmış durumda. Bu süre içinde öğrenci artışımız %10 iken derslik artışımız %85 olmuştur. Bu gelişmeler ışığında öğretmen yeterlilikleri parmak basılması gereken bir nokta olarak eğitim sisteminde bulunuyordu.

 

Mesleğe yeni atanan öğretmenler, görevlerinin başında resmi belgenin ne olduğunu bilmeden il ve ilçe yöneticilerini ve onların görevlerini bilmeden okullarına gidiyorlardı. Milli Eğitim Bakanlığımız, uzun zamandır planladığı bu süreç sonucunda öğretmenlerin donanımlı olarak işe başladığı bir sistemi kurguladı ve hayata geçirdi. Aday öğretmenler, danışman öğretmenlerin eşliğinde haftada üç gün derse girecekler ve danışmanlarını dinleyecekler. Haftada bir gün okul idaresindeki müdür yardımcısının, müdürün neler yaptıklarını öğrenecekler, haftada bir gün de İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne, Halk Eğitim Merkezine, RAM’a, Kaymakamlığa ve benzeri kurumlara gidecekler. 6 haftalık programlarından sonraki 8 hafta sizin gözetiminizde derslere girecekler ve 15 Haziran´a kadar sizinle beraber olacaklar. 15 Haziran’dan sonra 10 hafta Ağustos’un sonuna kadar biz onlara seminerler vereceğiz.

 

Unutmayınız ki aday öğretmenler sizin arkadaşınız ve öyle bir hale gelecekler ki onlar Anadolu’nun herhangi bir köyüne gittikleri zaman bile yeniden sizi arayacaklar. Onlar sizlerden çok şey öğrenecekler ve sizler de bu süreçte gençlerden çok şey öğreneceksiniz. Yanınıza gelirken mesleğin duayenleri, mesleğin ustası olan insanların yanına gideceğiz ve onlar sayesinde iyi yetişeceğiz diye düşünecekler. 24 hafta ve 714 saatlik eğitimden geçen aday öğretmenlerimiz yetiştirme eğitimleri bittiğinde ustalaşmış olarak okullarının yolunu tutacaklar.

 

Aday öğretmenler kitaplarda bulamayacağı ancak sizin dağarcığınızda bulunan bilgileri, deneyimleri öğrenecekler. Sizler seçilmiş 2.200 öğretmensiniz ve bu sistem ileriki dönemlerde sizlerle birlikte daha fazla önem kazanacak. Biz bu işi çok ama çok önemsiyoruz, bu sistemi oturtabilecek  kişiler, uygulayıcılar sizlersiniz. Biz size güveniyoruz.Bütün derdimiz sizlere bu projeyi anlatabilmek. Sizlere bunu ifade ederken de amacımız yüreklerinize hitap etmektir. Gerçekten size güveniyor, bugün burada olan herkesin bu sistemi heyecanla karşılayacağını bekliyorum.”dedi.

 

Ankara Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt ayrıca aday öğretmenlerin 1 Mart itibariyle danışman öğretmenlerinin gözetimi ve rehberliğinde adaylık sürecine başlayacağını, sürecin daha iyi anlaşılması ve uygulanması için okul müdürlerine de eğitim vereceklerini ifade etti.

 

26-02-201626-02-201626-02-201626-02-201626-02-201626-02-201626-02-201626-02-201626-02-201626-02-201626-02-201626-02-201626-02-201626-02-201626-02-201626-02-201626-02-201626-02-201626-02-201626-02-201626-02-2016 

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.